کنفرانس ها

همایش تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعة امنیت، عدالت و صلح منطقه ای و جهانی

 مقدمه

 

صلح و عدالت واژه ها و مفهومی دیرپا در جامعه بشری بوده و ریشه ای عمیق در اندیشه­های انبیاء الهی دارند. این امر نشان می دهد مفاهیمی چون امنیت، عدالت، صلح و همزیستی مسالمت آمیز و تلاش برای سعادت بشری، آرمانی بزرگ برای بشریت به شمار می رود و از اهداف مهم بعثت انبیاء و اولیاء الهی، مبارزه با ظلم و جور و نظام های استکباری برای برقراری و تحکیم صلح و عدالت در جهان بوده است.

مجمع جهانی صلح اسلامی نیز، در راستای رسالت خویش (تبیین گفتمان صلح عادلانه در جهان)، و با این باور اساسی که باید” صلح صادق و صلح عادلانه” بر پایه عدالت و کرامت انسانی در جهان ایجاد شود؛ از بدو تأسیس فعالیت‌های بسیاری در سطح ملی، منطقه ای و جهانی انجام داده است و در این راستا برنامه های مهمی را در دستور کار دارد. در همین راستا، مجمع بر آن است با مشارکت و همراهی «مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی» و دیگر دستگاه های ذیربط و علاقه مندان این عرصه، به تبیین گفتمان صلح و عدالت در آموزه های اسلامی و به طور ویژه به بازخوانی اندیشه‌های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به عنوان شخصیت اثرگذار در جهان، در زمینه صلح و عدالت  بپردازد. چرا که ایشان در بیانات خود بر این امر تأکید نموده­اند که «صلح باید بر مبنای عدالت و با معرفت به کرامت انسان و به دور از اغراض قدرتمندان عالم باشد» و این نکتۀ قابل تأمل و مهم  در نظام سازی­های بین­المللی و ساخت قواعد گفتمانی برای صلح است.

به همین جهت مجمع جهانی صلح اسلامی، برگزاری چند نشست تخصصی و هم اندیشی نخبگی و کارشناسی را با شرکت نخبگان و متفکرین ایران اسلامی در اواخر سال 1396، سال 1397 و سال جاری برگزار نمود تا با همفکری و بازخوانی مفهومی و روش شناختی اندیشه‌های امام خامنه ای(مدظلله العالی) در حوزۀ صلح و عدالت، بتواند با یاری خداوند و مساعدت دستگاه­های مسئول، کنفرانسی مؤثر و گسترده در سطح  بین المللی در سال 1398برگزار نماید. بدون تردید برگزاری موفق و کارآمد این نشست ها می تواند زمینه  و بسترسازی مناسبی برای جهانی سازی گفتمان «صلح و عدالت» بر اساس آموزه­های اسلام ناب محمدی، در قالب­های اندیشه های مقام معظم رهبری به وجود بیاورد و به شکل گیری گفتمان بین المللی به ویژه در سطح سازمان های اثرگذار و تصمیم ساز بین‌المللی، با مشارکت  نخبگان و اندیشمندان داخلی و خارجی بینجامد.

نظر به شرایط مهم منطقه ای و همچنین نقش بی بدیل شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی که همگان و حتی قدرت های استکباری به نقش مهم ایشان در نابودی مهمترین گروه تروریستی و ضد صلح دهۀ اخیر در منطقۀ غرب آسیا، یعنی گروه تروریستی داعش اذعان دارند، و تبیین اثرات مختلف اقدامات و فعالیت های ایشان در این عرصه، مجمع جهانی صلح اسلامی در نظر دارد چهارمین پیش نشست خود را برای کنفرانس جهانی صلح و عدالت، با عنوان «تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی درتوسعة امنیت، عدالت و صلح منطقه ای و جهانی» برگزار نماید. چرا که علیرغم اذعان و پذیرش جهانی در اقدامات سازنده شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در نابودی داعش و تأمین امنیت منطقه، هنوز گروهی از دشمنان و بدخواهان دولت­های اسلامی که منافع خود را در دشمنی ملت­های مسلمان و تفرقه بین آنان می داند، بر آن هستند ضمن آنکه نقش خود را در به شهادت رساندن این سردار بزرگ توجیه نمایند، در نظر دارند دستاوردهای این اقدامات شایسته را مخدوش و یا کمرنگ نشان دهند تا با تفرقه و جدایی ملت ها بتوانند به آرمان ها و اهداف خود دست یابند.

