کنفرانس ها

نشست تخصصی «حقوق بشر آمریکایی؛ تروریسم و تحریم»

نشست تخصصی

«حقوق بشر آمریکایی؛ تروریسم و تحریم»

 

« بنده عرض می‌کنم هر کس دیگری [هم‌] درباره‌ی حقوق بشر حرف بزند، آمریکایی‌ها حق ندارند درباره‌ی حقوق بشر حرف بزنند؛

[چون‌] دولت آمریکا بزرگ‌ترین نقض‌کننده‌ی حقوق بشر در دنیا است» ”  رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی)

 

مقدمه:

صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسانی به عنوان ویژگی های فطری انسانی و در قالب مفاهیم اساسی حقوق بشر، همواره از سوی ادیان الهی و نخبگان جهانی مورد احترام و تکریم بوده است. امروزه نیز، یکی از اساسی ترین موضوعات مورد بحث در حقوق بین الملل، حفظ صلح و امنیت جهانی است. با این وجود شاهد هستیم که به انحاء و دلایل مختلفی این حقوق مورد ظلم و تعدی قرار گرفته و از سوی افراد، گروه ها و حتی دولت هایی تهدید و یا نقض می شود و یا به طور انحصارطلبانه و یکجانبه تفسیر و بصورت ابزاری مورد استفاده قرار می گیرد.

دولت امریکا تاکنون با اقدامات متعدد ضد حقوق بشری در سراسر جهان، نشان داده است که دولتمردان این کشور که داعیه دفاع از حقوق بشر را دارند، به هیچ یک از تعهدات بین المللی در قبال حقوق بشر پایبند نیستند. از جمله مهمترین موارد نقض حقوق بشر توسط دولت امریکا، در ماه ژوئيه 1988 اتفاق افتاد. در این روز ناو «وینسنس» امریکا با شليك دو موشك «دريا به هوا» به هواپيماي مسافربري ايراني كه حامل 290 مسافر كه اغلب آنان زنان و كودكان بی دفاع بودند، موجب سقوط هواپیما و شهادت همه مسافران و خدمه آن شد.

به همین مناسبت، جمهوری اسلامی ایران، در راستای دفاع از حقوق خود و برقراری صلح، امنیت و حقوق بشر، روز 12 تیرماه را  «روز افشای حقوق بشر آمریکایی» نامگذاری کرده است.

مجمع جهانی صلح اسلامی از ابتدای تأسیس تاکنون با رسالت پی­جویی صلح واقعی، عادلانه و پایدار برای آحاد بشر، در سایۀ احترام به ارزش­های انسانی و الهی، ضمن اینکه برای ترویج گفتمان «صلح عادلانه» با همکاری نخبگان و اندیشمندان داخلی و خارجی مشغول به فعالیت می­باشد، توجه اندیشمندان و افکار عمومی جهانی و همه دولت­ها و نهادهای بین­المللی را به علل تهدید صلح در دوران معاصر و دورنمای آیندۀ حیات انسانی متوجه و حساس می نماید. از این رو اقدامات و فعالیت­های علمی و فرهنگی گسترده­ای در زمینه تحقق صلح به خصوص صلح عادلانه در سطح منطقه و جهان را پیگیری می­کند و دیدگاه نخبگان خود را در قالب­های مختلف از جمله نشست­های تخصصی و همایش­های علمی به جامعۀ بین­المللی و کارشناسان و علاقه­مندان مرتبط ارایه می‌نماید.

امسال نیز در راستای برنامه های پیش بینی شده، «مجمع جهانی صلح اسلامی» با همکاری «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» و برخی نخبگان و دستگاه­های علمی فرهنگی، نشستی با عنوان «حقوق بشر آمریکایی؛ تروریسم و تحریم» با هدف بررسی و نقد مفهومی گفتمان حقوق بشر امریکایی و اقدامات و آسیب­های آن در جهان را در تهران برنامه ریزی و برگزار کرد.

