گزارش ها

معـــــامله بزرگ قرن، فریــــــب افـــکــــــار عمومی

دکتر معصومــــه رشـاد استاد دانشگــــاه آزاد اسلامی و دارای مدرک دکتری تخصصی روابط بین الملل در گفتگوی اختصاصی با خبرنگــــار تهران پرس در خصوص هدف ترامـپ از طرح “معامله قرن” اظهارداشت: این روزها آمریــــکا با برجسته کردن “معامله بزرگ قرن” در پی آن است که افکــــار عمومی جهان را به سمت یک موضوع انحرافی کشیده و از این پیشنهاد برای خود، یک دستاورد مثبت برای مبارزات انتخاباتـــــی آینده رقم بزند. قدرت فعلی آمریکا در ائتلاف ماست.

وی تصریح کرد: شاهد هستــــیم که در مقابل این طرح،پیشنهادی کشورهایی چون بریتانیا، اسرائیل، مصر اتحادیه اروپا، عربستان، امارات موافقت رسمی خود را اعلام و آلمان نیز با تردیدهایی به این صف ائتلافی پیوسته است. البته موضع مثبت روســـیه در پذیرفتن این طرح، خود جای بررسی بیشتردارد. از سوی دیگر باید بر این نکته اذعان داشت که تلاش و مداخله آمریکا برای حل و فصل بحران خاور میانه و پایان دادن به درگیری ها میان فلسطین و رژیم صهیونیستی سابقه ای دیرینه دارد.

رشاد بیان داشت: از زمان های گذشته این کشور با طرح ها و سناریو های مختــلف، سعی در پایان دادن منازعات در خاور میانه به روش و سیاق خود بوده است. همچنین باید بر این نکته تاکید داشت که طرح معامله قرن در تاریخ منازعات فلسطین و رژیم صهیونیستی بی نظیر است. چرا که بر خلاف طرح های گذشته، از همان ابتدای رونمایی از طرح، با مخالفت همه جانبه گروه های فلسطینی مواجه شد. به عنوان مثال گروه حماس که از نیروهای فعال فلسطینی است به بازگشت بر مرزهای ۱۹۶۷ تاکید دارد و این در حالی است که این بازگشت حتی مورد تایید سازمان ملل متحد و حتی شخص دبیر کل نیز هست.

وی گـــفت: به نظر می رسد که از منظر رسانه ای، هدف ترامپ از این سناریو چیزی جز تغییر افکار عمومی جهان نباشد در ماه گذشته اقداماتی همچون ترور شهید سلیمانی، اثرات زیادی در کل جهان داشت ؛ بعد از آن هم پاسخ نیروهای هوافضا سپاه با حمله به پایگاه آمریـــکا در عراق، رسوایی برای آن ها به دنبال داشت و همچنین استرس ها و فشارهای ناشی از استیضاح و برخی از مسائل دیگر در داخل …

این مقام علمی تاکید کرد: ترامپ تلاش می کند با برجسته سازی این طرح، ضمن سرپوش گذاشتن بر ضعف ها و کاستی های عملکردی خود، افکار عمومی جهان را منحرف سازند. آمریکا برای اینکه طرح خود را مطلوب نشان دهد حتی در چند ماه گذشته در قطر، نشست اقتصادی مرتبط را نیز با حضور تنی چند از سرمایه گذاران غربی برگزار و در آن جلسه داماد جناب ترامپ به تشریح جلوه های اقتصادی آن پرداخت که در،بررسی های اولیه به نظر می رسد کامروایی صهیونیست ها را به دنبال دارد تا سعادت فلسطینیان.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران یکی از مخالفان جدی طرح “معامله قرن” و اجرای آن توسط آمریــکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی مرتجع است.”سید حسن نصرالله” دبیر کل حزب الله لبنان نیز بیشتر خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های علیه ایران را نشانه هایی از مقدمه چینی توسط آمریکایی ها برای اجرای طرح معامله قرن دانسته و نسبت به آن اظهار بدبینی کرده است. به نظر بنده در شرائط فعلی لازم است نه تنها کشورهای اسلامی بلکه ملت های آزاد و جنبش های مترقی جهان بویژه منطقه می بایست نسبت به این طرح پیشنهادی واکنش نشان داده و ضمن یک اتحاد نانوشته تلاش های اعتراضی خود را تا شکست طرح پیشنهادی ادامه دهند.

رشاد در پایان عنوان کـــرد: می توان از طریق سازو کارهای قانونی از طریق سازمان ملل، اجماعی بین المللی در شکست این طرح فریبکارانه بوجود آورد. چرا که در صورت انفعال در خصوص این حرکت و عملیاتی شدن آن، رژیم صهیونیستی، آمریکا و همراهی برخی از کشورهای دیگر اخلال و موازنه امنیت منطقه ای را رقم خواهد زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ پنج = 8