گزارش ها

نشریه آمریکایی: واشنگتن در آستانه شکست در دو جبهه چین و روسیه است

تارنمای این ماهنامه وابسته به محافظه‌کاران آمریکا در گزارش اخیرش به قلم بردلی دِولین آورده است: اگرچه تشکیلات سیاست خارجی آمریکا اعتقاد دارند دفاع از اوکراین، تایوان را امن نگه می‌دارد اما در واقعیت کمک به کی‌یف، تایپه را آسیب‌پذیرتر می‌کند.

هفته گذشته در میلواکی، چندین مدعی نامزدی ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه مناظره درون حزبی انجام دادند. نیکی هیلی نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل گفت: برد روسیه، برد چین است. ما باید این را بدانیم. اوکراین اولین خط دفاعی ما است.

هیلی با اشاره به ویوک راماسوامی یکی از رقبایش در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان ابرز داشت: او می‌خواهد اوکراین را به روسیه بسپارد، می‌خواهد به چین اجازه دهد تایوان را ببلعد.

بحث این است که اگر ایالات متحده از اوکراین دفاع نکند، چین به تایوان حمله خواهد کرد. این استدلالی است که هیلی، مایک پنس و بسیاری دیگر از جمهوریخواهان در جهت ادامه کمک به اوکراین موضع گرفتند.

امریکن کانسروتیو این احتمال را مطرح می‌کند که با این حال، آنچه توضیح داده نمی شود این است که اگر چین در چند سال آینده اقدامی در مورد تایوان انجام دهد، ذخایری که پیشتر با کمک به اوکراین کاهش یافته، کمک به تایوان را دشوارتر خواهد کرد. تشکیلات سیاست خارجی که در عراق و افغانستان شکست خورد، زمینه را برای شکست در دو جنگ انتخابی دیگر علیه روسیه و چین که هر دو قدرت هسته‌ای هستند، فراهم می‌کند.

در مجموع، کمک های نظامی ایالات متحده به اوکراین تا کنون بیش از ۴۱ میلیارد دلار ارزش دارد و آمریکا بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برای دفاع از اوکراین اختصاص داده است.

یک سال قبل روزنامه وال استریت ژورنال درباره کمک‌های ایالات متحده به اوکراین و تخلیه ذخایر نظامی هشدار داده بود. بر اساس این گزارش در ۲۹ اوت ۲۰۲۲ (هفتم شهریور ۱۴۰۱)، یک مقام دفاعی آگاه گفت: تعداد توپ‌های جنگی ۱۵۵ میلی‌متری در انبارهای نظامی ایالات متحده به طرز ناخوشایندی پایین آمده است.

این مقام آمریکایی اضافه کرد: این تعداد آن قدر قابل توجه نیستند چرا که ایالات متحده درگیر هیچ درگیری نظامی بزرگی نیست اما در سطحی نیست که ما بخواهیم وارد جنگ شویم.

امریکن کانسروتیو در ادامه نوشت: این کمبودها در توانایی ایالات متحده برای مقابله با تهاجم احتمالی چین به تایوان اختلال ایجاد می‌کند. یک گزارش مرکز نوسازی آمریکا (CRA) ادعا می‌کند که «بسیاری از سامانه‌های تسلیحاتی که ایالات متحده به اوکراین ارائه می‌کند نیز توسط تایوان برای جلوگیری از تهاجم احتمالی چین مورد نیاز است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر، حدود ۱۹ میلیارد دلار سفارش عقب افتاده تسلیحاتی برای تایوان وجود دارد که بخشی از آن به دلیل اولویت دادن آمریکا به تامین تسلیحات برای اوکراین اتفاق افتاده است. بسیاری از سامانه‌های تسلیحاتی مشابهی که به اوکراین عرضه می‌شوند (موشک‌هایی همچون هارپون و HIMARS) نیز مورد نیاز تایوان و دیگر شرکای آسیای شرقی هستند که باعث ایجاد موازنه واقعی در توانایی ایالات متحده برای بازدارندگی مقابل تهاجم چین می‌شود.

تقلای صنعت دفاعی آمریکا برای تولید سلاح

این تارنما افزود: پایگاه صنعت دفاعی با پول نقد اضافی و کمک واشنگتن تقلا می‌کند تا سلاح برای اوکراین تولید کند. جای تعجب نیست که پایگاه صنعت دفاعی در بخش‌هایی بدون آن منابع مالی و تمرکز اضافی شکست خواهد خورد، به ویژه اگر چین به تایوان حمله کند.

این گزارش می‌افزاید: تحلیل‌های انجام‌شده توسط «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» بین ایالات متحده و چین بر سر تایوان، نشان داد که آمریکا محتمل است که ظرف یک هفته موشک‌های ضد کشتی دوربرد را تمام خواهد کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: چه چیزی بیشتر برای چینی‌ها اهمیت بیشتری دارد، وقتی آنها حمله به تایوان را مورد بررسی قرار می‌دهند؛ عزم آمریکا برای ایستادن در کنار اوکراین یا ظرفیت مادی چین در مقایسه با تایوان و ایالات متحده؟ اگر کمک به اوکراینی‌ها به قیمت از دست دادن آمادگی ایالات متحده ادامه یابد، جهان ممکن است به زودی پاسخی برای این سوال داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + = دوازده