محورهای نشست:

  • بررسی حقوق بشر آمریکایی و جهان آینده
  • تروریسم و حقوق بشرآمریکایی
  • تحریم و حقوق بشرآمریکایی
  • مصادیق نقض حقوق بشر آمریکا در جهان
  • سقوط هواپیمای مسافربری ایران و حقوق بشر آمریکایی

 

 

جدول عناوین برنامه­های نشست تخصصی «حقوق بشر آمریکایی ؛ تروریسم و تحریم»

تیر ماه 1398

ردیف عنوان مدت  (دقیقه) توضیحات
1 قرائت قرآن کریم 3 آقای نجمی
2 سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران 2  
3 کلیپ 5 معرفی موزه انقلاب اسلامی
4 مجری برنامه 3 دکتر صادقی
6 تبیین موضوع نشست جناب آقای دکتر عامری 15 دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی
7 نماهنگ 5 سخنان مقام معظم رهبری
8 مجری برنامه 2  
9 سخنرانی جناب آقای دکتر شیخ عطار 15 معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی
10 نماهنگ 3  
11 مجری برنامه 2  
12 سخنرانی جناب آقای پاک آیین 15 معاون بین الملل موسسه انقلاب اسلامی
13 کلیپ 7 افشای حقوق بشر آمریکایی
14 مجری برنامه 2  
15 سخنرانی جناب آقای دکتر عباسی 15 معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری
16 مجری برنامه 2  
17 تقدیر از نویسنده کتاب «ترور در آسمان» 5  
18 اعلام پایان برنامه توسط مجری 2  
19 عزیمت به سمت سراسر نما جهت بازدید    

ساعت شروع برنامه: 30/9 صبح

ساعت پایان: 12 ظهر

گزارش محتوای نشست تخصصی

«حقوق بشر آمریکایی؛ تروریسم و تحریم»

*حقوق بشر آمریکایی ظاهری زیبا و باطنی زشت دارد.

دکتر عامری (دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی)

دکتر عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در نشست تخصصی سالروز افشای حقوق بشر آمریکایی؛ تروریسم و تحریم» 12 تیر ماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تاکید کرد؛ در بحث حقوق بشر، آمریکا یک ظاهر زیبا، اما باطنی زشت دارد؛ ویژگی‌های این حقوق بشر نمادین باید امروز مورد توجه قرار گیرد. آمریکایی‌ها همواره به عنوان مدعی حقوق بشر در دنیا عمل می‌کنند. استثنا گرایی آمریکایی‌ها نسبت به حقوق بشر از جمله ویژگی‌های زشت آن‌ها است که ظاهری زیبا و باطنی زشت دارند.

دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی اظهار کرد: آیین و فرهنگ سلام در بین مسلمانان و به ویژه مردم ایران نشان از بشردوستی و صلح‌خواهی ما در جهان است.اصل اخوت و برادری مسلمانان یک اصل جهانی است و معرفی این فرهنگ می تواند دروغ دشمنان علیه ما را نقش بر آب کند.

دکتر عامری تاکید کرد: آمریکایی‌ها در جایی که حقوق بشر با منافع آنها در تضاد باشد، به خود اجازه می‌دهند که به آن توجه نکنند و در حالی کشورهای دنیا را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند که خود بزرگترین نقض کننده حقوق بشر در دنیا هستند. همچنین  بیانیه حقوق بشر موضوعی است که سال‌هاست مورد دغدغه و توجه انسان‌ها بوده است؛ جامعه ایرانی همواره این بیانیه را قبول داشته، با وجود اینکه این بیانیه کامل نیست چراکه تنوع فرهنگی جوامع مختلف باید همواره در آن لحاظ شود.

دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی افزود: اسلام سطحی بالاتر از بیانیه حقوق بشر را برای انسان‌ها خواسته است. این دروغ که ما مسلمانان مخالف حقوق انسان‌ها هستیم، باید از بین برود؛ زیرا ما معتقد به داشتن کرامت برای انسان‌ها هستیم درحالی که حقوق بشر از حرف تا عمل فاصله فراوان دارد؛ لذا حقوق بشر را می‌توان مورد واکاوی قرار داد.

دکتر عامری تصریح کرد: یکی از گونه‌شناسی‌های حقوق بشر، «حقوق بشر آمریکایی» است که مقام معظم رهبری با تاکید بر نام‌گذاری این هفته به عنوان روز افشای حقوق بشر آمریکایی، بر افشاگری جنایات آمریکایی‌ها تاکید کردند تا این گونه‌شناسی حقوق‌بشرشناسی مورد توجه جهان قرار گیرد.

دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی تصریح کرد: اتهام‌زنی به شرق از ویژگی دیگر این گونه حقوق بشر است تا آن‌ها را از مواضع‌شان عقب بزنند و در این زمینه برخی از کشور‌های اسلامی متهم به نقض حقوق بشر قرار می گیرند درحالی که آمریکایی‌ها به لحاظ داخلی، خودشان بیشترین نقض حقوق بشر را دارند.

دکتر عامری تاکید کرد: ما نیازمند جلساتی برای شناخت این گونه از حقوق بشر هستیم؛ چراکه حقوق بشر تعریف مشخصی در مجامع مختلف ندارد. اگر بخواهیم به نمونه‌های این نوع حقوق بشر اشاره کنیم، می‌توان به مصادیق فراوانی اشاره کرد که  از آن جمله پا گذاشتن آمریکایی‌ها از روز اول بر روی جنازه‌های مردم بومی آمریکا است.

دکتر عامری در پایان گفت: مورد هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ما در خلیج فارس که ۱۲ تیر ۱۳۶۷ توسط آمریکایی‌ها رخ داد، یکی از بزرگ‌ترین فجایع بین‌المللی است که به خاطر کم‌کاری های ما، امروز در نشانه گاه بین‌الملل وجود ندارد.

*تحریم های آمریکا علیه ایران نمونه بارز نقض حقوق بشر است/ آثار تحریم کمتر از جنگ نیست.

مهندس شیخ عطار (قائم مقام اسبق وزارت خارجه و معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی)

مهندس علیرضا شیخ عطار گفت: آثار تحریم کمتر از جنگ نیست و  با تحریم نه حقوق بشر رعایت و نه صلح بین المللی برقرار می شود.

قائم مقام اسبق وزارت خارجه و معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی در نشست تخصصی «سالروز افشای حقوق بشر آمریکایی؛ تروریسم و تحریم» در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اظهار کرد: بحث صلح و سلامت مطلوب انسان ها است و اگر دولتی خواهان جنگ باشد، زیان سیاسی خواهد برد.

وی ادامه داد: پس از تشکیل سازمان ملل سعی کردند جنگ را بزک کرده و در قالب های دموکراسی خواهی و مبارزه با کمونیسم و… آغاز می کنند.

مهندس شیخ عطار بیان کرد: با فروپاشی شوروی، جهان دو قطبی از بین رفت و دیگر نمی توانستند جنگ را مطرح کنند از این رو در کنار جنگ، تحریم را در نظر گرفتند.

معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: تحریم به معنای واقعی از دهه 90 شکل گرفت و مقالات زیادی نوشته شده تا تحریم را جایگزین جنگ کنند.

وی با اشاره به اینکه تحریم با انسداد و روابط بازرگانی یک کشور ایجاد می شود، گفت: زمانی با قرار دادن تعرفه نسبت به واردات کالا تحریم انجام می شد اما بعد از مدتی بانک ها عامل اصلی اجرای تحریم شدند.

مهندس شیخ عطار ادامه داد: امروز بانک ها آنقدر وابسته شدند که دیگر نمی توانند به صورت مستقل معامله کنند، از این رو عامل مهم در اعمال تحریم، بانک ها هستند.

معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: ابزار تحریم های ثانویه برای اولین بار در مورد ایران اجرا شد، به این صورت که هر کس با ایران معامله کند از طرف کشور دیگری جریمه خواهد شد.

وی  با تاکید بر اینکه تحریم تبدیل به ابزار کارآمد شده است و آزمایشگاه آن ایران است، گفت: یکی از غفلت ها در برجام تحریم های ثانویه است.

مهندس شیخ عطار بیان کرد: تحریم هایی که از سوی آمریکا علیه ایران اعمال می گردد، نمونه بارز نقض حقوق بشر است و موضوع تحریم به خصوص در مورد ایران ابزار نهادینه شده در سیاست خارجی آمریکا است.

معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه آثار تحریم کمتر از جنگ نیست تاکید کرد: با تحریم نه حقوق بشر رعایت و نه صلح بین المللی برقرار می شود.

وی با اشاره به اینکه استانداردهای دوگانه ای در بحث تحریم وجود دارد، خاطر نشان کرد: تحریم حق توسعه، دسترسی و مالکیت را از انسان ها سلب می کند و تحریم های آمریکا علیه ایران ناقض تمامی این حق ها بوده است.

*آمریکا امروزه 22 کشور را به بهانه نقض حقوق بشر تحریم کرده است.

آقای پاک آیین(معاون بین الملل موسسه فرهنگی- پژوهشی انقلاب اسلامی و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی)

آقای پاک آیین، عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی  بیان کرد: امروزه 22 کشور در دنیا به بهانه نقض حقوق بشر تحت تحریم آمریکا هستند. آمریکا ناقض حقوق بشر است چرا که در نظام داخلی کشورها دخالت می کند.

محسن پاک آیین در نشست تخصصی «سالروز افشای حقوق بشر آمریکایی؛ تروریسم و تحریم» در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اظهار کرد: یکی از رویکردهای جدی آمریکا مبانی ستیزی است.

وی ادامه داد: جنگ، شکنجه، تحریم برای آمریکا مشروع محسوب می شود و حقوق بشر را به عنوان یک ابزار به کار گرفته تا بتواند موجب تغییر رفتار دولت ها شود.

پاک آیین بیان کرد: امروزه 22 کشور در دنیا به بهانه نقض حقوق بشر تحت تحریم آمریکا هستند. آمریکا ناقض حقوق بشر است چرا که در نظام داخلی کشورها دخالت می کند.

معاون بین الملل موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه تحریم تعریف خاصی دارد و طبق موازین سازمان ملل اگر کشوری از آنها تعدی کند، تحریم می شود اما امروزه با کشوری مواجه هستیم که خود ناقض حقوق بشر است، اما می تواند کشورهای دیگر را به همین بهانه تحریم کند.

وی اظهار کرد: رسانه های غربی در جهت تقویت این نوع تروریسم فعال هستند چرا که داعش در زمانی که قدرت داشت از طریق رسانه ها نیرو استخدام می کرد.

پاک آیین خاطر نشان کرد: با به کار گیری قدرت رسانه ای، آنها اجازه نمی دهند اخبار درست پخش شود و آنچه که آمریکایی ها می پسندند در دنیا منتشر می شود تا افکار عمومی را به نفع خودشان مدیریت کنند.

*تحریم های یکجانبه امریکا؛ نمونه بارز تروریسم

دکتر  عباسی(معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری)

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری: امریکا جنگ اقتصادی را در قالب تحریم آغاز کرده و مردم ایران را هدف قرار داده است

دکتر عباسی در نشست تخصصی «سالروز افشای حقوق بشر آمریکایی؛ تروریسم و تحریم» به مناسبت ۱۲ تیر ماه – اظهار کرد: امروزه با توسعه قواعد و حقوق بین الملل، استفاده از تحریم‌های اقتصادی برای اعمال فشار بر کشور‌ها نسبت به تعدیل رفتار دولت‌ها مطرح است.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری ادامه داد: اولین ابزار تحریم و یا تروریسم اقتصادی، موازین حقوق بشری است.

