اخبار

نشست قاهره؛ آزمون اهتمام کشورهای عربی برای بهبود رابطه با سوریه بر خلاف فشارهای آمریکا/گزارش اختصاصی

علیرغم میل و خواست کشورهای عربی برای تجدید رابطه با دمشق و بازگرداندن آن به وضعیت قبل از سال 2011 ، واشنگتن مخالف از سرگیری روابط کشورهای عربی با دمشق است. در این راه، گرچه فشارهای آمریکا نتوانست اقدامات کشورهای عربی به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس برای سرگیری روابط با سوریه را متوقف کند، اما موانعی در مسیر آن ایجاد کرد.

علیرغم مانع‌تراشی‌های آمریکا، دمشق همواره از احیای روابط با کشورهای عربی استفاده می‌کند. به همین منظور نشستی تحت عنوان «کمیته ارتباط [دولت‌های] عربی با دمشق» در سطح وزیران در قاهره برگزار شد؛ نشستی که محور جلسات آن مقابله با مانع‌تراشی آمریکا و کشورهای غربی در مسیر احیای روابط جهان عرب با سوریه عنوان شده بود.

«محمد نجم»، تحلیلگر سیاسی سوری در پاسخ به سوال  پیرامون دلایل برگزاری نشست قاهره گفت: برگزاری نشست «کمیته ارتباط عربی» در سطح وزیران در این برهه زمانی – که شاهد همگرایی منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم – بسیار حائز اهمیت است.

وی در تشریح محورهای اصلی بیانیه پایانی این نشست گفت: «تأکید بر پیشبرد راه حل سیاسی در سوریه»، «حفظ یکپارچگی، استقلال و عدم وابستگی سوریه‌» و «فراهم کردن شرایط برای بازگشت داوطلبانه پناهجویان سوری» نشانگر اراده راستین کشورهای حاضر در این اجلاس به منظور ارتقای امنیت و بهبود اوضاع اقتصادی سوریه است.

این کارشناس سوری تاکید بر لزوم پایان بخشی به «حضور نامشروع نیروهای نظامی خارجی در سوریه و خروج فوری آن‌ها» از سوریه را بیانگر پافشاری کشورهای عربی حاضر در این نشست به منظور خروج اشغالگران آمریکا و ترکیه از خاک سوریه دانست.

در مجموع دو پرونده «بازگشت پناهجویان» و «پیشبرد سازوکارهای سیاسی برای بحران سوریه» موضوعاتی است که محور تلاش دولت‌های عربی در اجلاس قاهره محسوب می‌شود. تلاش‌هایی که دولت سوریه از آن‌ها استقبال و بر تحقق آن تاکید دارد.

«یحیی کوسا»، کارشناس سوری امور بین الملل گفت: احمد ابو الغیط، دبیرکل اتحادیه عرب و سایر وزرای خارجه حاضر در نشست قاهره بر فضای مثبت حاکم بر این نشست تاکید داشتند.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که تصمیمات اخذشده در این نشست به ویژه در موضوع «مبارزه با تروریسم» و «مبارزه با قاچاق موارد مخدر» به اقدامات عملی منجر شود. علاوه بر این دولت سوریه امیدوار است با کمک‌های عربی و و همکاری سازمان ملل، طرح‌های بازسازی و آبادانی سوریه به سرعت در دستور کار قرار گیرد.

مشارکت فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان در این اجلاس توجه رسانه های منطقه ای و بین المللی را به سوی خود جلب کرد. اخیرا اخباری از بروز مجدد تنش میان دو کشور منتشر شده بود؛ اما منابع دیپلماتیک تأکید کردند که هیچ تنشی در روابط دمشق – ریاض وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + = نُه