اخبار

نشست وزرای خارجه روسیه، ایران، سوریه و ترکیه/ اعمال فشار غرب بر کشورهای آفریقایی

معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا، با اشاره به اعمال فشار غربی‌ها بر کشورهای آفریقایی برای قطع همکاری با مسکو، از فراهم سازی مقدمات برگزاری نشست چهارجانبه وزرای خارجه روسیه، ایران، سوریه و ترکیه خبر داد.

“میخائیل بوگدانوف” معاون وزیر امور خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در مسائل خاورمیانه و آفریقا اعلام کرد که شرایط و نحوه برگزاری نشست رؤسای دستگاه‌های دیپلماسی خارجی روسیه، ترکیه، سوریه و ایران در حال بررسی است.

بوگدانوف در مصاحبه با این خبرگزاری که بامداد امروز، یکشنبه منتشر شده، گفت: «در دستور کار وزارت خارجه از هم اکنون تشکیل نشست وزرای امور خارجه در قالب گفتگوهای چهارجانبه قرار داشته و روش و شرایط آن در حال بررسی و هماهنگ کردن است.»

این دیپلمات یادآور شد: همان‌طور که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در کنفرانس مطبوعاتی اخیر خود با همتای مصری خود “سامح شکری” در مسکو، از مشارکت ایران در کار برای پیشبرد عادی‌سازی روابط بین دولتی بین سوریه و ترکیه حمایت کرد، به گفته بوگدانوف، این مسئله امکان استفاده از تمام توان بالقوه موجود در چارچوب “روند مذاکرات آستانه” را فراهم خواهد کرد که اثربخشی خود را پیش از این هم بارها ثابت کرده است.

غرب به کشورهای آفریقایی به دلیل روابط با روسیه فشار وارد می‌کند

معاون وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه یادآور شد، از زمان آغاز درگیری نظامی روسیه با اوکراین، کشورهای غربی به طور قابل توجهی فشار خود بر کشورهای آفریقایی را افزایش داده‌اند. به گفته وی، ایالات متحده و متحدانش تلاش می‌کنند تا در نشست روسیه و آفریقا که قرار است در ماه جولای سال 2023 در سن پترزبورگ برگزار شود، اخلال ایجاد کنند.

میخائیل بوگدانوف یادآور شد که غرب با تهدید به تحریم، قطع کمک‌های مالی و انسان‌دوستانه، کشورهای آفریقایی را تحت فشار زیادی قرار داده است. وی افزود: آمریکایی‌ها هر روز اتهاماتی را علیه ما درباره مقصر بودن در قحطی قریب‌الوقوع، افزایش قیمت سوخت، کمبود غلات و کود و در نتیجه تشدید مشکلات اجتماعی و اقتصادی در قاره آفریقا جعل می‌کنند.

این دیپلمات تأکید کرد که روسیه با در نظر گرفتن همه عوامل خارجی ممکن و همچنین قرار دادن منافع ملی خود و کشورهای دوست در رأس امور، به پیشبرد برنامه‌های خود در توسعه همکاریها با کشورهای آفریقایی ادامه خواهد داد. بوگدانوف گفت: «کشور ما قاطعانه از اصل انتخاب آزادانه مسیر توسعه کشورهای مستقل که ایده اصلی دومین نشست آتی روسیه ـ آفریقا است، حمایت می‌کند. علی‌رغم فشارهای زیاد غرب، آماده‌سازی این رویداد اکنون در حال انجام است. روسیه به همراه طرف آفریقایی در حال کار بر روی دستور کار نشست آتی هستند و همچنان در حال دریافت تأییدیه شرکت در اجلاس، از سوی تمامی رهبران کشورها است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 4 = یازده