اخبار

نگرانی محافل حقوق بشری از افزایش جاسوسی آل سعود از مخالفان

به دنبال راه اندازی سیستم الکترونیکی جدید توسط مقامات سعودی، محافل حقوق بیشتری نسبت به خطرات تشدید فعالیت های جاسوسی از کاربران هشدار دادند.

محافل حقوق بشری نسبت به خطرات  استفاده از  سیستم های  الکترونیکی راه‌اندازی شده توسط مقامات سعودی از جمله  Beem هشدار داده اند، زیرا آنها ابزارهایی برای جاسوسی  از مخالفان و منتقدان در عربستان سعودی هستند.

به گزارش سعودی لیکس، از زمان آغاز ولیعهدی «محمد بن سلمان» در سال 2017  اوضاع حقوق بشری در عربستان بسیار وخیم شده و سرکوب‌گری به طور بی سابقه‌ای افزایش یافته است. زندان‌ها مملوء از فعالان و منتقدان سعودی هستند که تحت شکنجه‌های شدید قرار گرفته‌اند. مقامات سعودی فعالان و منتقدان در داخل و خارج را تحت آزار و اذیت قرار می‌دهند.

محمد بن سلمان برای جاسوسی از فعالان و منتقدان به انواع ابزارهای جاسوسی متوسل می‌شود که این ابزارها تعیین مخبرها، استفاده از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای جاسوسی و همچنین استفاده از مگس‌های الکترونیکی است.

سیاست بن سلمان در جاسوسی از فعالان زمانی بیشتر فاش شد که وزیر ارتباطات عربستان سعودی  ماه رمضان سال گذشته اعلام کرد که شرکت‌هایی که با آن‌ها در زمینه امنیتی همکاری نمی‌کنند، تعیلق خواهند شد. این بدان معناست که  مقامات امنیتی سعودی از شرکت‌های مخابراتی می‌خواهند اطلاعاتی از فعالان و کاربران را با آن‌ها به اشتراک بگذارند.

رژیم بن سلمان از بدافزار جاسوسی «پگاسوس» شرکت صهیونیستی  NSO در سال 2017 به مبلغ 55 میلیون دلار برای سرکوب مخالفان و منتقدان و همچنین خذف رقبا  استفاده کرد. پس از افشای رسوایی‌های جاسوسی که شخصیت‌های ارشد و غربی را  نیز تحت تأثیر قرار داد، رژیم صهیونیستی از فروش ابزارها و نرم‌افزارهای جاسوسی  به برخی کشورها از جمله عربستان سعودی جلوگیری کرد.

یکی دیگر از رسوایی‌های جاسوسی آل سعود بازداشت «احمد ابوعمو»  کارمند توییتر بود که از 6000 حساب کاربری از جمله مخالفان سعودی جاسوسی کرد. نمایندگان دادستانی آمریکا اعلام کردند که احمد ابوعمو از سال 2014 رشوه‌هایی از مقامات سعودی دریافت کرده است که شامل یک ساعت به ارزش 42 هزار دلار و دو انتقال پول به ارزش 100 هزار دلار می‌شود.

احمد ابوعمو زمانی که در توئیتر کار می‌کرد، به نظارت بر روابط با روزنامه نگاران و شخصیت‌های عمومی در خاورمیانه و شمال آفریقا کمک می‌کرد. او همچنین به انتقال اطلاعات حساس از سیستم‌های این شرکت برای کمک به مقامات سعودی برای شناسایی و یافتن کاربران مورد توجه دولت عربستان محکوم شد.

با توسعه روابط عربستان سعودی و چین، رژیم آل سعود به دنبال نرم‌افزارها و فناوری‌های چینی است که عموماً  درباره حریم خصوصی و امنیت آن‌ها  دیدگاه‌های مثبتی وجود دارد.

رسانه‌ها  از راه‌اندازی اولین  اپلیکیشن ارتباطی عربستان به نام Beem خبر دادند.اما محافل حقوق بشری معتقدند که عربستان می‌خواهد از این  اپلیکیشن ارتباطی برای جاسوسی مخالفان و نفوذ به اطلاعات مخاطبان استفاده کند.

« عبدالرحمن الکنانی» مدیر عامل شرکت سایبری عربستان  در روز راه‌اندازی این اپلیکیشن ادعا کرد که کاربران به این برنامه اعتماد زیادی دارند و چیزی که اهمیت دارد این است که برای کاربران داخلی در دسترس است.

این برنامه پس از نصب ، نه تنها به حریم خصوصی کاربر مانند عکس‌ها، مخاطبین، گزارش تماس‌ها و موارد دیگر نفوذ می کند؛ بلکه قابلیت‌های دیگری مانند موقعیت مکانی کاربر و حافظه داخلی و خارجی گوشی را نیز خواهد داشت.

تمامی این اطلاعات مستقیماً در اختیار مسئولین وابسته به رژیم بن سلمان قرار خواهد گرفت و این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کند تا شهروندان و فعالان را زیر نظر داشته باشند و  به حریم خصوصی آنها نفوذ  کنند. این برنامه همچنین این امکان را به مقامات سعودی خواهد داد تا اگر کسی از وضعیت عربستان و برنامه‌های دولت انتقاد کند، تحت تعقیب و محاکمه ناعادلانه قرار گیرد.

با استفاده از نرم افزارهای جاسوسی، حاکمان خودکامه و دیکتاتور می‌توانند شبکه‌های جامعه مدنی را در خارج از مرزهای خود  نیز تحت فشار قرار دهند، حتی اگر اقتدارگرایی را در داخل کشور تحکیم کنند.

سرکوب آزادی بیان و نقض حقوق بشر در عربستان سعودی موضوع تازه‌ای نیست و ریشه‌ای تاریخی در کارنامه آل سعود دارد، اما ناظران معتقدند این امر در دوره اخیر و به ویژه با پادشاهی «سلمان بن عبدالعزیز» و ولیعهدی پسرش محمد، در سایه اقدامات ولیعهد جوان برای حذف مخالفان جهت تصاحب تاج و تخت پدر، با شدت بیشتری دنبال می‌شود

مقامات سعودی به طور مستمر صدها مدافع و فعال حقوق بشر را به همراه بسیاری از شخصیت‌های مذهبی، نویسندگان و منتقدان بازداشت می‌کند و این بازداشت‌ها شامل مقامات دولتی، تاجران و شاهزادگان نیز می‌شود.

عربستان سعودی بعد از ترور وحشیانه «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود از نظر سرکوب آزادی بیان بیشترین توجه را به خود جلب کرده است. از جمله سایر روش‌های سرکوب آزادی بیان در عربستان اعمال محدودیت در اخذ گذرنامه و یا لغو آنها برای کنترل رفت و آمد شهروندان به خارج از کشور، هک تلفن همراه با استفاده از نرم‌افزارهای جاسوسی و تهدید اعضای خانواده فعالان اجتماعی مقیم خارج کشور می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هفت = 63