اخبار

نماینده ایران: مشارکت جمعی راهکار تأمین امنیت پایدار منطقه و جهان است

نماینده ایران: مشارکت جمعی راهکار تأمین امنیت پایدار منطقه و جهان است

نماینده جمهوری اسلامی ایران در یازدهمین اجلاس امنیت بین‌الملل مسکو گفت: ایران همچون گذشته آمادگی دارد در همکاری با دیگر کشورها،‌ برای تأمین صلح و امنیت پایدار در منطقه و جهان تلاش کند.

حسین ملکی معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو چهارشنبه در سخنانی در نشست عمومی این اجلاس افزود:‌ ایران امروز برخوردار از ظرفیت های غیرقابل انکاری است که می تواند فرصت های بسیار خوبی را برای همکاری در منطقه و نیز سطح بین المللی فراهم کند.

ملکی با بیان اینکه امروزه نظام بین الملل با چالش ها و مشکلات متعددی روبرو است که حل آنها نیازمند همکاری و مشارکت جمعی کشورهاست، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که همه کشورها باید در تأمین امنیت بین المللی و ایجاد نظم نوین جهانی مشارکت و حضور فعالانه و متعهدانه داشته باشد.

معاون سفیر ایران در مسکو گفت:‌ توجه به اصولی مانند عدالت، برابری و احساس مسئولیت مشترک جهانی در مقابل ظلم و بی عدالتی، احترام به خواست و اراده ملت ها و عدم مداخله در امور داخلی آنها، نفی استانداردهای دوگانه، مخالفت با جنگ، تروریسم و افراط گرایی در همه اشکال آن و استقلال عمل نهادهای بین المللی از جمله مولفه های نظم نوین بین المللی است.

وی، نظام بین الملل را در حال گذار به نظم نوین توصیف کرد و گفت: نظام بین الملل به سوی چند قطبی شدن و بازتوزیع قدرت به سود کشورهای مستقل در حال تغییر است. در شرایط کنونی، صلح و امنیت جهانی از ناحیه سلطه طلبی ناشی از یکجانبه گرایی و چالش هایی همچون تروریسم و افراط گرایی در معرض تهدید قرار دارد.

نماینده ایران در یازدهمین اجلاس امنیت بین الملل مسکو همچنین گفت:‌ تحریم های یکجانبه به عنوان ابزار سلطه، به یک چالش جدی برای کشورهای مستقل تبدیل شده است. این تحریم های ظالمانه یا به عبارتی تروریسم اقتصادی،‌مخل توسعه و رشد اقتصادی کشورها است.

وی ادامه داد: این تحریم ها جلوه هایی از خشونت و اساسا علیه صلح و امنیت پایدار هستند و بر خلاف تبلیغات تحریم‌گران ، دولت ها و نخبگان سیاسی را هدف قرار نمی دهند بلکه بش از همه مردمان عادی را قربانی می کنند. این تحریم ها ناقض حقوق مسلم بشری از جمله حق صلح، حق توسعه، حق دسترسی به بهداشت، حق آموزش و فراتر از همه حق حیات است.

به گفته این دیپلمات ایرانی، نتیجه تحریم ها بر خلاف لفاظی و بازی با واژه ها،‌ چیزی جز آتش افروزی، جنگ طلبی و نابودی انسان ها نیست.

ملکی خاطرنشان کرد:‌ سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر مشارکت فعال در سازمان های بین المللی، مخالفت با یکجانبه گرایی، حمایت از چندجانبه گرایی بر پایه عدالت، همکاری،‌احترام متقابل و ضرورت ایفای نقش سازنده در مواجهه با چالش های بین المللی و منطقه ای بوده است.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با سابقه بیش از 40 سال تقابل و مبارزه بی امان با تروریسم و افراط گرایی، خدمات شایسته ای برای تحقق صلح و عدالت در منطقه غرب آسیا انجام داده است.

معاون سفیر ایران در روسیه با اشاره به سابقه همکاری مشترک ایران، عراق و سوریه در مقابله با داعش و دیگر جریان های تروریستی در منطقه گفت: شراکت راهبردی ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در سوریه،‌تجربه ارزشمند و الگویی موفق برای همکاری با سایر شرکای منطقه ای و فرامنطقه ای در آینده است.

