کنفرانس ها

مصلح زاده بر طرح پیشنهادی ایجاد سازمان جهانی صلح و عدالت تاکید کرد

دکتر  مصطفی مصلح زاده، دبیر ستاد راهبرد نگاری دهه پنجم انقلاب اسلامی در همایش آپارتاید علمی، صلح، عدالت و امنیت جهانی بر طرح پیشنهادی ایجاد سازمان جهانی صلح و عدالت تاکید کرد.

مصلح زاده افزود: پس از جنگ جهانی دوم سازمان ملل تاسیس شد تا صلح و امنیت بر جهان حکمفرما شود ولی با توجه به حق وتو برای قدرتهای بزرگ، صلحی در جهان برقرار نشد، مگر در مواردی که قرارداد صلح بین دو کشور به گونه‌ای تنظیم شد که برای یکطرفه امنیت و برای طرف دیگر ناامنی به بار آورده است مثل صلح بین اسرائیل متجاوز و فلسطین  تحت اشغال.
وی ادامه دارد:این مدل در بسیاری از سازمان ها نظیر سازمان ملل نیز وجود دارد مثل بانک جهانی، آژانس بین المللی انرژی اتمی و غیره … در چنین سیستمی هیچ نهادی نیست که بتواند حق کشورهای ضعیف را از کشورهای قوی بگیرد حتی در دادگاه لاهه به دلیل مقررات ساختاری چنین قدرتی ندارد.
در پایان وی افزود: پیشنهاد ما جایگزین کردن پارادایم صلح و عدالت به جای پارادایم فوق است که باید از طریق ایجاد سازمان جهانی صلح و عدالت به هدف فوق رسید.اکثریت کشورهای جنبش عدم تعهد طرفدار ایجاد چنین سازمانی هستند و ایران می تواند با دیپلماسی رسمی و همچنین دیپلماسی علمی،دیپلماسی حقوقی و دیپلماسی عمومی چنین در تحقق تشکیل این سازمان تلاش کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× پنج = 20