محورهاي نشست:

  1. صلح و عدالت در اندیشه های مقام معظم رهبری و نقش عملکردی شهید سلیمانی
  2. فرصت ها و چالش­های صلح و عدالت در منطقۀ غرب آسیا بعد از شهادت سپهبد سلیمانی
  3. آینده­پژوهی صلح، عدالت و امنیت در منطقه و جهان با نگاه به نقش سپهبد سلیمانی
  4. نظام سلطه، صلح، عدالت و امنیت در منطقه و رویکرد سپهبد سلیمانی
  5. صلح، عدالت و امنیت در اندیشه­های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی
  6. اقدامات و راهبردهای سردار سلیمانی برای وحدت و تعامل میان ملت­های مسلمان و منطقه

همایش «تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعة امنیت، عدالت و صلح منطقه‌ای و جهانی» به همت مجمع جهانی صلح اسلامی و با همکاری برخی دستگاهای داخلی و بین‌المللی روز یکشنبه 20 بهمن ماه 1398 در تهران با سخنرانی دکتر عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی، دکتر  فتحعلی سفیر سابق ایران در لبنان، دکترامیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل مجلس شورای اسلامی، آقای محسن پاک آیین معاون بین الملل دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، خانم دکتر امین زاده عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی و با حضور و همراهی جمعی از استادان، پژوهشگران، دانشجویان و علاقه­مندان شروع به کار کرد.

 

سین برنامۀ همایش

تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی

 در توسعۀ امنیت، عدالت و صلح منطقه­ای و جهانی

ردیف عنوان مدت (دقیقه) توضیحات
1 قرائت قرآن کریم 3 برادر عبدی
2 سرود جمهوری اسلامی ایران 2 نماهنگ
3 پخش کلیپ سخنان رهبری
4 مجری برنامه (تبیین نشست) 5
5 سخنرانی دکتر عامری 15 دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی
6 مجری برنامه 2
7 سخنرانی دکتر فتحعلی 15 سفیر سابق ایران در لبنان
8 پخش کلیپ 5 سرود یمنی 1
9 مجری برنامه 2
10 سخنرانی دکتر حسین امیرعبداللهیان 15 دستیار ویژه رئیس مجلس درامور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی
11 پخش کلیپ قاسم هنوز زنده است
12 مجری برنامه 2
13 سخنرانی آقای محسن پاک آیین 15 معاون بین­الملل مؤسسه انقلاب اسلامی
14 پخش کلیپ سرود یمنی 2
15 سخنرانی خانم دکتر الهام امین زاده 15 عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی

زمان برگزاری: یکشنبه 20 بهمن ماه 98 -سالن همایش­های باغ کتاب تهران

شروع: 30/9 صبح      پایان همایش: 12 ظهر

 

گزارش همایش

تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعة امنیت، عدالت و صلح منطقه ای و جهانی

دکتر داود عامری (دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی) 

نقش امنیت‌ساز سردار سلیمانی در سطح ملی و فراملی

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی گفت: غرب از منطقه غرب آسیا و کشورهای منفعل و ضعیف می‌خواهد تا به نفع رژیم صهیونیستی گام بردارند و می‌خواهد مبارزه اسلام با اسلام را ایجاد کند.