نماینده ایران در اجلاس امنیت بین الملل مسکو با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران معتقد به امنیت مشترک است و امنیت را تفکیک شده نمی داند، گفت: ما معتقدیم راه حل تأمین امنیت مشترک در منطقه پیرامونی ما،‌راه حل بومی است که تنها با مشارکت کشورهای منطقه ای و بدون مداخله خارجی امکان پذیر است.

وی افزود:‌ برنامه صلح آمیز هسته ای ایران هیچ تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی نیست. جنجال غرب در رابطه با برنامه هسته ای ایران برخلاف آنچه تبلیغ می شود،‌انعکاس نگرانی های جامعه بین المللی نیست بلکه به عکس نگرانی نظام سلطه از توسعه و پیشرفت کشورهای مستقلی همچون ایران است که مخالف یکجانبه گرایی و خواهان برقراری نظام چند قطبی مبتنی بر عدالت،‌توسعه و امنیت پایدار برای همه مردم جهان است.

ملکی یادآور شد:‌ مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران مصمم به اعمال حق لاینفک خود در زمینه فناوری هسته ای برای مصارف صلح آمیز و توسعه دستاوردهای خویش در جنبه های مختلف مسالمت آمیز این فناوری هستند.

وی تأکید کرد: مردم ایران به عنوان قربانی استفاده از سلاح های کشتار جمعی در تاریخ معاصر،‌ تولید و استفاده از این سلاح های غیرانسانی کشتار جمعی را هم از نظر عقیدتی و هم از حیث انسانی مردود می دانند.

معاون سفیر ایران در روسیه گفت:‌ مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره به روشنی تأکید کرده اند که سلاح هسته ای جایی در دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران ندارد. مردود بودن حرکت به سمت تسلیحات هسته ای بر اساس مبانی دینی و ضرورت احیای معاهده منع اشاعه مورد تأکید و ادامه تعامل و مراوده دقیق فنی و حقوقی با آژانس بین المللی انرژی اتمی،‌محور سیاست هسته ای جمهوری اسلامی ایران است.

یازدهمین اجلاس سالانه «امنیت بین‌الملل» با حضور دبیران شورای امنیت ملی، مشاوران روسای جمهور کشورها در امور امنیت ملی، فرماندهان سرویس‌های ویژه و سازمان‌های مجری قانون از 101 کشور جهان چهارشنبه سوم خردادماه جاری در مسکو آغاز به کار کرد.

نیکولای پاتروشف دبیر شورای امنیت، سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه، شوگالف نماینده تام الاختیار رئیس جمهور فدراسیون روسیه در ناحیه مرکزی فدرال و واربیف استاندار استان مسکو از جمله مقامات روسی حاضر در آیین آغاز به کار این کنفرانس بودند.

علاوه بر برپایی نشست های عمومی و کمیته‌های تخصصی ، این اجلاس محل رایزنی و مذاکره دوجانبه و چندجانبه بین مقامات شرکت کننده است.

در نشستی که روز چهارشنبه به ریاست دبیر شورای امنیت روسیه و در غیاب نمایندگان رسانه ها برگزار خواهد شد، موضوع “روندهای اصلی در توسعه وضعیت بین المللی: فرصت ها و تهدیدات جدید” بررسی خواهد شد.

مشکلات مربوط به تأمین امنیت جهانی غذا نیز بعدازظهر چهارشنبه در نشست هیات های عالی رتبه امنیتی شرکت کننده در کنفرانس امنیتی مسکو بررسی خواهد شد.

تشکیل سیستم امنیت اطلاعات بین المللی به عنوان مبنایی برای جلوگیری از درگیری های بین دولتی در فضای مجازی و همکاری های بین المللی در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر از محورهای بحث و گفت و گو در روز دوم این اجلاس عنوان شده است. جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از اعضای فعال این نشست معتبر امنیتی ، طی 10 دوره‌ گذشته در سطح دبیر شورای عالی امنیت ملی در اجلاس سالانه شرکت می‌کرد، اما امسال به دلیل تغییر و تحول در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه به نمایندگی از کشورمان حضور دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 × نُه =