اخبار

هماهنگ کننده جدید سازمان ملل و مسئول تسهیل کمک‌های بشردوستانه به غزه کیست؟

 پس از آنکه رژیم اسرائیل،روادید خانم “لین هیستینگز” کانادایی الاصل و هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در غزه و امور فلسطینیان را تمدید نکرد، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل خانم “سیگرید کاگ” را بجای او منصوب کرده که مسئولیت تسهیل،هماهنگی و نظارت بر ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه و ایجاد مکانیسم تسریع این کمک‌ها را برعهده خواهد داشت.

بر اساس اعلام سازمان ملل، خانم سیگرید کاگ، وزیر دارایی هلند از هشتم ژانویه به عنوان هماهنگ‌کننده ارشد امور بشردوستانه و بازسازی غزه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

خانم کاگ همچنین مسئولیت تسهیل، هماهنگی و نظارت بر ارسال محموله‌های بشردوستانه به غزه را بر عهده خواهد داشت. او همچنین مکانیسمی را برای تسریع ارسال کمک‌ها به غزه از طریق کشورهای بی طرف در جنگ اسرائیل علیه مردم غزه ایجاد خواهد کرد.

کاگ یک دیپلمات باتجربه سازمان ملل است و پیش از این نیز رئیس یک گروه بین‌المللی شامل کارشناسان تسلیحاتی بود که مسئول نظارت بر از بین بردن ذخایر تسلیحات شیمیایی سوریه بودند.

خانم کاگ طیف وسیعی از مناصب ارشد را در سازمان ملل متحد داشته است. وی از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل برای لبنان و از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ هماهنگ کننده ویژه سازمان مشترک منع سلاح های شیمیایی و مأموریت سازمان ملل متحد در سوریه بود. او از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ به عنوان دستیار دبیرکل در برنامه توسعه سازمان ملل متحد و به عنوان مدیر منطقه ای خاورمیانه و شمال آفریقا با صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در اردن از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ خدمت کرد. قبل از آن، خانم کاگ در چندین سمت ارشد با یونیسف، سازمان بین المللی مهاجرت و آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک همکاری کرد.

خانم کاگ دارای مدرک کارشناسی ارشد مطالعات خاورمیانه از دانشگاه اکستر، کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل از دانشگاه آکسفورد و کارشناسی مطالعات خاورمیانه از دانشگاه آمریکایی قاهره است. او به زبان های هلندی، آلمانی، فرانسوی، انگلیسی، اسپانیایی و عربی صحبت می کند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا از انتصاب خانم کاگ استقبال کرد و این انتصاب را گام مهمی خواند و مدعی شد واشنگتن  به همکاری با سازمان ملل به عنوان شریکی مهم در ارائه و توزیع کمک های بشردوستانه در غزه ادامه می دهد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید بدون اشاره به حمایت های مالی، نظامی ، امنیتی و سیاسیت واشنگتن به تل آویو و وتوی همه قطعنامه ها در شورای امنیت سازمان ملل از سوی دولت جو بایدن که خواستار برقراری آتش بس فوری و توقف بمباران های بی وقفه اسرائیل  بوده اند، ادعا کرد: ایالات متحده آمریکا بزرگترین حامی مالی تلاش های کمک های بشردوستانه برای حمایت از غیرنظامیان فلسطینی است که در میانه درگیری میان اسرائیل و حماس گرفتار شده اند.

پیش از این، سخنگوی سازمان ملل اعلام کرده بود که مقامات اسرائیلی به سازمان ملل اطلاع داده اند که تل آویو روادید (ویزای) خانم ” لین هیستینگز” کانادایی الاصل و هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل برای فلسطینیان را تمدید نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از سازمان ملل، استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل به خبرنگاران گفت که از طریق مقامات اسرائیلی مطلع شده‌ایم روادید خانم هیستینگز را پس از موعد مقرر در اواخر این ماه تمدید نمی‌کنند.

سخنگوی سازمان ملل متحد اضافه کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به خانم هیستینگز «اعتماد کامل» دارد.

دوجاریک تصریح کرد: «شما حملات علنی متعددی را علیه او (خانم هستینگز) در توئیتر (شبکه اجتماعی ایکس) مشاهده کرده‌اید که غیرقابل قبول است. حملات علیه کارکنان سازمان ملل ملل در نقاط مختلف جهان، جان آنها را به خطر می‌اندازد.»

وزارت خارجه رژیم اسرائیل، خانم هیستینگز هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل برای فلسطینیان را متهم کرده بود که در حوادث ماه اکتبر «بیطرف» نبوده اما سازمان ملل این اتهام را قویا رد می کند.

خانم هیستینگز سه سال به عنوان معاون رئیس هماهنگی امور صلح خاورمیانه و اقدامات بشردوستانه در مناطق اشغالی فلسطین بود.

شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه کمک به غزه را به شماره ۲۷۲۰ روز جمعه به وقت محلی برابر با اول دی ماه ۱۴۰۲ و ۲۲ دسامبر ۲۰۲۳ پس از یک هفته کشمکش با ۱۳ رای مثبت تصویب کرد و آمریکا و روسیه بعنوان دو عضو دائم این شورا به آن رای ممتنع دادند و هیچ یک از ۱۵ عضو شورای امنیت با آن مخالفت نکردند.

در این قطعنامه از درخواست “آتش بس موقت” خودداری شد. قطعنامه تصویب شده شورای امنیت از همه طرف‌ها خواسته است که «ارسال فوری، ایمن و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه به صورت انبوه» را به طور مستقیم به غیرنظامیان فلسطینی تسهیل و امکان‌پذیر کنند و به اسرائیل نیز امکان می دهد بر اسال کمک ها به غزه کنترل داشته باشد.

این قطعنامه همچنین از طرف‌ها می‌خواهد «شرایط را برای توقف پایدار خصومت‌ها ایجاد کنند.» نسخه اولیه خواستار توقف جنگ بود، در حالی که پیش نویس دوم خواستار «تعلیق» جنگ برای ارائه کمک بود.

این قطعنامه همچنین از طرف‌ها می‌خواهد که «استفاده از تمام مسیرهای موجود به سراسر نوار غزه» را برای ارسال کمک‌ها تسهیل کنند و از دبیرکل سازمان ملل نیز خواسته است یک مقام را برای نظارت بر ارائه کمک‌ها منصوب کند و از آن مقام می‌خواهد یک مکانیسم سازمان ملل برای تسریع کمک‌ها ایجاد کند. این نشان دهنده تفاوت دیگر با متن اولیه است. پیش نویس اولیه از دبیرکل سازمان ملل درخواست کرده بود تا مکانیسمی الزام آور برای کمک های سریع ایجاد کند.

قطعنامه تصویب شده شورای امنیت همچنین خواستار آزادی “گروگانها” و ورود سوخت کافی به غزه برای رفع نیازهای بشردوستانه است.

از نگاه تحلیلگران مسایل بین المللی می توان گفت آمریکا در این نشست علنی شورای امنیت، بار دیگر هرگونه توقف یا تعلیق یا آتش بس فوری را وتو کرد و قطعنامه ای در شورای امنیت به تصویب رسید که همچنان به رژیم اسرائیل اجازه تداوم حملاتش را بدون هراس از مجازات بین المللی می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک − = 0