اخبار

نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران و گزینه‌های بد و بدتر برای اسرائیل

نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران و گزینه‌های بد و بدتر برای اسرائیل

با افزایش صحبت‌ها درباره احتمال احیای مذاکرات درباره پرونده هسته‌ای ایران، به ویژه در سایه تحولات اخیر منطقه، میزان نگرانی صهیونیست‌ها افزایش یافته و گزارش‌های رسانه‌های عبری حاکی از آن است که اسرائیل در صدد انجام تلاش‌هایی برای ممانعت از این مذاکرات است.

بر اساس این گزارش‌ها، نهاد سیاسی اسرائیل نگران است که با توجه به تنش‌های اخیر میان کابینه این رژیم با دولت «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا، هیچ نفوذی برای تل‌آویو در پرونده هسته‌ای ایران در آمریکا نمانده باشد.

اوضاع راهبردی ایران به طرز شگفت‌انگیزی بهبود یافته است

هم‌زمان با این نگرانی صهیونیست‌ها، شعبه اطلاعات نظامی ارتش رژیم اشغالگر (امان) در ارزیابی‌های خود از وضعیت استراتژیک ایران اعلام کرد که اوضاع راهبردی ایران به طرز شگفت‌انگیزی بهبود یافته و این برای اسرائیل شوکه‌کننده است.

«ایتمار آیخنر» خبرنگار امور خارجی رژیم صهیونیستی در وبسایت «واینت» اعلام کرد: اسرائیل نفوذ خود را در مذاکرات هسته‌ای ایران از دست داده و در سایه نگرانی اسرائیل از امضای توافق میان تهران و واشنگتن، «یوآو گالانت» (وزیر جنگ رژیم صهیونیستی) با «لوید استون» وزیر دفاع آمریکا طی روزهای آینده در اروپا دیدار خواهد کرد. این ممکن است آخرین تلاش اسرائیل برای تاثیرگذاری بر پرونده هسته‌ای ایران و توافق احتمالی میان واشنگتن و تهران باشد.

در همین زمینه «عاموس هرئیل» تحلیلگر امور نظامی رژیم صهیونیستی در روزنامه عبری هاآرتص اعلام کرد که نهاد سیاسی اسرائیل می‌ترسد توانایی واقعی برای تاثیرگذاری بر آمریکا درباره پرونده هسته‌ای ایران را نداشته باشد.

وبسایت عبری والا در گزارشی مدعی شد که در 8 مه گذشته در سلطان نشین عمان مذاکرات غیرمستقیم بین تهران و واشنگتن انجام شده است. به گفته «طال لیو رام» تحلیلگر امور نظامی در روزنامه عبری معاریو، آمریکایی‌ها اسرائیل را از مذاکرات جاری با ایران مطلع نکرده‌اند.

این تحلیلگر صهیونیست اظهار داشت، سیاستمداران و مقامات سیاسی اسرائیل به این نتیجه رسیده‌اند که یک توافق مرحله‌ای بین ایران و ایالات متحده در حال انجام بوده و گفتگوها در این زمینه در مرحله تقریبا پیشرفته‌ای قرار دارد. در این وضعیت مسئولان نهادهای امنیتی و نظامی اسرائیل به شدت نگران سردی روابط تل‌آویو و واشنگتن در آستانه احیای مذاکرات هسته‌ای ایران هستند.

اسرائیل توانایی تاثیرگذاری بر پرونده هسته‌ای ایران را ندارد

وی به نقل از منابع آگاه اسرائیلی اعلام کرد که توانایی اسرائیل برای تاثیرگذاری بر توافق احتمالی در پرونده هسته‌ای ایران کمتر از هر زمانی است.

از طرف دیگر عاموس هرئیل، تحلیلگر مسائل نظامی رژیم صهیونیستی به گزارش شعبه اطلاعات نظامی ارتش این رژیم درباره شرایط استراتژیک ایران اشاره کرد. طبق ارزیابی‌های امان، وضعیت راهبردی ایران به طرز شگفت‌آوری پیشرفت کرده و این اصلا خبر خوبی برای اسرائیل نیست.

این درحالی است که امان به عنوان مهمترین نهاد اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی که کابینه و ارتش این رژیم در تصمیم‌گیری‌های خود حساب زیادی روی تحلیل‌ها و اطلاعات آن باز می‌کنند، در ابتدای سال 2023 ابراز امیدواری کرده بود که با شروع سال جدید ایران وارد مرحله‌ای بحرانی و پیچیده می‌شود؛ مرحله‌ای که غرب و آمریکا در سایه ادامه غنی سازی اورانیوم در ایران در سطوح بالا، از این کشور خشمگین هستند و تحریم‌ها ضد آن تشدید می‌شود. اما برخلاف برآوردهای این نهاد اطلاعاتی و امنیتی رژیم اشغالگر، با شروع سال جدید میلادی ایران دست به اقدامات راهبردی مثبت به ویژه در سطح روابط با کشورهای عربی و تقویت جایگاه خود در منطقه زد.

