اخبار

نشریه آمریکایی: توافق اخیر با تهران «تعظیم بایدن در برابر آیت‌الله خامنه‌ای» بود

نشریه آمریکایی: توافق اخیر با تهران «تعظیم بایدن در برابر آیت‌الله خامنه‌ای» بود

مقامات جمهوری‌خواه پس از اینکه دولت بایدن با ایران برای انتقال پنج ایرانی آمریکایی از زندان به حبس خانگی به‌ازای میلیاردها دارایی بلوکه‌نشده، به توافق رسید، دولت بایدن را به‌دلیل کوتاه آمدن در برابر ایران و به خطر انداختن آمریکایی‌ها مورد انتقاد قرار دادند.

روز پنجشنبه، توافق دولت بایدن با تهران برای لغو مسدود کردن 7 میلیارد دلار از دارایی‌های مالی ایران و آزادی تعداد انگشت‌شماری از اتباع ایرانی که به‌دلیل نقض تحریم‌های آمریکا زندانی بودند به‌ازای پنج آمریکایی که توسط ایران به‌اتهامات جاسوسی دستگیر شده بودند، اعلام شد.

نماینده ایران در سازمان ملل ظاهراً با اشاره به مبلغ 7 میلیارد دلاری اعلام کرد: وجوه مسدودشده ایران در کره جنوبی رفع انسداد و به قطر منتقل می‌شود.

منابعی که با نشریه نیویورک تایمز و رویترز صحبت کردند، جنبه‌های مالی این معامله را تأیید کردند.

سناتور تام کاتن نوشت: در حالی که ما همیشه از آزادی گروگان‌های آمریکایی استقبال می‌کنیم (اگر آنها در واقع پس از پرداخت 6 میلیارد دلار باج به ایران آزاد شوند) این اقدام خیانت‌آمیز تنها باعث جسارت برای گروگان‌گیری بیشتر می‌شود.

تحریم‌های ایالات متحده در بازدارندگی رژیم خطرناک ایران بسیار مهم بوده است. کوتاه آمدن در برابر رهبر ایران، آمریکایی‌ها را در داخل و خارج به خطر می‌اندازد.

الیز استفانیک، رئیس مجمع جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نوشت: بایدن همچنان با معاملات وحشتناک خود، امنیت ملی آمریکایی‌ها را به خطر می‌اندازد.

ران دیسانتیس، فرماندار و نامزد ریاست‌جمهوری، رئیس جمهور را متهم کرد که به‌طرزی شرم‌آور در برابر باج‌گیری و اخاذی ایران تسلیم شده است.

او همچنین در سخنانی بی‌مبنا گفت: پاداش دادن به ایران برای گروگان گرفتن آمریکایی‌ها، انگیزه گروگان‌گیری را بیشتر می‌کند. پرداخت 7 میلیارد دلار باج به ایران در ساخت سلاح هسته‌ای، حمایت از تروریسم، سرکوب مردم ایران و کمک به روسیه کمک خواهد کرد. مماشات و ضعف بایدن، به ایران برای حمله به ما و متحدانمان جرئت می‌دهد و نزدیک‌تر شدن ایران به سلاح‌های هسته‌ای را تسهیل می‌کند. بایدن باید از پیگیری وسواس‌گونه معاملات فاجعه‌باری که امنیت ما را به خطر می‌اندازد دست بردارد. زمان آن فرا رسیده است که با حداکثر فشار مقابل ایران بایستیم و نفوذ بد ایران را پس بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 × = پنجاه چهار