اخبار

نظرسنجی گالوپ: مردم ایران مخالف تعهد آمریکا به دموکراسی در خاورمیانه هستند

نتایج نظرسنجی های جدید گالوپ نشان می‌دهد ۸۱ درصد مردم ایران مخالف این امر هستند که آمریکا برای برقراری دموکراسی در خاورمیانه متعهد است.

نتایج نظرسنجی های جدید گالوپ که در نشریه هیل منتشر شده نشان می دهد در بین کشورهای مسلمان خاورمیانه، مردم ایران با 81 درصد و کسب بیشترین درصد در این نظرسنجی، با تعهد آمریکا برای برقراری دموکراسی در خاورمیانه، مخالف هستند.

همچنین این نتایج نشان داد به طور کلی 72 درصد از شهروندان 13 کشور عمدتا مسلمان، با جدی بودن آمریکا برای برقراری دموکراسی درخاورمیانه مخالف هستند.

براساس نتایج این نظرسنجی که از شهروندان 13 کشور مسلمان از جمله عراق انجام شده، بیشتر این مردم معتقدند آمریکا نمی تواند آینده سیاسی آنها را شکل دهد.

این در حالی است که از زمان حمله آمریکا به عراق برای سرنگونی صدام حسین، 20سال می گذرد و به رغم دیدگاه مثبت مردم این کشور در آن زمان نسبت به آمریکا پس از سرنگونی دیکتاتوری صدام در سال 2003، برقراری دموکراسی مورد انتظار مردم این کشور تبدیل به امری دشوار برای آمریکایی ها شده است.

بر این اساس، از آن زمان تاکنون تنها کمتر از یک سوم مردم عراق یعنی حدود 26 درصد به جدی بودن آمریکا در برقراری دموکراسی در خاورمیانه عقیده دارند در حالی که 72 درصد معتقدند آمریکا نمی تواند به تعهد خود برای برقراری دموکراسی عمل کند.

این در حالی است که بیشترین درصد عدم توافق نسبت به عمل کردن آمریکا به تعهداتش در برقراری دموکراسی در خاورمیانه، مربوط به ایران است که رقم آن برابر 81 درصد است.

همچنین نتایج این تحقیق نشان داد که شهروندان کشورهای تونس، ترکیه، فلسطین اشغالی و عراق با 71 تا 78 درصد، پس از ایران ، بیشترین میزان عدم توافق با برقراری دموکراسی در خاورمیانه توسط آمریکا را دارند.

همچنین شهروندان یمن، پاکستان، لبنان، لیبی و افغانستان با 61 تا 68 درصد در رده بعدی کشورهای مخالف این موضوع در نظرسنجی گالوپ هستند.

این در حالی است که شهروندان کشورهای اردن و لیبی با 59 درصد و کویت با 42 درصد و مراکش با 35 درصد با برقراری دموکراسی در خاورمیانه توسط آمریکا موافق نیستند.

علاوه بر این، در این نظرسنجی درباره تعهد آمریکا برای بهبود اوضاع اقتصادی مردم کشورهای خاورمیانه پرسیده شد و بار دیگر بیشتر شهروندان این کشورها مخالف این موضوع بودند.

بر این اساس، بیشترین میزان عدم توافق با این موضوع با 82 تا 74 درصد، به ترتیب متعلق به کشورهای ایران، ترکیه و تونس است. کمترین میزان عدم توافق نیز متعلق به کویت با 41 درصد و مراکش با 34 درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + = 10