گزارش ها

نشست «شکاف‌ اجتماعی در رژیم صهیونیستی»-۲| برهانی: روس تباران صهیونیست، مخالف کابینه فعلی اسرائیل هستند

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه روس‌تباران صهیونیست در زمره مخالفان سیاست‌های مذهبی کابینه فعلی حاکم بر اسرائیل هستند، گفت: این افراد به شدت از کوچک‌تر شدن اسرائیل واهمه دارند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روس تباران ساکن در سرزمین‌های اشغالی امروزه وزن قابل توجهی از ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی رژیم صهیونیستی را به خود اختصاص داده‌اند. این گروه که بیش از 15 درصد از جمعیت ساکن در سرزمین‌های اشغالی را شامل می‌شوند، از سال 1999 با پی ریزی حزب «اسرائیل خانه ما» به رهبری «آویگدور لیبرمن» نقش جدی خود را برای کنشگری سیاسی و تامین منافع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در سرزمین‌های اشغالی قوت بخشیده‌اند.

در همین راستا، مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران با همکاری بنیاد مطالعات قفقاز و انجمن علمی ایرانی مطالعات منطقه ای روز یکشنبه، 7 اسفند، نشستی علمی را با عنوان «شکاف‌های سیاسی- اجتماعی در رژیم صهیونیستی با تمرکز بر جامعه روس تباران» برگزار کرد.

در این نشست اساتید و کارشناسانی همچون «الهه کولایی»، استاد گروه مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران و رئیس مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی این دانشگاه، «سید حامد موسوی»، استادیار گروه مطالعات منطقه ای دانشگاه تهران و «سید هادی برهانی»، استادیار گروه غرب آسیا و آفریقای شمالی دانشگاه تهران به بررسی جایگاه جامعه روس تباران در ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی رژیم صهیونیستی پرداختند.

در این نشست که به بهانه انتشار کتاب «سیاست خاورمیانه ای روسیه» توسط انتشارات دانشگاه تهران برگزار شد، اساتید حاضر در نشست به بررسی ظرفیت و وزن جمعیت‌های روس‌زبان در سرزمین های اشغالی، تاثیرات این جمعیت بر نوع رابطه اسرائیل با روسیه، و تغییر نگاه روسیه به خاورمیانه در متن سیاست خارجه روسیه، اشاره داشتند. جنگ اوکراین و تاثیر آن بر الگوی مناسبات سیاسی و دیپلماتیک روسیه و رژیم صهیونیستی از جمله دیگر مباحث این نشست علمی بود.

در بخش دوم این نشست، «سید هادی برهانی»، استادیار گروه غرب آسیا و آفریقای شمالی دانشگاه تهران به تشریح جایگاه روس تباران در ساختار اجتماعی فلسطین اشغالی پرداخت. وی با اشاره به حضور جمعیتی بالغ بر 1.5 تا 2 میلیون روس تبار در سرزمین های اشغالی، از سهم 17 تا 20 درصدی آنها در ساختار جمعیتی این رژیم سخن گفت و افزود: پس از زبان عبری و عربی، زبان روسی، سومین زبان پر کاربرد در فلسطین اشغالی است که غالبا خود را به صورت انتشار نشریات، روزنامه‌ها و یا پخش شبکه‌های تلویزیونی به زبان روسی بازنمایی می‌کند.

برهانی با اشاره به موج عظیم مهاجرت روس تباران به سرزمین‌های اشغالی در 1980 و 1990 افزود: جمعیت حدودا یک میلیون نفری مهاجران شوروی به سرزمین‌های اشغالی به شدت غیرمذهبی بودند، چرا که میراث شرایط ضد مذهبی حاکم بر شوروی سابق را با خود یدک می‌کشیدند. در نتیجه این گروه مخالف تحمیل سیاست‌های مذهبی در اسرائیل بوده و حتی تا به امروز نیز در زمره مخالفان سیاست‌های مذهبی کابینه فعلی حاکم بر اسرائیل هستند که در زمره مذهبی‌ترین کابینه‌های حاکم بر این رژیم به شمار می‌رود.

 

وی در تشریح رویکرد اقتصادی حاکم در میان روس تباران سرزمین‌های اشغالی گفت: این گروه حامی تخصیص کمک‌های اقتصادی و رفاهی از سوی کابینه هستند که یکی از دلایل آن شاید به ریشه سوسیالیستی آنها در زمان حیات در شوروی بازگردد. علاوه بر این روس تباران اساسا در زمره طبقات ثروتمند اسرائیل جایی ندارند و به همین خاطر طرفدار حمایت و کمک‌های اجتماعی کابینه از اقشار ضعیف جامعه هستند.

استادیار گروه غرب آسیا و آفریقای شمالی دانشگاه تهران در ادامه با برشمردن مولفه‌هایی همچون مخالفت روس تباران سرزمین‌های اشغالی با معافیت طلاب یهودی از سربازی، اختصاص بودجه خاص به مدارس مذهبی و انحصار ازدواج و طلاق در دست محاکم مذهبی، اذعان داشت که سکولاریسم، مولفه ای مهم در جهت ادراک و فهم کنشگری سیاسی و اجتماعی روس‌تباران در ساختار قدرت رژیم صهیونیستی است.

برهانی همچنین بر غلبه روحیه نژادپرستانه و اقتدارگرایانه در میان روس تباران صهیونیست اشاره و افزود: روس تباران به دلیل آنکه خود را نژاد سفید اروپایی و برتر از بقیه می‌دانند، در قیاس با سایر اقشار سرزمین‌های اشغالی، روحیات نژادپرستانه قوی‌تری دارند. آن‌ها در عین حال نسبت به ارزش‌های غربی مثل دموکراسی، آزادی و حقوق بشر بی توجه هستند. به همین دلیل موافق اجرای حکم اعدام بخصوص در قبال مجاهدین فلسطینی هستند، چون هیچ حق و حقوقی برای فلسطینیان قائل نیستند. آن‌ها ضمن تشویق سیاست شهرک‌سازی، علاقه چندانی به سازش با فلسطینیان هم ندارند.

استاد دانشکده مطالعات جهان در بخش پایانی سخنان خود در تشریح دلایل مخالفت روس تباران سرزمین‌های اشغالی با روندهای سازش گفت: روس تباران از سرزمینی به فلسطین اشغالی مهاجرت کرده‌اند که از دوران حاکمیت تزارها، تصاحب سرزمین‌های جدید در آن ارزش و از دست دادن سرزمین‌های اشغال شده، ضد ارزش محسوب می‌شده است. همین نگاه آن‌ها در اسرائیل و در قبال فلسطینیان نیز صادق است. علاوه بر این روس‌تباران از بزرگترین کشور روی زمین با 17 میلیون کیلومتر مربع مساحت به یکی از کوچکترین سرزمین‌ها مهاجرت کردند که با احتساب اراضی اشغالی حدود 27 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد. در نتیجه مسئله حیاتی برای آن‌ها این است که اسرائیل را بسیار کوچک می‌دانند و با کوچکتر شدن آن هم مخالفند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × پنج =