داود عامری روز یکشنبه در همایش تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعه امنیت، عدالت و صلح منطقه‌ای و جهانی در باغ کتاب تهران اظهار داشت: غربی‌ها معتقدند که منطقه غرب آسیا باید بازمهندسی شود و قدرت‌های منطقه رو به تحلیل برود و با قدرت‌های ضعیف‌تری از کشورهای مسلمان منطقه روبرو باشند چون خواه ناخواه تاثیر اسلام را بر جهان خواهند دید. وی افزود: از دید آنها باید منطقه غرب آسیا محیطی ناآرام و دچار آنارشی باشد تا منطقه را براساس چیزی که خود صلاح می‌دانند، بازمهندسی کنند.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی عنوان کرد: آنان با ورود داعش و ایجاد جنگ‌های نیابتی، خواستند جبهه اسلام و صهیونیسم را تغییر داده و مبارزه اسلام با اسلام ایجاد کنند تا هم به نفع اسراییل تمام شود و هم در منطقه ایجاد ناامنی کنند.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی ادامه داد: امروز جنگ شناختی گام نخست برای مقابله و رویایی است و سردار شهید سلیمانی با این شناخت توانست پیروز شود و راهبردها و طرح‌های مناسب را در مقابل دشمنان طراحی کند. گام دوم ایشان، تبلور و اراده کشورهای اسلامی را به نمایش گذاشت جایی که جهان اسلام آرام آرام شرایط مثبتی پیدا کرد و اراده ای برای مبارزه با رژیم صهیونیستی ایجاد شد.

عامری درباره شخصیت شهید سلیمانی اظهار داشت: او را در کنار خود نداریم باید تلاش کنیم تا نقش ایشان را در جهان بیشتر بشناسیم و نقش ایشان را در صلح و ثبات منطقه، در مقابله با تروریسم در منطقه و نقش امنیت‌ساز او در سطح ملی و فراملی را واکاوی کنیم. وی اضافه کرد: شهید سلیمانی به نمادی از مبارزه با استکبار تبدیل شده است همه باید او را بهتر بشناسند. این استقبال و تشییع حماسه‌گونه از سردار سلیمانی تصویری ایجاد کرده که برای هیچ انسانی در این ساحت قابل تصور نیست یعنی سلیمانی برای امنیت و عدالت بشر گام بزرگی برداشته است.

عامری با بیان اینکه نقش شهید سلیمانی را می‌توان در دو حوزه تاثیر بر دشمنان بشریت و تاثیر بر اسلام و مسلمین بررسی کرد، گفت: باید دید خاستگاه هر دو امروزه در جهان چگونه است.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی افزود: شهید سلیمانی از نیروهای متفرق اسلامی جبهه مقاومت ساخت و با جمع کردن سرمایه‌های کوچک، قدرت و سرمایه بزرگی ساخت که امروز می‌تواند مسیر قدرت اسلام را تضمین کند. اراده قوی وی توانست این سرمایه بزرگ را به کار بگیرد. در کنار این، همگرایی شکل داد که باعث ظهور اسلام بزرگ شد و همه اینها نیازمتد توجه جدی است.

دکتر امیرعبداللهیان (دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی)

سردار سلیمانی دیپلماتی برجسته و سیاستمداری بزرگ بود.

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی گفت: سردار شهید سلیمانی فقط یک سردار و نظامی نبود، بلکه ایشان دیپلماتی برجسته و سیاستمدار بزرگی بود که در صورت نیاز از روش‌های دیپلماسی برای اجرای ماموریتش بهره می‌برد و آداب مذاکره را رعایت می‌کرد.

«حسین امیرعبداللهیان» در همایش تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعه امنیت، عدالت و صلح منطقه ای و جهانی در باغ کتاب با تبریک ایام دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی، گفت: نکته اول درباره شهید سلیمانی تبیین شخصیت ایشان است؛ بنده در دوران دیپلماسی این سعادت را داشتم تا عنوان سرباز به ایشان کمک کنم. درباره ابعاد شخصیتی سردار سلیمانی باید بگویم ایشان را به معنای واقعی باید سردار صلح و امنیت نامید.

