کنفرانس ها

نشست نخبگی پیشبرد گفتمان صلح عادلانه؛ گذشته، حال، آینده

هم اندیشی مجمع جهانی صلح اسلامی با موضوع پیشبرد گفتمان صلح عادلانه با حضور نخبگان و اندیشمندان و شخصیتهای فرهنگی- دانشگاهی کشور در ایوان تفکر ساختمان فرهنگ برگزار شد.

به گزارش مجمع جهانی صلح اسلامی دکتر داود عامری دبیرکل مجمع در ابتدای جلسه طی گزارشی انگیزه اصلی و اولیه تشکیل مجمع را فقدان یک گفتمان صلح عادلانه در جوامع اسلامی دانست و گفت: طی مطالعات و تحقیقاتی که داشتیم به این حقیقت مهم رسیدیم که در خصوص مفهوم صلح، نظریه ها و ادبیات مختلفی وجود دارد که بعضا هم از سوی غرب با معیارهای غربی به آن پرداخته شده است، در حالی که مسلمانان همواره مورد هجوم ناعادلانه قرار می گیرند و چنین گفتمانی در بین کشورهای اسلامی وجود ندارد.
دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی در ادامه با بیان اینکه تمام تلاش غرب و استکبار در این زمینه این بود که از اسلام چهره خشن ارائه دهد و مسلمانان را جنگ طلب و جنگ افروز قلمداد کنند خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی و در حالی که هیچ گام موثر و حرکت سازنده ای از سوی جوامع اسلامی و اندیشمندان اسلامی صورت نگرفته بود، مجمع جهانی صلح اسلامی با گفتمان صلح عادلانه شکل گرفت که بحمد الله تا به امروز دستاوردها و موفقیتهای مفید و تاثیر گذاری حاصل شده است.
عامری گفتمان سازی با الهام از مبانی اسلامی در خصوص صلح، ارائه الگوسازی اسلامی در سطح بین المللی برای صلح عادلانه ، پاسخگویی غیر مستقیم و فرهنگی به تهاجم غرب علیه اسلام و مقابله با تصویر نامناسبی که از اسلام نشان داده می شود را از جمله اهداف مهم تشکیل مجمع جهانی صلح اسلامی عنوان کرد.
دبیرکل مجمع اعلام کرد مجمع در چهار سال گذشته بیش از 74 برنامه بین المللی انجام داده است. وی با تشریح بخشی از فعالیت‏ها و دستاوردهای مجمع جهانی صلح اسلامی به برگزاری کنفرانس ها و همایشهای مختلف داخلی و خارجی اشاره کرد و برپایی نشستهای تخصصی در کشورهای اتریش، هند، کانادا و ترکیه را با هدف ترویج و توسعه گفتمان صلح عادلانه از گامهای موثری دانست که موجب شده است نخبگان، صاحب نظران و شخصیتهای سیاسی بسیاری در جهان به سمت مجمع و گفتمان آن گرایش یابند.
ایشان برگزاری موفقیت آمیز کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم در تهران را از دیگر اقدامها و حرکتهای مفید و سازنده ی مجمع دانست که با حضور بیش از 120 شخصیت خارجی اعم از مسولان رسانه ای، متفکران و اندیشمندان و با ارائه مقاله های مستند و چاپ و توزیع آن بین شرکت کنندگان برگزار شد.
در ادامه نخبگان حاضر در هم اندیشی به ارائه ایده ها و دیدگاه های خود در خصوص پیشبرد گفتمان صلح عادلانه و اقدامات آینده مجمع پرداختند.
در این نشست نخبگی دکتر عباسعلی کدخدایی، خانم دکتر لاله افتخاری، دکتر فواد ایزدی، دکتر طوبی کرمانی، دکتر حجت الله ایوبی، دکتر فتحعلی و جمع دیگری از نخبگان به ارائه دیدگاه های خود پرداخته و بر ادامه اینگونه نشستها تاکید کردند.

زمان:

شنبه 10 خردادماه 1393

مکان:

ایوان تفکر ساختمان فرهنگ مجمع جهانی صلح اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + = 8