اخبار

معاون دبیرکل سازمان ملل: امیدوارم شاهد صلح نهایی در یمن باشیم

معاون دبیرکل سازمان ملل: امیدوارم شاهد صلح نهایی در یمن باشیم

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه که به تهران سفر کرده است، گفت که امیدوار است شاهد صلح نهایی در یمن باشیم.

به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، مارتین گریفیتس معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه که به تهران سفر کرده است، امروز سه‌شنبه 5 اردیبهشت با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

وی بعد از این دیدار در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در خصوص ملاقتش گفت: ابتدا تشکر میکنم از اینکه شما در اینجا حضور به هم رساندید. من با این هدف به تهران آمدم که ملاقات هایی با وزیر خارجه شما و دیگر مقامات مربوطه داشته باشم. تبادل نظرهای مفید و سازنده‌ای داشتیم. ما در مورد موضوعاتی بحث کردیم که به ماموریت من مرتبط است.

ماموریت من این است که من معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انساندوستانه و واکنش به شرایط اضطراری هستم. موضوعاتی که ما در مورد آن بحث کردیم و شرایط کاری که من دارم، هم فرصت هایی را شامل میشود و هم تهدیداتی متوجه آن است. چه برای منطقه و چه برای فراتر از آن اگر بخواهیم از جنبه انساندوستانه موضوع را بررسی کنیم. وزیر جمهوری اسلامی ایران و همچنین دولت روابط نزدیکی با ما داشتند. در بحث آمادگی و واکنش به فجایع انساندوستانه امیدوارم که ما شاهد گسترش هر چه بیشتر این باشیم که نمونه و شاهد بارز گسترش روابط ما اتفاقات و اقداماتی بود که ما در زلزله اخیر در سوریه و ترکیه شاهدش بودیم.

وی افزود: یکی از موضوعات دیگری که ما درباره آن بحث کردیم، ظرفیت هایی است که آن ظرفیت ها را ما باید محقق کنیم تا شاهد صلح نهایی در یمن باشیم و بتوانیم آبادانی و صلح و ثبات را برای مردم این کشور به ارمغان آوریم.

گریفیتس درباره گزارش های آلنا دوهان درخصوص ایران و مسئولیت سازمان ملل متحد گفت: خانم دوهان برای یک نهاد کاملا مستقل کار می‌کند و ایشان نتیجه گیری ها و گزارش هایی را که آماده می‌کند مهم هستند اما مستقل هستند. این نهادهایی مثل نهادهای سازمان ملل و آن نهادهایی که من نماینده آنان هستم و در امور انساندوستانه فعالیت می‌کنم، نهایت تلاششان این است که آثار تحریم ها را تقلیل دهند و ایران هم در این زمینه مستثنی نیست. تحریم ها شاید به شکل متفاوتی کار کنند. اما تلاش ما برای تقلیل آثار تحریم و کمک به مردم در این زمینه متفاوت نیست و در مورد ایران، سوریه، افغانستان و دیگر کشورها صادق است. یکی از اقداماتی که ما در این زمینه انجام دادیم این بوده که اعضای کلیدی سازمان ملل تلاش کردند معافیت هایی را از طریق شورای امنیت برای اقدامات انساندوستانه اخذ کنند و نهایت تلاش ما این بوده که این معافیت ها را اجرا کنیم. همکار من جناب استفان، نماینده دفتر هماهنگ کننده سازمان ملل در امور انساندوستانه بودند از ابتدا تلاششان این بوده که اقلامی مثل اقلام پزشکی و بهداشتی را وارد ایران کنند و این اقلام را به شکل موثر و کارآمدی در اختیار مردم قرار دهند. ببینید موضوع کار ما به هیچ عنوان موضوع سیاسی نیست، بلکه انساندوستانه است و ما تلاشمان این است که به همه ی انسان ها بدون در نظر گرفتن این موضوعات کمک کنیم.