وی افزود: شجاعت، تدبیر و نگاه استراتژیک ایشان به گونه ای بود که در مقطعی در بحران سوریه همه چیز برای سقوط دمشق آماده شده بود حتی مراکز حکومتی در دمشق از طریق کانال زیرزمینی تروریستها ایجاد کرده بودند و ایرانی های مقیم آنجا می گفتند پرواز بفرستید دمشق درحال سقوط است می خواهیم برگردیم. قرار شد برای ایرانیهایی که اصرار به برگشت به ایران داشتند پرواز اعزام شود و سردار با همان پرواز خود را به دمشق رساند.

وی با بیان اینکه ویژگی های رفتاری شهید سلیمانی به تحقق ماموریتش کمک می کرد، گفت: ویژگی های رفتاری، اخلاقی و ویژگی فردی او باعث می شد او چون شمع باشد و دیگران دور او جمع شوند. هیچگاه حواسش از مناسبات ارزشی و انسانی و اخلاقی حتی در اوج مشکلات نظامی، پرت نشده است.

امیرعبداللهیان با ذکر خاطره ای از شهید سلیمانی زمانی که در دمشق بود، گفت: سردار خواستند نزدشان بروم. محلی که سردار بود محله مخوفی بود که هر آن احتمال مواجهه با داعش وجود داشت. با سردار نشستم و دوستان حزب الله هم در آن اتاق عملیات بودند.ایشان میوه تعارف کرد و انجیر که دوست داشتم چند تا خوردم و سردار از سردار شهید پورجعفری پرسید انجیر داریم؟ او انجیر را برای من آورد.

وی افزود: یکساعت بعد سوار هواپیما شدم، سرمهماندار پرواز به من گفت آقایی به نام سلیمانی کارتن بزرگ انجیر برای شما حین پرواز فرستاد. همه مسافران پرواز، مدافعان حرم بودند و از آن خانم خواستم انجیرها را در سینی بریزند و به همه مسافران تعارف کنند و این بخشی از رمز شخصیتی سردار بود که توانست ایرانی، عراقی، یمنی و بحرینی را جمع کند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه سردار برای تحقق صلح در جنگ تحمیلی و مبارزه با اشرار در منطقه شرقی کشور، کمک بزرگی کرد، گفت: یک روز به  دفتر سردار رفتم هنوز جلسه تمام نشده بود گفت شما جلسه را ادامه دهید من دادگاه دارم. ایشان در تشریح این دادگاه گفت که در تعقیب اشرار تصمیم گرفتم راسا اگر اشرار وارد شدند تا عمق کشور همسایه تعقیب شان می کنیم و غائله شرق را پایان می دهیم و چنین کردیم. ایشان سه سال بعد وقتی رییس سپاه قدس بود به اتهام خروج غیرقانونی از کشور به دادگاه احضار شدند و او احترام دادگاه جمهوری اسلامی را نگاه داشت و خود به دادگاه رفت و وکیل نفرستاد. دستیار رییس مجلس در امور بین الملل مجلس شورای اسلامی گفت، سردار معتقد بود نه از پشت چزابه بلکه از پشت مرزهای رژیم صهیونیستی برای حفظ امنیت کشور خود تلاش می کنیم.

دکتر محمد فتحعلی (سفیر سابق ایران در لبنان)

هنر شهید سلیمانی در همگرایی ۶ ملیت برای مقابله با تهدید، بی نظیر است.

سفیر سابق ایران در لبنان گفت: هنر شهید سلیمانی در همگرایی و اتحاد ۶ کشور برای مقابله با تهدید نه تنها در تاریخ اسلام، بلکه در تاریخ جهان بی نظیر است.

«محمد فتحعلی» روز یکشنبه در همایش تحلیلی بر نقش شهید سلیمانی در توسعه امنیت، عدالت و صلح منطقه ای و جهانی که به همت مجمع جهانی صلح اسلامی در باغ کتاب برگزار شد، گفت: سردار شهید سلیمانی طیفی از رفتارهای درونی و بیرونی را شکل داده بود و امروز می توانیم مجموعه ای از رفتارهای ایشان را تجزیه تحلیل کرده و چراغ راه قرار دهیم.

