اخبار

نگرانی سازمان ملل از وضعیت سودان

وضعیت سودان

سازمان ملل اعلام کرد که وضعیت سودان به سرعت در حال تبدیل شدن به یک بحران منطقه‌ای است و احتمالا تعداد آوارگان به یک میلیون تن برسد.

در بیانیه این سازمان آمده است: سودان به بیش از سه میلیارد دلار کمک نیاز دارد. ما پیش بینی می‌کنیم که تعداد آوارگان سودانی در سال میلادی جاری به یک میلیون نفر برسد. حدود ۲۵ میلیون نفر یعنی بیش از نیمی از ساکنان به کمک‌های بشردوستانه نیاز فوری دارند.

به گزارش روزنامه القدس العربی،درگیری‌ها در سودان طی یک ماه گذشته موجب کشته شدن بیش از ۷۵۰ تن و زخمی شدن ۵۰۰۰ تن دیگر شده است. در این درگیری‌ها، بیمارستان‌ها، نهادهای انسانی و منازل مسکونی در خارطوم که ساکنانشان آن را به دلیل درگیری رها کرده و به دیگر شهرها و کشورهای مجاور گریختند، مورد سرقت قرار گرفتند.

از ۱۵ آوریل نیروهای ارتش سودان به فرماندهی عبدالفتاح البرهان و نیروهای واکنش سریع این کشور به فرماندهی محمد حمدان دقلو (حمیدتی) یکدیگر را به کشتن غیرنظامیان متهم می‌کنند.

در حال حاضر جده میزبان مذاکرات میان دو طرف درگیر است اما هنوز پیشرفتی حاصل نشده است.

در این راستا نیروهای واکنش سریع سودان هرگونه حمله به سفارت اردن یا مقر اقامت سفیر عربستان را تکذیب کردند.

در بیانیه این نیروها آمده است: اخبار منتشر شده درباره حمله به سفارت اردن یا مقر اقامت سفیر عربستان صحت ندارد. ما در طول دوره جنگ برای حفظ امنیت هیئت‌های دیپلماتیک و مقرهای آن‌ها و خارج کردن اتباع بیگانه تلاش کردیم. برخی از باقی‌مانده‌های نظام سابق یونیفورم نیروهای واکنش سریع را می‌پوشند تا نیروهای ما را متهم به این حملات کنند.

ارتش سودان دوشنبه نیروهای واکنش سریع را به حمله به سفارت‌های عربستان، اردن، سودان جنوبی و سومالی متهم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 3 = پانزده