گریفیتس در خصوص وضعیت افغانستان گفت: امروز همین موضوع در نشست ها و ملاقات هایی که من در وزارت خارجه ایران داشتم مطرح شد. در بحث عملیات های انساندوستانه که سازمان ملل در افغانستان انجام می‌دهد، ما موفق شدیم تا الان 4.6 میلیارد دلار را کشورها متعهد شدند که به افغانستان کمک انساندوستانه کنند که این بزرگترین رقم انساندوستانه در دنیا است که البته عجیب هم نیست با توجه به شرایط فوق العاده ای که افغانستان دارد و 16 میلیون نفر نیاز به کمک دارند. اما در بحث پیاده سازی و رساندن این کمک ها دوستان من به صراحت می‌گویم که التماس می‌کنند به کشورهایی که متعهد شدند و گفتند کمک می‌کنیم. زیرا واقعا تامین مالی این کمک ها و آن تعهدی را که گفتن و قبول کردن بسیار بسیار کمتر از چیزی بوده که متعهد شدند آن کشورها و گفتند ما کمک می‌کنیم. ما به صراحت از کشورهای کمک کننده این درخواست را داشتیم. طالبان هم به آنان مسئولیتشان را یادآور شدیم و آنها هم باید تضمین کنند که حق زنان و دختران افغانستان، حق کارشان، حق آموزششان و حق کنشگریشان باید رعایت شود و زنان باید کنشگر باشند. از طریق این تعامل و کنشگری است که ما می‌توانیم به شرایط زنان و دختران افغانستان دست پیدا کنیم. چون وقتی که بحران های انساندوستانه پیش می‌آید آسیب پذیرترین قشر هر جامعه بحث زنان و کودکانش هستند. طالبان هم باید به مسئولیت خود عمل کند. کشورهایی هم که متعهد شدند باید کمک هایشان را عملی کنند. همچنین خود مردم افغانستان مسئولیت دارند تا کاری کنند که بتوانند کشورشان را بدون وابستگی به کمک های خارجی اداره کنند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص رفتارهای دوگانه سازمان ملل در کمک رسانی به زلزله زدگان ترکیه و سوریه گفت: من باید بگویم که مخالفم. اینکه کمک ها بیشتر به سمت ترکیه روانه شد با شما موافق نیستم. ما در سوریه هم نهایت تلاشمان این بود که کمک ها به بخش هایی برسند که بیشترین نیاز را داشتند. فراموش نکنید که کانون زلزله در ترکیه اتفاق افتاد و من خیلی سریع خودم را به ترکیه رساندم و دیدم که حجم تلفات انسانی و مالی که در ترکیه بود بسیار بسیار بییشتر از سوریه بود و نیاز ترکیه به کمک های انساندوستانه از این نظر بسیار بیشتر از سوریه بود. ما از همان ابتدا کارخودمان را بسیار سریع شروع کردیم و هدفمان این بود که توافقی هم با مسئولان سوری و هم ترکی داشته باشیم و توافق کردیم که چه پروژه و چه واکنشی را در زمینه بحث پاسخ به این زلزله در نظر داشته باشیم. خب با دو طرف صحبت هایی را داشتیم و دنبال این بودیم که هیچ گونه استاندارد دوگانه‌ای را در این زمینه نداشته باشیم. اصولی که ما بر آن اساس کار می کنیم کاملا بهش پایبند هستیم. همانطور که ایران هم پایبند است و خودتان یک تاریخ مشخصی را در این زمینه داشتید. این اتفاقی که در دو کشور افتاد واقعا غم انگیز و ناراحت کننده بود و می‌دانیم که این رویدادها از نظر آسیب های جانی و مالی ضایعاتی را که برای آسیب دیدگان و آن کشورها به وجود می‌آورند بسیار بسیار عظیم است و شاید حجم تلفاتش بیشتر از مناقشه هایی باشد که مدت ها هم طول بکشد و فراموش نکنیم که در این حوادث شاید هرچه قدر هم شما بخواهی کمک ارائه کنی کمک ها کافی نباشد و نتواند نیازها را برطرف کند.

وی در خصوص وضعیت یمن اظهار کرد: مهمترین اقدامی که برای یمن می‌شود انجام داد بحث صلح است. الان که چشم انداز تمدید آتش بس مطرح است، بسیار موضوع مهمی است تا صلح برقرار شود. اینکه تجارت برقرار شود، اینکه دولت‌ها کمک کنند و مین‌های کاشته شده از میان برداشته شوند و اینکه کودکان و مردم یمن در آرامش باشند بسیار مهم است. ما تلاش کردیم حقوق و مزایای افرادی که در بحث بهداشت کار می‌کنند تامین کنیم. صلح مهمترین پیش شرط برای کمک به بحث یمن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− هفت = 1