اخبار, اسلاید شو

هراس آمریکا از تغییر نظم جهانی در گزارش سالانه تهدیدها

جامعه اطلاعاتی آمریکا در گزارش سالانه تهدیدهای جهانی که جمع‌‌بندی دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور از مخاطرات امنیتی پیش روی واشنگتن را منعکس می‌کند از تلاش چین برای تغییر نظم جهانی ابراز نگرانی کرده است.

در بخش‌های ابتدایی این گزارش آمده است: «در سال آینده، ایالات متحده و متحدانش با فضای امنیتی پیچیده‌ای مواجه خواهند بود.

این فضا، تحت سلطه دو چالش راهبردی حیاتی قرار دارد که با یکدیگر و با رویه‌های موجود تلاقی کرده و تبعات امنیتی‌شان را تشدید می‌کنند.

نخست اینکه قدرت‌های بزرگ، قدرتهای منطقه‌ای رو به رشد و کنشگران غیردولتی به دنبال کسب سلطه در نظم جهانی خواهند بود، ضمن آنکه آنها برای ایجاد شروط و قواعدی که آن نظم را طی دهه‌های آتی شکل خواهند داد با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

رقابت راهبردی میان ایالات متحده و متحدانش با چین و روسیه بر سر اینکه چه نوع جهانی شکل خواهد گرفت از اهمیت حیاتی برای تعیین اینکه چه کسانی و چه چیزی روایت‌ها را در بحبوحه اقدامات روسیه در اوکراین شکل خواهند داد، برخوردار خواهد داد.

دوم، چالش‌های جهانی مشترک، از جمله تغییرات جوی و امنیت انسانی و بهداشتی در شرایطی که دنیا در حال پشت سر گذشتن پاندمی کرونا و مواجهه با مسائل اقتصادی ناشی از انرژی و ناامنی غذایی است در حال همگرا شدن هستند.»

جامعه اطلاعاتی آمریکا در بخش دیگری از این گزارش تصریح کرده است: «چین از توانایی لازم برای انجام تلاش‌های مستقیم جهت تغییر نظم قاعده‌محور جهانی در تمامی عرصه‌ها و در مناطق مختلف برخوردار است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 × چهار =