اخبار

مقام سابق آمریکایی: مسئله عربستان فلسطین نیست؛ تضمین امنیتی از آمریکا می‌خواهد

 «مارتین ایندیک» نماینده سابق آمریکا در  مذاکرات سازش ،  آمادگی عربستان سعودی برای عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر اسرائیل را تحت شرایط مربوط به تضمین‌های امنیتی آمریکا تایید کرد.

به گزارش الخلیج الجدید،  وی  طی یک کنفرانس ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی تاکید کرد که عربستان سعودی به طور فزاینده‌ای به طرفین آمریکایی و اسرائیلی اعلام کرده  که برای عادی‌سازی  روابط با اسرائیل در ازای تضمین‌های امنیتی واشنگتن برای ریاض  آماده است.

مارتین ایندیک در ادامه افزود: موضوع عادی سازی روابط عربستان سعودی با اسرائیل  آن طور که مقامات ریاض ادعا می‌کنند به موضوع فلسطین مربوط نمی‌شود؛ بلکه مربوط به اقداماتی است که ایالات متحده در سطح امنیتی در قبال عربستان می‌تواند انجام دهد.

وی   تصریح کرد: سعودی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که اسرائیل ممکن است به متقاعد کردن واشنگتن برای تامین خواسته‌های عربستان کمک  کند و این محور تعیین کننده اصلی مسئله عادی سازی  روابط ریاض و تل‌آویو است.

مجله آمریکایی «فارین پالیسی» نوشت که « بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی معتقد است که آمریکا می‌تواند با حمایت از عربستان سعودی با فروش تسلیحات ، این کشور  را به سمت عادی سازی روابط با تل‌آویو سوق دهد.

پیش از این «جان هانا» که به عنوان مشاور امنیت ملی «دیک چنی» معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده خدمت می کرد، جزئیات سفرش در راس یک هیئت یهودی- آمریکایی در نوامبر گذشته به عربستان سعودی را فاش کرد و گفت:«من با تصور قوی‌تر از همیشه می‌گویم که رهبران ارشد سیاسی و امنیتی در عربستان در واقع مایل به ایجاد روابط دیپلماتیک با اسرائیل هستند. آن ها این اقدام را به نفع استراتژیک خود می‌دانند».

این مسئول سابق آمریکایی تاکید کرد: ما با یک پیام تقریباً صریح آمدیم که مشکل عربستان با عادی سازی روابط، اسرائیل یا مسئله فلسطین نیست؛ بلکه بی اعتمادی آنها به وضعیت کنونی روابط استراتژیک دوجانبه بین ایالات متحده و عربستان سعودی است.

عربستان سعودی روز به روز گام‌های بیشتری به‌سوی عادی‌سازی روابط با اسرائیل برمی‌دارد و اقداماتی را با هدف آماده‌سازی فضای سیاسی و عمومی برای پذیرش عادی‌سازی روابط با اسرائیل در عربستان و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس انجام می‌دهد.

این درحالی است که «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی اخیرا تاکید کرد که توافق بر سر ایجاد کشور فلسطین «پیش شرط برقراری روابط دیپلماتیک رسمی با اسرائیل خواهد بود».

مسئولان ارشد سعودی نیز اعلام کردند که سازش این کشور با اسرائیل تنها مساله زمان است، اما جدیدترین و بارزترین شاخص در زمینه نزدیک شدن روابط عربستان و رژیم صهیونیستی، مصاحبه نتانیاهو با شبکه سعودی العربیه بود که طی آن نتانیاهو اعلام کرد به عادی‌سازی کامل روابط با ریاض تعهد دارد.

رسانه صهیونیستی معاریو اعلام کرد: اسرائیل اخیرا روند مذاکرات با عربستان برای عادی سازی روابط را تسریع کرده است و این روند با حمایت آمریکا انجام می‌شود.

شبکه آی24 نیوز اسرائیل در این چارچوب با انتشار گزارشی اعلام کرد که عربستان برای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو منتظر است مدتی از آغاز به کار بنیامین نتانیاهو بگذرد. ناظران معتقدند عربستان و ولیعهد جوان آن که در دوره «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق آمریکا سعی کردند زمینه‌های آماده‌سازی افکار عمومی سعودی و کل کشورهای عربی را به منظور امضای توافق سازش با صهیونیست‌ها آماده کنند، بازگشت نتانیاهو به قدرت را فرصت مناسبی برای تحقق این امر می‌دانند.

بر اساس نتایج نظرسنجی جدید بنیاد مطالعات آمریکایی واشنگتن، پیرامون مساله عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با امارات، بحرین و عربستان، بیش از دو سوم مردم این کشورها مخالفت خود را با توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کرده‌اند.

نتایج این نظرسنجی حاکی از مخالفت 75 درصدی مردم عربستان با عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 × = چهارده