وی افزود: می توان قوه تمیز حق و باطل را در وجود این سردار بزرگ دید. خداوند دریچه هایی از دانایی و روشن بینی را برای ایشان باز کرد.می توان گفت سلیمانی یک پدیده بود و به قول مقام معظم رهبری، شاگرد برجسته مکتب امام خمینی بود که توانست قله های بلند معرفت و معنویت را درک کند.

این کارشناس مسائل منطقه اظهار داشت: در منطقه خاورمیانه که به غلط به آن خاورمیانه می گویند و غرب آسیا است، همیشه تقابل سه عامل اساسی جغرافیا، سیاست و قدرت را داشته ایم، بنابراین هر کسی، هر کشوری و هر کنشگری می خواهد در این منطقه بازیگری داشته باشد باید به این سه عامل توجه کند.

فتحعلی با بیان اینکه سلیمانی بزرگ پدیده قرن بود، ادامه داد: باید این شخصیت را در منطقه تجزیه تحلیل کرد. تفاوتی در ساختارهای سیاسی منطقه وجود دارد، بدین صورت که کشوری نگاه جغرافیایی و ژئوپولیتیکی و کشوری نگاه تثبیت مذهب خودساخته مانند عربستان دارد و کشوری همه تلاشش برای تثبیت و پایداری جبهه ای به نام مقاومت است که اینها مولفه های نوینی را در منطقه شکل می دهد.

وی اضافه کرد: با این ترسیم مختصری که از منطقه داشته ام، نقش نخست شهید سلیمانی، تقویت منابع مادی کنشگرهای فعال بود. شهید سلیمانی هیچ جایی پا نگذاشت مگر اینکه تهدید خا جی وارد آن کشور شده بود مانند تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان یا تهدید داعش در عراق، سوریه و لبنان.سردار سلیمانی سعی کرد هر کسی در نسخه بومی خود رشد کند.

فتحعلی، حرکت شهید سلیمانی برای اتحاد ۶ تابعیت و ۶ ملیت و در کنار هم قرار گرفتن اینها در مقابله با یک تهدید را تنها حرکت نه در تاریخ اسلام بلکه در تاریخ جهان دانست و گفت: این هنر شهید سلیمانی بود که توانست ۶ ملیت با زبان های مختلف را دور هم جمع و آنان را مدیریت کند. نگاه ایشان به تحولات منطقه ای، نگاهی آینده نگرانه و براساس واقعیت های میدانی بود.

آقای پاک آیین (معاون بین الملل دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری)

سردار سلیمانی امنیت ایران را در گرو امنیت مرزهای بیرونی می‌دانست.

معاون بین الملل دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری گفت: سردار شهید سلیمانی نظریه پردازی بود که امنیت ایران را در گرو امنیت مرزهای بیرونی می دانست و معتقد بود امنیت کشوری تامین نمی‌شود مگر اینکه کل منطقه در امنیت باشد.

«محسن پاک آیین» در همایش تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعه امنیت، عدالت و صلح منطقه ای و جهانی که از سوی مجمع جهانی صلح اسلامی در باغ کتاب برگزار شد، ‌ افزود: سردار جدای از دیپلمات و سیاستمدار بودن، نظریه پرداز هم بود. ایشان معتقد بود امنیت کشوری تامین نمی شود مگر اینکه منطقه امن باشد و کل منطقه امنیت داشته باشد.

وی افزود: از زمان ورود امریکا به عراق، این بحث تجزیه طلبی همان نقض اراضی کشور مطرح شد که شهید سلیمانی معتقد بودند باید با این آسیب منطقه ای مبارزه شود؛ برای همین سردار دفاع از اراضی سوریه و عراق را هم در عرصه سیاسی و هم دیپلماسی پیاده کرد.

پاک آیین، سومین مشخصه سردار را جمع کردن همه کشورهای منطقه در قالب یک محور عنوان و تصریح کرد:  سردار سعی کرد همه کشورهای منطقه باهم جمع شوند و با هم محور مقاومت تشکیل دهند که چنین هم شد.

