اخبار

نیویورک تایمز: افشای اسناد آمریکا به روابط دیپلماتیک واشنگتن آسیب می‌زند

نیویورک تایمز در پی افشای برخی اسناد آمریکا گزارش داد که افشای اسناد فوق محرمانه آمریکا روابط این کشور با متحدانش را پیچیده کرده است و می‌تواند به روابط دیپلماتیک واشنگتن آسیب بزند.

نیویورک تایمز بامداد یکشنبه نوشت: افشای این اسناد موجب پیچیده شدن روابط واشنگتن با متحدانش شده و آنها را نسبت به توانایی آمریکا در حفظ اسرارش دچار تردید کرده است.

یک مقام اطلاعاتی غربی که این اسناد اطلاعاتی را بررسی کرده است، گفت که انتشار این اسناد «دردناک» است و ممکن است که «اشتراک اطلاعاتی با آمریکا را محدود کند.»

نیویورک تایمز تاکید کرد: این اسناد همچنین می‌تواند به شیوه‌های دیگر به روابط دیپلماتیک واشنگتن آسیب بزند.

این روزنامه افزود: افشای اسناد محرمانه آشکار کرد که آمریکا نه تنها از روسیه بلکه از متحدانش نیز جاسوسی می‌کند.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که صدها و شاید هزاران نفر از مقام‌های نظامی و دولتی آمریکا به اسناد دسترسی دارند؛ از این رو، شناسایی عامل افشای این اسناد دشوار است.

وی افزود که وزارت دفاع آمریکا روش‌هایی برای جلوگیری از انتشار اسناد بسیار حساس ایجاد کرده است.

جنگ روسیه و اوکراین و کمک های آمریکا به این کشور، فعالیت گروه واگنر در آفریقا، نحوه ارسال کمک‌های نظامی اسرائیل به اوکراین، روابط امارات متحده عربی و روسیه، نگرانی کره جنوبی از مصرف مهمات ارسال شده به آمریکا در اوکراین از جمله محورهای اسناد افشاشده آمریکاست.

در این مدارک همچنین گزارش‌هایی در مورد فعالیت ائتلاف آمریکایی ضد داعش، برنامه‌های نظامی انگلیس علیه چین، مواضع متحدان آمریکا در خاورمیانه و اروپا در ارتباط با روسیه، برنامه هسته‌ای ایران، برنامه موشکی کره شمالی و تروریسم منتشر شده است.

در یکی از اسناد آمده که ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان که کشورش در عین عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو، روابط نزدیکی با روسیه دارد، آمریکا را یکی از مهمترین دشمنان ژئوپولتیک کشورش می‌داند.

در سندی دیگر، جزئیات تلاش های گروه واگنر روسیه برای برقراری تماس با دولت هائیتی ذکر شده است.

جزئیات مربوط به همکاری مسکو و ابوظبی در زمینه گشایش مرکز تعمیر سلاح‌های ساخت روسیه در امارات متحده عربی موضوع یکی دیگر از گزارش‌های لو رفته است.

در یکی از گزارش های سیا به تاریخ اول مارس آمده که سران سازمان جاسوسی موساد اعتراض‌ها علیه اصلاحات قضایی نخست وزیر بنیامین نتانیاهو را دامن می‌زنند.

بر اساس سندی دیگر، انگلیس قصد دارد تا یکی از ناوهای هواپیمابر خود را به اقیانوس آرام جنوبی اعزام کند تا سد راه نفوذ چین در این منطقه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− سه = 0