اخبار

مرکز حقوق بشری: تل‌آویو با عصبانیت به رای دادگاه لاهه پاسخ داد

یک مرکز حقوق بشری با اشاره به حمله رژیم صهیونیستی به شهر رفح و کشتار هولناک غیرنظامیان، آن را به مثابه نادیده گرفتن رای دادگاه بین المللی دادگستری دانست و اعلام کرد که تل‌آویو با عصبانیت به رای دادگاه لاهه پاسخ داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری سما، سازمان دیده بان حقوق بشر اروپا- مدیترانه در بیانیه ای اعلام کرد: ارتکاب کشتار جمعی آوارگان فلسطینی در شهر رفح به مثابه نادیده گرفتن رای دادگاه لاهه مبنی بر توقف حمله به این شهر است.

در این بیانیه آمده است: اسرائیل ده‌ها حمله به رفح انجام داد و بیش از هفتاد فلسطینی را دو روز پس از رای دادگاه بین المللی مبنی بر ضرورت توقف حمله به این شهر و حمایت صدها هزار غیرنظامی در آن، به قتل رساند.

سازمان دیده بان حقوق بشر اروپا- مدیترانه تاکید کرد: اسرائیل به رای دادگاه لاهه و درخواست جامعه جهانی برای توقف حملاتش، با بمباران اردوگاه آوارگان در شمال غرب شهر رفح، واکنش نشان داد. پیش از آن کشته شدن ۶ عضو یک خانواده از جمله یک مادر و سه فرزندش را در جریان بمباران منزلشان گزارش شده است.

در این بیانیه آمده است: اسرائیل به نقض تصمیمات دادگاه لاهه مبنی بر توقف حمله نظامی به شهر رفح و گشودن گذرگاه رفح برای تضمین روند تردد و ورود کمک های انسانی، ادامه می‌دهد. اسرائیل از طریق تشدید حملات، کشتار و ویرانی به محض پایان جلسه دادگاه لاهه، در رد رای دادگاه درنگ نکرد.

این مرکز حقوق بشری اضافه کرد: غیرنظامیان در رفح تاوان حملات نظامی اسرائیل را می‌پردازند. بر اثر تداوم حملات اسرائیل به رفح همچنان دسترسی به مرکز توزیع وابسته به سازمان امداد رسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی«آنروا» و انبار برنامه جهانی غذا و هر دو در غزه دشوار است.

در این بیانیه آمده است نیروهای صهیونیست همچنان گذرگاه رفح را بر روی مسافران به ویژه بیماران و مجروحان از زمان اشغالگر بسته است و مانع از ورود کمک های بشردوستانه می‌شود.

این مرکز حقوق بشری افزود: بحث از توافق درباره ورود کمک ها از طریق گذرگاه «کرم ابوسالم» هم مشکلی را حل نمی‌کند و برآورده کننده نیازهای فزاینده دو میلیون و سیصد هزار نفر در نوار غزه نیست که در معرض کشتار جمعی و شبح گرسنگی هستند.

به گزارش ایرنا، دیوان بین المللی دادگستری با ۱۳ رای موافق و ۲ رای مخالف حکم توقف فوری عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در رفح را صادر کرد و بازگشایی گذرگاه رفح را برای ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه خواستار شد.

این حکم برای متوقف کردن عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در رفح و بازگشایی گذرگاه رفح واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 9 = چهل پنج