بیانیه

هشدار نسبت به پیامدهای مداخله نظامی در سوریه

 

مجمع جهانی صلح اسلامی با صدور بیانیه ای در روز چهارشنبه 6 شهریور 92، تهدیدهای امریکا دائر بر مداخله نظامی در سوریه را نامشروع خواند و ضمن هشدار در خصوص این گونه تحرکات، آن را به عنوان تهدیدی برای صلح و ثبات در منطقه، محکوم کرد. متن کامل بیانیه مذکور به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
تعیین سازوکارها و ارکان اداره امور عمومی در سوریه، امری داخلی و تابع تصمیم ملت آن است و مداخله خارجی در این زمینه، نه تنها به نفع ملت آن کشور نیست بلکه نامشروع و موجب تشدید بی ثباتی در منطقه و جهان خواهد بود. تهدیدهای امریکا دائر بر مداخله نظامی در سوریه، که بدون رعایت موازین بین المللی و بر اساس یکجانبه گرائی استوارند، نشان می دهند که خط مشی این کشور همچنان بر پایه یکجانبه گرائی و تهدید نظامی متکی است و ادعای تغییر در سیاست خارجی امریکا –آنگونه که اوباما مدعی آن بوده است- عمدتاً عوام فریبی بوده است.
سیاست جنگ طلبی امریکا، امری شناخته شده برای افکار عمومی جهانی است. ملل جهان نتایج تجاوزهای نظامی امریکا به عراق و افغانستان و فعالیت های نظامی سلطه گرانه و مداخله گرانه در برخی دیگر از کشورهای اسلامی نظیر پاکستان را که با کشتار مردم غیرنظامی، تشکیل زندانهای مخفی و تخلفات فاحش از حقوق بشر مسلمانان همراه بوده است، به خوبی تحت نظر دارند. امریکا که طی سالهای گذشته در نقاط مختلف جهان در گردابی از اقدامات متخلفانه و نقض حقوق بین الملل گرفتار بوده است، هنوز از این سوابق درس نگرفته و در پی تکرار عملکرد خود بر محوریت یکجانبه گرائی و مداخلات خارجی است؛ امری که جهان امروز –به ویژه جهان اسلام – با عواقب غیرانسانی و تهدیدکننده آن علیه صلح و امنیت بشری به خوبی آشنا است. تهدید به مداخله نظامی این کشور حتی در شرایط نبود هرگونه دلیل و مدرک معتبر بین المللی در خصوص انتساب کاربرد سلاح شیمیائی به دولت سوریه، موید انست که امریکا صرفاً به دنبال منابع خود در منطقه به ویژه تضعیف جریان مقاومت اسلامی است.
مجمع جهانی صلح اسلامی از ملل مستقل جهان به ویژه جهان اسلام می خواهد در برابر خطرات این سیاست امریکا با هوشمندی وافر عمل نموده و همه ظرفیت های خود را به منظور حمایت از ملت و دولت سوریه و پیشگیری از مداخله نظامی خارجی بکار گیرند. زیرا پیامدهای هرگونه مداخله نظامی خارجی در سوریه، نه تنها ملت آن کشور بلکه سایر ملل منطقه را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد و به صورت دقیق، تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه ای و جهانی خواهد بود.
مجمع جهانی صلح اسلامی، ضمن تاکید بر ظرفیت نخبگان و سازمان های مردم نهاد در مدیریت بهینه امور بین المللی، همه نهادهای مردمی مخالف جنگ در جهان را به هوشمندی، همکاری و ائتلاف برای جلوگیری از جنگ افروزی امریکا علیه مردم سوریه فرامی خواند.
مجمع جهانی صلح اسلامی
تهران- 6 شهریور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 × نُه =