اخبار

واشنگتن: منابع کافی برای تضمین صلح در تنگه تایوان را در اختیار داریم

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن منابع کافی برای تضمین صلح در تنگه تایوان را در اختیار دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن منابع و ظرفیت‌های کافی برای تضمین صلح و ثبات در تنگه تایوان را در اختیار دارد.

وی در واکنش به رزمایش نظامی سه روزه چین در نزدیکی تایوان گفت: کانال‌های ارتباطی ما با جمهوری خلق چین همچنان باز است و ما پیوسته خواستار خویشتن داری چین هستیم و تمایلی به تغییر وضعیت موجود نداریم.

این سخنگو با اشاره به اینکه واشنگتن اقدامات پکن را از نزدیک رصد می‌کند، تصریح کرد ما اطمینان داریم که منابع و ظرفیت‌های کافی در منطقه برای تضمین صلح و ثبات و دستیابی به تعهدات امنیت ملی در اختیار داریم.

دولت چین در واکنش به دیدار رئیس جمهور تایوان با کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز شنبه رزمایش نظامی سه‌روزه‌ای را در نزدیکی مرز تایوان آغاز کرد.

این رزمایش پس از آن انجام شد که سای اینگ ون رئیس جمهور تایوان به‌رغم هشدارهای چین با کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در لس‌آنجلس دیدار کرد و همین موضوع خشم مقامات پکن را برانگیخت.

ارتش آزادی‌بخش خلق چین در بیانیه‌ای اعلام کرد: این رزمایش هشداری جدی به نیروهای جدایی‌طلب تایوان و توطئه و فتنه نیروهای خارجی است و اقدامی لازم برای دفاع از حاکمیت ملی و وحدت منطقه‌ای چین است.

ارتش چین در دومین روز از این رزمایش، عملیات حمله به تایوان را شبیه‌سازی کرد.

کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه گذشته (5 آوریل) با استقبال از رئیس دولت تایوان در خاک ایالات متحده بر افزایش حمایت قانونگذاران آمریکایی از تایپه تأکید کرد.

پیشتر چین به کوین مک‌کارتی هشدار داده بود که با ملاقات با رئیس جمهور تایوان «اشتباهات مهلک گذشته» سلف خود را تکرار نکند.

چین هرگونه تعامل بین مقام‌های آمریکا و تایوان را به‌عنوان یک چالش برای حاکمیت خود بر این جزیره می‌داند و به دیدارهای قبلی مقامات طرفین واکنش تندی نشان داده است.

پکن در واکنش به سفر نانسی پلوسی رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در اوت سال گذشته میلادی چندین رزمایش بزرگ از جمله شلیک موشک بر فراز حریم هوایی تایوان، انجام داد.

دولت چین همواره ادعا می‌کند که تایوان باید تحت حاکمیت این کشور باشد و از سه سال گذشته تاکنون با انجام عملیات‌های نظامی در نزدیکی این جزیره تلاش کرده است تایوان را تحت سلطه خود درآورد، اما دولت تایوان همواره اعلام کرده است که خود حاکمیت مستقل دارد و مردم این کشور خود باید برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

آمریکا در سال 1979 درحالی که رسماً روابط دیپلماتیک با دولت چین برقرار کرد، روابط با تایوان را کنار گذاشت. درحالی که آمریکا بر سیاست “چین واحد” تأکید دارد، ادعای حاکمیت چین بر تایوان را تأیید نمی‌کند و حامی نظامی کلیدی تایپه باقی مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو + 7 =