اخبار

مسائل منطقه و ایران؛‌ محور رایزنی مقام‌های پنتاگون با صهیونیست‌ها

«رونالد مولتری»، معاون وزیر دفاع آمریکا در امور اطلاعاتی و امنیتی طی چند روز گذشته در رأس هیاتی متشکل از مقام‌های ارشد پنتاگون به فلسطین اشغالی سفر کرده است.

 

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای روز جمعه تصریح کرده مولتری سرپرستی هیئتی متشکل از رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا و دیگر مقام‌های ارشد پنتاگون را در سفر به فلسطین اشغالی به عهده داشته است.

 

طبق بیانیه پنتاگون، در این سفر که چهار روز به طول انجامید هیئت آمریکایی با مقام‌های وزارت جنگ رژیم صهیونیستی دیدار کرده است.

 

دو طرف درباره آنچه به ادعای طرف آمریکایی «تهدیدهی حزب‌الله» و «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه» خوانده شده بحث و تبادل نظر کرده‌اند. تقویت همکاری‌های دفاعی و امنیتی میان واشنگتن و تل‌آویو از جمله دیگر موضوعات محور بحث میان مقام‌های دو طرف بوده است.

 

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

 

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

 

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

 

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

 

از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا است و با حمایت‌های آمریکا برنامه تسلیحات هسته‌ای خودش را از نظارت‌های بین‌المللی دور نگاه داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 9 = سی شش