وی ادامه داد: کشورهایی که در معرض آسیب استکبار و رژیم صهیونیستی قرار داشتند باهم متحد شده و محور مقاومت را تشکیل دادند و اگر این محور مقاومت تشکیل نمی شد چه بسا استکبار به اهداف خود در منطقه رسیده بود. محور مقاومت امروز به اتحاد مقاومت تبدیل و موجب ثبات و امنیت در منطقه شده است.

معاون امور بین الملل حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، امنیت پیش قراول توسعه و صلح و اعتلای فرهنگی و رفاهی کشورها دانست و خاطرنشان کرد: اگر داعش در منطقه به زانو درآمده و از بدنه داعش فقط تفکر تکفیری باقی مانده که آن هم به زودی نابود خواهد شد، در اثر مشی و سیاست سردار سلیمانی بود.

 

دکتر الهام امین زاده (عضو هئیت علمی دانشگاه تهران – عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی)

جایزه صلح نوبل به سردار سلیمانی اعطا شود.

الهام امین زاده عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی هم در این همایش با طرح این پرسش که به چه افرادی جایزه صلح نوبل می دهند، گفت: معمولا افرادی که در صلح همکاری بین المللی داشته و گامی در این باره برداشته باشند، جایزه صلح نوبل دریافت می کنند که درسال ۲۰۱۹ این جایزه به نخست وزیر اتیوپی رسید.

وی ادامه داد: سردار سلیمانی چه فرقی با برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۹ دارد، چون سردار کسی بود که با کسی که در منطقه با خشونت و ترور و برای استقرار امنیت شهروندان مبارزه می کرد و هنوزم دیر نیست که جایزه صلح نوبل به ایشان تعلق بگیرد.

امین زاده تصریح کرد: وزارت خارجه در مجمع عمومی سازمان ملل این موضوع را تشریح کند، چون در محکومیت ترور شهید سلیمانی و قدردانی از اقدامات ایشان و این انجام شدنی است.

این حقوقدان با بیان اینکه قاسم هنوز در دلها و هنوز در فکر ما است، گفت: ایام محرم این سوزش را برای امام حسین (ع) حس و خرداد برای امام راحل بغض می کنیم و فکر می کنم این بغض ماندگار برای سردار هم بماند.

وی سردار سلیمانی را سردار ایرانی، اسوه صلح طلبی، صلح خواهی و صلح جویی دانست و گفت: با توجه به اینکه در دانشکده حقوق هستیم پیشنهاد می کنم این مکتب نوین را در دانشکده های مان آموزش دهیم. برخی بحث های روابط بین الملل فرسوده شده است و جا دارد این مکتب جد ید را در دانشکده های روابط بین الملل وزارت خارجه تدریس شود؛ شخصیت یک نظامی دیپلمات سیاستمدار نظریه پرداز.

امین زاده خاطرنشان کرد: این اسطوره باید باقی بماند که بسیار فراتر از چگوارا و کسانی است که در عرصه بین الملل وجود دارند.

امین زاده خواستار برپایی دادگاه بین المللی شد و گفت: وزارت جنگ امریکا تصریح و اعتراف می کند رییس جمهوری امریکا دستور مستقیم شهادت سردار شهید می دهد، از شورای امنیت سازمان ملل درخواست داریم مانند دادگاهی که برای ترور رفیق حریری برگزار شده، قطعنامه تصویب و دادگاهی هم برای ترور سردار شهید سلیمانی برگزار شود.  تنها دادگاهی که شورای امنیت با قطعنامه خود تصویب می کند دادگاه قتل رفیق حریری است که البته هدف داشتند تا به این نتیجه برسند فعالان عرصه مقاومت را محکوم کنند.

وی ادامه داد: این دادگاه در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ برگزار شد و هنوز محتوای آن مشخص نیست. یکی از مظنونان حزب الله هم که به طرز نامعلومی بعد از آن شهید می شوند. شورای امنیت سازمان ملل بلافاصله به دلیل این که نقض صلح بین المللی اتفاق افتاده قطعنامه ای تصویب می کند اما وقتی بلافاصله خانم بی نظیر بوتو کشته می شود نه دادگاهی نه واکنشی مشاهده نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو × = 12