اخبار

نتانیاهو: «توسعه شهر‌ک‌سازی در کرانه باختری مانعی در مسیر صلح با فلسطینی‌ها نیست»

نتانیاهو: «توسعه شهر‌ک‌سازی در کرانه باختری مانعی در مسیر صلح با فلسطینی‌ها نیست»

به نقل از العربی الجدید، اسرائیل علیرغم درخواست‌های مکرر کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده امریکا برای توقف شهرک‌سازی در اراضی اشغالی فلسطینی همچنان به این کار در کرانه باختری ادامه می‌دهد.

اغلب کشورها شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی اشغالی را به موجب قوانین بین‌المللی غیر قانونی می‌دانند و رهبران فلسطینی این امر را موجب از بین رفتن فرصت برپایی کشور مستقل فلسطینی می دانند.

نتانیاهو گفت: « این درست نیست که شهرک‌ها مانعی در برابر صلح است، بازگشت شهرک‌نشین‌ها به شهرک‌هایی تخلیه شده نقض تعهدات در برابر دولت بایدن نیست.»

وی اظهار داشت: «ایده وجود یهود در وطن آبا و اجدادیشان از گذشته مطرح بوده است، این سرزمین طی سه هزار سال گذشته وطن ما بوده است و آنها نباید در آنجا زندگی کنند، معتقدم این مانعی در برابر مسیر صلح است.»

به گزارش کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد، دستکم 700 هزار شهرک‌نشین در 279 شهرک در جای جای کرانه باختری و بیت المقدس شرقی زندگی می کنند.

بر این اساس، ائتلاف نتانیاهو با ساخت بیش از 7 هزار واحد مسکونی جدید از زمان تشکیل دولت جدید در عمق کرانه باختری موافقت کرده است.

نتانیاهو در ادامه اظهار داشت: برقراری روابط دیپلماتیک با عربستان می‌تواند «تاریخ را تغییر دهد».

وی درباره ایران گفت: «تلاش‌های دیپلماتیک برای ممانعت ایران از توسعه توانمندی‌های هسته‌ای نمی‌تواند موفقیت‌آمیز باشد مگر هنگامی که با تهدید نظامی عملی همراه شود، اسرائیل هر آنچه که برای دفاع از خویش نیاز دارد را انجام خواهد داد.»

در همین ارتباط، «نبیل ابو ردینه»، سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به اظهارات نتانیاهو گفت: شهرک‌سازی‌ها از موانع اصلی تحقق صلح است، اراضی که شهرک‌ها بر روی آن ساخته می‌شود، متعلق به مردم فلسطین است و دولت تندروی اسرائیل به توسعه شهرک‌سازی‌ها برای ممانعت از برپایی کشور فلسطین به پایتختی بیت المقدس اشغالی ادامه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − = 1