ارزیابی‌های رژیم صهیونیستی و موسسات آن نشان می‌دهد که این تغییرات و بهبود وضعیت راهبردی ایران ناشی از موارد زیر است:

-تقویت اتحاد ایران و روسیه؛ تا جایی که ایران به فکر خرید جنگنده‌های مدرن و سامانه‌های پدافند هوایی از روسیه برای محافظت بهتر از تاسیسات هسته‌ای خود است.

-در رویکرد کشورهای غربی نسبت به ایران تغییراتی صورت گرفته؛ زیرا شاهد پیشرفت واقعی در مذاکرات هسته‌ای ایران هستیم.

-امضای توافق بین ایران و عربستان برای احیای روابط بعد از 7 سال تحت میانجی گری چین. در این میان دولت بشار اسد در سوریه به عنوان هم‌پیمان قدیمی ایران نیز روابط خود را با عربستان و دیگر کشورهای عربی احیا کرده و به اتحادیه عرب برگشت.

ایران هسته‌ای، تهدیدی موجودیتی برای اسرائیل

«هودیا کاریش حزونی» خبرنگار امور دیپلماتیک در روزنامه عبری ماکور ریشون چند روز قبل گفتگویی با «آور یساخر» رئیس بخش مطالعات امنیتی رژیم صهیونیستی درباره پرونده هسته‌ای ایران انجام داد. یساخر در این گفتگو اعلام کرد که ایرانِ هسته‌ای تهدیدی موجودیتی علیه اسرائیل است؛ زیرا ایران در عین حال که می‌تواند بازدارندگی خود را حفظ کند قادر به ورود به فاز هجومی نیز هست.

وی هشدار داد که نمی‌توان علیه یک کشور هسته‌ای اقدام کرد و اسرائیل نمی‌تواند مانع دستیابی ایران به قدرت هسته‌ای شود. این بدان معناست که همه گزینه‌های موجود برای اسرائیل بد هستند و اسرائیل بین گزینه بد و بدتر قرار گرفته است؛ جایی که فکر حمله به ایران یک گزینه بد و تبدیل شدن ایران به یک کشور هسته‌ای، گزینه‌ بدتر برای اسرائیل است.

روزنامه عبری اسرائیل هیوم نیز در این زمینه اعلام کرده بود، رئیس ستاد ارتش و رئیس شورای امنیت داخلی اسرائیل، ایران را بزرگترین تهدید اصلی برای تل‌آویو توصیف کردند. البته این تهدید جدید نیست و از گذشته وجود داشته است. ایرانی‌ها اکنون به آنچه که می‌خواستند رسیدند و به یک کشور هسته‌ای تبدیل شدند. ایرانی‌ها توانایی و دانشی دارند که به آنها اجازه نفوذ در پرونده هسته‌ای را هر زمانی که بخواهند، می‌دهد.

به گزارش این روزنامه صهیونیستی، در مقابله با این واقعیتی که ممکن است ماه‌ها و یا حتی سال‌ها ادامه یابد، اسرائیل به یک اعصاب قوی و هوشیاری دائمی نیاز دارد. اما در هر صورت اینکه ایران تبدیل به یک کشور هسته‌ای شود بسیار بهتر از ورود اسرائیل به جنگی تمام عیار و همه‌جانبه است. به طور کلی چالش ایران برای اسرائیل همیشگی بوده و در ماه‌ها و سال‌های آینده همچنان اسرائیل را درگیر خواهد کرد.

روزنامه عبری «ماکور ریشون» نیز در این زمینه اعلام کرد: بعد از گذشت یک دهه ایران که تا حد زیادی در انزوا و محاصره بود، به یک ابرقدرت منطقه‌ای قوی و شناخته‌شده، تبدیل شده است، همچنین ائتلاف‌های ایران با چین و روسیه و روابط جدید تهران با برخی کشورهای عربی (برای اسرائیل) بسیار نگران‌کننده و آزاردهنده است. اسرائیل آمادگی مقابله با ایران را ندارد و به همین دلیل به‌جای پرداختن به دغدغه‌های طاقت‌فرسایی چون جنگ بعدی، مشغول اخبار مطبوعات زرد است. (مانور رسانه‌ای به‌راه انداخته است).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − = سه