اخبار

نتانیاهو: برای مهار ایران با عربستان سعودی رابطه برقرار می‌کنیم

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم در راستای «مهار ایران»، تلاش دارد با عربستان سعودی رابطه برقرار کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز (دوشنبه) در کنفرانس رؤسای سازمان‌های یهودی آمریکایی در قدس اشغالی به تمجید از برقراری روابط (علنی‌سازی روابط) با دولت عربستان سعودی پرداخت.

به نوشته وبگاه شهاب نیوز، نتانیاهو که غرق در بحران سیاسی است، مدعی شد که جهان عرب «مقابله با تهدید ایران» را اولویت خود می‌داند و این موضوع باعث همگرایی این کشورها با اسرائیل شده است.

به نظر می‌رسد که منظور نتانیاهو از جهان عرب، صرفا چند کشور سازشگر باشد و او اینگونه موج نفرت از صهیونیسم در جهان عرب را نادیده گرفته است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی سپس به گام‌های برداشته شده در راستای علی‌سازی روابط با دولت سعودی اشاره کرد و ادعا کرد که برقراری روابط با ریاض «یک رویداد تاریخی برای جایگاه اسرائیل در خاورمیانه است».

او افزود: «حرکت به سوی برقراری روابط حسنه با عربستان سعودی را همراستا با هدف توقف تهدیدات ایران پیش می‌بریم و این دو هدف به یکدیگر مرتبط هستند به شکلی که در صورت رابطه با سعودی‌ها همکاری تنگاتنگی برای مهار ایران شکل خواهد گرفت و اگر این اهداف محقق شود، یک پرش بسیار مهم انجام داده‌ایم».

نتانیاهو در خصوص چشم‌انداز اقتصادی رابطه رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی نیز گفت: «یکی از احتمالات اقتصادی اتصال شبه جزیره عربی به بندر حیفا از طریق یک خط آهن از سمت اردن است. این طرح به خطوط راه‌آهن دوره عثمانی که بخشی از آن از حیفا و بیت شون عبور می‌کرد، متمرکز خواهد بود».

او همچنین گفت که در صورت برقراری رابطه میان تل آویو و ریاض، ممکن است خط لوله نفت به جای عبور از دریای سرخ برای ورود به مدیترانه از فلسطین اشغالی عبور کند.

نخست‌وزیر منفور رژیم صهیونیستی سپس به نتایج سیاسی توافق سازش میان ریاض و تل آویو پرداخت و مدعی شد: «اسرائیل هرگز کشوری منزوی در شرق مدیترانه نبوده است که در میان کشورهای غیر‌ هم‌پیمان محاصره شده باشد، بلکه در یک هم‌پیمانی ژئوپلتیکی فعال با کشورهای مهم عربی به سر می‌برد و این مسأله در نهایت امر به نزاع ما با فلسطینی‌ها پایان خواهد داد».

ادعای نتانیاهو در خصوص جایگاه رژیم صهیونیستی در منطقه و حل موضوع فلسطین از مجرای توافقات سازش در حالی است که چندی پیش روزنامه هاآرتص در گزارشی نوشت که این توافقات منجر به ادغام و حضور این رژیم در منطقه عربی بدون حل مسأله فلسطین نشده است.

عدم موفقیت سیاست سازش با کشورهای عربی و عدم ادغام رژیم صهیونیستی در جهان عرب در حالی است که افکار‌سنجی‌های صورت گرفته از میان کشورهای عربی این مسأله مهم را تأیید می‌کنند.

در این راستا وبگاه انگلیسی «اخبار یهودی» در ماه دسامبر ۲۰۲۲ در گزارشی درباره نتایج یک نظرسنجی صورت گرفته از ۱۴ کشور عربی خبر داد که ۸۴ درصد ساکنان این کشورها با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مخالف هستند.

اما در خصوص روابط رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی، به اذعان همه محافل سیاسی و رسانه‌ای چنین رابطه‌ای با قدرت در جریان است و صرفا رسمی نیست و انواع همکاری‌های اقتصادی تا نظامی و امنیتی وجود دارد.

پیش‌تر نتانیاهو با تاکید بر اینکه مسئله پیوستن عربستان به روند عادی‌سازی فقط نیازمند زمان است، گفته بود. بود که برقراری روابط توسط بسیاری کشورهای عربی با تل‌آویو، از جمله امارات، بحرین، مغرب و سودان بدون اطلاع و رضایت ریاض نبوده است؛ چرا که عربستان تاثیرگذارترین کشور در جهان عرب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 6 = سه