اخبار

مصاحبه|شخصیت عراقی: اسرائیل جرات ضربه زدن به ایران را ندارد/ غرب از پیشرفت و توانایی‌های تهران می‌ترسد

یک شخصیت عراقی ضمن تاکید بر توسعه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف و ترس غرب و آمریکا از این مسئله گفت، اسرائیل جرات ضربه زدن به ایران را ندارد.

هفته گذشته «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر سابق عراق سفری به ایران داشت و در آن با مقامات ارشد کشورمان دیدار و درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و جهانی گفتگو و تبادل نظر کرد.

بعد از آن روز چهارشنبه هفته گذشته «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان نیز سفری به بغداد داشت. وزیر خارجه کشورمان در این سفر ضمن تشریح تعاملات منطقه‌ای ایران ، آخرین وضعیت مذاکرات برجام و سایر موضوعات منطقه‌ای را به اطلاع طرف عراقی رساند.

در همین راستا مصاحبه‌ای با دکتر «جواد فاهم العبودی» ، جانشین دبیرکل جنبش الدعوه الاسلامی عراق داشتیم.

دکتر العبودی در ابتدای گفتگو با خبرنگار تسنیم اعلام کرد، در زمینه دیدارهای متقابل طرف‌های عراقی و ایرانی دو روز قبل شاهد سفر مصطفی الکاظمی به تهران و سپس سفر وزیر امور خارجه ایران به بغداد در روز چهارشنبه بودیم. هدف از این اقدامات آرام کردن اوضاع بعد از اتفاقات اخیر در منطقه و مداخلات خارجی و حضور نیروهای آمریکا و همچنین حضور ناوگان ایالات متحده در خلیج فارس و برخی کشورها بود.

وی افزود، همه اینها منجر به بی‌ثباتی در منطقه می‌شود. همه تغییراتی که در واقعیت کنونی مشاهده می‌شود و آنچه که در دریای عرب می‌بینیم، چیزی که در مناطق غربی و سوریه و ترکیه شاهد آن هستیم، همچنین برخی تغییرات و آنچه که در صحنه اوکراین اتفاق می‌افتد و اتهامات غرب و آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارسال پهپاد برای روسیه، و نیز اتهاماتی که آمریکا به چین وارد می‌کند و ترس ایالات متحده و کشورهای غربی از ائتلاف قدرتمند و جامع چین و جمهوری اسلامی ایران و روسیه، همگی موجب شده تا آمریکا، عراق و جمهوری اسلامی ایران و سوریه و هم‌پیمانان ایران را تحت فشار قرار دهد.

این شخصیت عراقی تصریح کرد، از سوی دیگر اتهامات آمریکا مبنی بر قاچاق دلار از عراق به جمهوری اسلامی ایران کاملا کذب است.درباره جزئیات مربوط به دلار و افزایش قیمت آن باید گفت که این افزایش قیمت در عراق تنها مربوط به قاچاق ارز به خارج از کشور نیست. پول عراق نیز همراه با دلار به امارات می‌رود و همچنین به اردن قاچاق می‌شود. همچنین بازرگانان بزرگ عراقی هستند که در اردن و قطر و مصر و لبنان حضور دارند. البته این دلارها کمتر از یک صدم پولی است که به کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی روسیه می‌رود تا قراردادهای تجاری بین آنها و عراق امضا شود.

دکتر العبودی تاکید کرد، مشکل اصلی، آمریکا و مداخلات آن در میان ملت‌ها و کشورها و تغییر سیاست این کشورها در برابر منطقه است. درباره جمهوری اسلامی ایران ترس غربی‌ها به توسعه این کشور در صنعت و کشاورزی و دنیای تکنولوژی و دستاوردهای بزرگی که ایران به دست آورده برمی‌گردد. همچنین مسئله دیگر مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است که شمشیر ذوالفقار در دفاع از مستضعفان و مظلومان جهان و منطقه می‌باشد.

وی در خصوص جنگ افروزی رژیم صهیونیستی در منطقه گفت، ممکن است که اسرائیل جرات ضربه زدن به برخی مناطق سوریه و لبنان را برای گرفتن نبض (آزمودن) داشته باشد اما به فکر زدن ضربه پیشگیرانه به ایران نمی‌افتد. من فکر نمی‌کنم که اسرائیل جرات ضربه زدن به ایران و شعله ور کردن منطقه را داشته باشد. اکنون منطقه درگیر بحران‌های متعدد اقتصادی و امنیتی در سوریه ، عراق، یمن ، لبنان و جنوب ترکیه بوده که همه آنها منجر به بی‌ثباتی منطقه می‌شود و بنابراین دیگر تحمل بحران‌های بزرگ را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 − = دو