دکتر عباسی گفت: منشور سازمان ملل حاوی اصول و مقرراتی است که توسعه روابط دوستانه و دستیابی به همکاری‌های بین المللی در آن آمده و تحریم در منشور پیش بینی شده است، تا اختلافات بین المللی را برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف سازمان ملل حفظ صلح و امنیت بین المللی است، بیان کرد: تحریم جایگزین جنگ است و در حقوق بین الملل باید به حداقل‌ها در این حوزه بسنده کرد.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری تصریح کرد: تحریم‌های یکجانبه علیه دولتی اگر حقوق بشر یک ملت را نقض کند، خلاف موازین بین المللی است.

دکتر عباسی اظهار کرد: در برخی از حوزه‌ها به وسیله تحریم دچار مشکلات جدی شده ایم که باید فعالین حقوق بشر وارد میدان شوند.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری افزود: تحریم‌های یکجانبه آمریکا نمونه بارز تروریسم اقتصادی است و جنگ اقتصادی را در قالب تحریم آغاز کردند و مردم ایران را هدف قرار داده اند. تحریم‌ها موجب قطع مناسبات بین المللی می‌شود و محدودیت صادرات نفت نیز پدید می‌آید. تحریم شخصیت‌های حقیقی و حقوقی نمونه بارز تروریسم بین المللی است.

عباسی خاطرنشان کرد: تحریم ابزاری برای تغییر رفتار دولت‌ها است و تحریم‌های یکجانبه آمریکا نظام و ملت را هدف قرار داده است، اما باید از فرصت‌ها در این شرایط استفاده کرد.

*رونمایی از کتاب ” ترور در آسمان”

در  پایان نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی؛ تروریسم و تحریم، ازکتابی با عنوان” ترور در آسمان ” تالیف آقای رضا جهان فر نویسنده و پژوهشگر در حوزه های دفاعی، سیاسی و فرهنگی که قرار است به زودی توسط انتشارت بنیاد منتشر شود؛ رونمایی شد.

*نمایشگاه کاریکاتور

همزمان با نشست تخصصی و در تالار جنبی آن، به همت مجمع جهانی صلح اسلامی و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نمایشگاهی با موضوع تروریسم، صلح و امنیت جهانی که مصادیق و نمونه های بارزی از نقض صلح و حمایت از تروریسم توسط دولت آمریکا را شامل می شد؛ برنامه ریزی و اجرا شد. این آثار قبل و بعد از نشست در معرض دید شرکت کنندگان و علاقه مندان قرار داشت و مورد استقبال آنان قرار گرفت.

*بیانیه پایانی نشست “حقوق بشر آمریکایی، تروریسم و تحریم”

مفهوم حقوق بشر همواره از جانب قدرت های بزرگ به طور استثناگرایانه و یکجانبه تفسیر و بصورت ابزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همه شواهد و مدارک در ارتباط با حقوق بشر آمریکایی حاکی از آن است که این کشور با اقدامات ضد بشری خود نشان داده است که به هیچ یک از تعهدات بین المللی در قبال حقوق بشر پایبند نیست.

استادان، صاحبنظران، کارشناسان و حاضرین در این نشست علمی و تخصصی که با عنوان «حقوق بشر آمریکایی، تروریسم و تحریم » به همت «مجمع جهانی صلح اسلامی» و «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» برگزار شد، ضمن بررسی مفهومی حقوق بشر و مصادیق آن از جمله تحریم و تروریسم و هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران، بیانیه ای به شرح زیر منتشر و موارد زیر را مورد تأکید قرار دادند:

  1. علیرغم ایجاد سازمان­های بین المللی و کنوانسیون­های مختلف حقوقی از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر، هنوز تعریفی جامعی از حقوق بشر و مصادیق آن در جهان فراگیر نشده است. همین امر باعث یکجانبه­گرایی و تفسیر به رأی قدرت­های بزرگ برای پیشبرد منافع مادی آنها شده است. بنابراین ایجاد جهانی امن، توأم با صلح عادلانه و رعایت حقوق بشر و کرامت انسانی نیاز به تعریفی صحیح و جهانی از این مفاهیم دارد.
  2. حوادث و رخدادهای مختلف بین المللی حاکی از آن است که سازمان های مدافع حقوق بشر و نهادهای امنیت بخش در جهان، هنوز تحت سلطه قدرت های بزرگ قرار دارند و با این شیوه هرگز نمی توان به صلح، امنیت، عدالت و رعایت حقوق بشر در جهان دست یافت.
  3. امروزه سازمان های بین المللی ابزار مناسب برای الزام قدرت های بزرگ به رعایت مصادیق حقوق بشر را در اختیار نداشته و حق یا توان استفاده از آن را ندارند. بنابراین تأکید می شود، مادامیکه قوانین مناسب و الزام آور برای انجام تعهدات تمام کشورها به قوانین و حقوق بین الملل وجود نداشته باشد، دستیابی به رعایت حقوق بشر در جهان امکان پذیر نخواهد شد.
  4. اقدامات مختلف غیرقانونی و مخالف عرف، قوانین و حقوق بین الملل که توسط دولت آمریکا در سراسر جهان انجام می شود، از جمله خروج یکجانبه و غیرقانونی دولت امریکا از معاهده بین المللی برجام و انجام تحریم های ظالمانه علیه مردم عادی و شهروندان ایران، نمونه­هایی از نقض آشکار حقوق بشر است که توسط این کشور انجام می شود و لازم است جامعه جهانی نسبت به اینگونه اقدامات حساس بوده و ضمن محکوم کردن آن، واکنش های لازم را انجام دهند.
  5. به اذعان همه انسان­های آزادی خواه و سازمان های مدافع حقوق بشر، فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران در 12 تیرماه، نمونه ای آشکار از نقض حقوق بشر است که توسط دولتمردان امریکا صورت گرفته است. بنابراین لازم است که ضمن عذرخواهی دولت آمریکا از ملت ایران، با انجام اقدامات مناسب توسط نخبگان، سازمان های مردم نهاد و دستگاه های دولتی ملی و بین المللی، این نقض آشکار حقوق بشر و حقوق بین الملل آمریکا همواره زنده نگه داشته شود تا بتوان اینگونه موارد را تبدیل به اسناد الزام­آور بین­المللی نمود.

در پایان، حاضرین در نشست از همه صاحبنظران و نخبگان و سازمان های مردم نهاد فعال در عرصه حقوق بشر تقاضا می­کنند با برگزاری جلسات هم اندیشی و نشست های نخبگی به نقض حقوق بشر در دنیا و پدیده تروریسم حساس بوده و جامعه جهانی را نسبت به این موضوع حساس نمایند تا آرامش به جهان پر تلاطم امروز باز گردد.

*بازتاب رسانه ای نشست تخصصی «حقوق بشرآمریکایی؛ تروریسم و تحریم»

نشست تخصصی «حقوق بشر آمریکایی؛ تروریسم و تحریم»  در 12 تیرماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور جمعی از نخبگان ، مسئولین کشوری، اساتید دانشگاهی و اصحاب رسانه برگزار شد. در این نشست تخصصی بیش از 40 دستگاه از اصحاب رسانه ای  خبری و شبکه های تلوزیونی از جمله شبکه خبر، ایران پرس، ایران دیلی، پرس تی وی و شبکه جهانی الکوثر، شبکه سحر و … برای پوشش این نشست در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی و مصاحبه با نخبگان شرکت کننده در این نشست حضور داشتند.

در ادامه به صورت اختصاری به بازتاب رسانه ای این نشست تخصصی  اشاره می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− سه = 5