اخبار, اسلاید شو

واکنش وزارت خارجه عربستان به اظهارات آمریکا: هیچ دیکته‌‌ای نمی‌پذیریم

 وزارت  امور خارجه عربستان سعودی صبح پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ریاض  اظهارات آمریکا را که مبتنی بر واقعیت نیست، کاملاً رد می کند.

وزارت امور خارجه عربستان   تاکید کرد: «ریاض هیچ دیکته‌ و رفتاری را نمی‌پذیرد که با هدف منحرف کردن تلاش‌ها برای حمایت از اقتصاد جهانی انجام می‌شود».

بر اساس بیانیه این وزارت‌خانه، دولت عربستان  سخنانی در قبال این کشور و پس از تصمیم اوپک پلاس در 5 اکتبر 2022 دریافت کرده که در ظاهر  این تصمیم به عنوان طرفداری عربستان از درگیری‌های جهانی و یک تصمیم با انگیزه سیاسی علیه ایالات متحده آمریکا بوده است.

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است: دولت عربستان مخالفت کامل خود را با این اظهارات  که واقعیت ندارد، اعلام می‌کند، این اظهارات به دنبال آن است تا تصمیم اوپک پلاس را به خارج از چارچوب اقتصادی  نشان دهد ، این درحالی است که این تصمیم توسط تمام کشورهای عضو اوپک پلاس گرفته شده است».

وزارت امور خارجه عربستان تاکید کرد: «دولت ریاض اعلام می دارد که نتایج نشست‌های اوپک پلاس از خلال اجماع کشورهای عضو صورت می گیرد و هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند این توافق را انجام دهد و از نقطه نظر اقتصادی این تصمیم تعادل عرضه و تقاضا در بازار نفت  را در نظر می گیرد و از نوساناتی  که به هیچ یک از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت نیست، جلوگیری می کند، اقدامی که همواره اعضای اوپک پلاس آن را انجام داده اند».

بر اساس این بیانیه،گروه اوپک پلاس تصمیمات خود را به طور مستقل و مطابق با رویه های مستقل پذیرفته شده عمومی سازمان های بین المللی اتخاذ می کند.

این وزارت خانه در ادامه تاکید کرد: دولت عربستان با رایزنی مستمر خود با مقامات آمریکا اعلام کرده است که تمامی تحلیل های اقتصادی نشان دهنده این است که به تعویق انداختن تصمیم کاهش تولید نفت به مدت یک ماه همانگونه که پیشنهاد آن داده شد، پیامدهای اقتصادی منفی خواهد داشت.

در این بیانیه آمده است: تلاش برای  پنهان کردن حقایق در خصوص موضع عربستان در قبال جنگ اوکراین مایه تأسف است، چرا که دولت ریاض موضع اصولی خود را در قبال این بحران تغییر نداده و همواره پایبند تصمیمات اتخاذ شده در سازمان ملل متحد در قبال این بحران بوده است.

وزارت امور خارجه عربستان اعلام کرد:« در حالی که عربستان به دنبال حفظ استحکام روابط خود با همه کشورهای دوست است، در عین حال تاکید می‌کند که دیکته‌ها را نمی‌پذیرد و هر گونه اقدام یا تلاشی را برای منحرف کردن هدف دفاع از اقتصادی جهانی در برابر نوسانات بازار نفت را رد می کند.

وی توضیح داد که پرداختن به چالش‌های اقتصادی مستلزم ایجاد یک گفت‌و‌گوی سازنده و غیرسیاسی و بررسی خردمندانه و منطقی است به گونه‌ای که در خدمت منافع همه کشورها باشد.

وزارت امور خارجه  عربستان در پایان بیانیه خود گفت: ریاض اعلام می‌دارد که  به روابط خود با ایالات متحده آمریکا از منظر راهبردی که در خدمت منافع مشترک دو کشور است، می نگرد و بر اهمیت استقرار روابط دوجانبه  بر پایه‌های مستحکمی تاکید می‌کند.

پیش از این فیصل بن فرحان وزیر امورخارجه عربستان نیز اظهار کرد که تصمیم اوپک پلاس کاملا اقتصادی بوده و هیچ ابعاد سیاسی نداشته است.

«عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که عربستان نفت را سیاسی نمی کند و آن را به عنوان سلاح نمی بیند، هدف ریاض تحقق ثبات در بازارهای نفت است و تصمیم به کاهش تولید با اجماع 22 کشور صورت گرفته و بازارهای جهانی نیز واکنش مثبت به این تصمیم نشان داده است.

روز گذشته جو بایدن در پاسخ به سوالی در خصوص آینده روابط واشنگتن و ریاض اعلام کرد که درخواست سناتور منندز برای تعلیق فروش سلاح به عربستان سعودی، یکی از گزینه‌هاست و درباره گزینه‌های مورد نظر یا آنچه در ذهن دارد صحبت نمی‌کند اما پیامدهایی برای عربستان وجود خواهد داشت.

«باب منندز» رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در واکنش به این اقدام اوپک پلاس در بیانیه‌ای گفت: ایالات متحده باید فوراً تمامی انواع همکاری با عربستان سعودی را متوقف کند که هرگونه فروش تسلیحات و همکاری امنیتی فراتر از آن چه قطعاً برای دفاع از پرسنل و منافع ایالات متحده ضروری است را شامل می‌شود.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی واشنگتن روز سه‌شنبه گفت که رییس جمهور بایدن باور دارد که آمریکا باید در روابط با عربستان سعودی در سایه تصمیم اوپک پلاس بازنگری کند. تصور می‌کنم رئیس جمهوری خیلی روشن و واضح اعلام کرده که این مناسبات نیاز به ارزیابی مجدد دارد و ما مایل به بازنگری آن هستیم.

تصمیم اخیر گروه اوپک‌پلاس برای کاهش تولید 2 درصدی تولید نفت به تنش در روابط ریاض و واشنگتن به عنوان متحدان نزدیک منجر شده و دولت «جو بایدن» گفته گزینه‌های خود درباره عربستان را بررسی می‌کند.

اعضای گروه «اوپک‌ پلاس» روز چهارشنبه 5 اکتبر بر سر کاهش 2 درصدی تولید نفت توافق کردند. مطابق آن توافق مقرر شد روزانه 2 میلیون بشکه نفت کمتر روانه بازار می‌‌شود. سیاستی که در وهله نخست قیمت نفت را در بازارهای جهانی افزایش خواهد داد و به‌زعم آمریکا در این اوضاع بحرانی جهان به نفع روسیه در جنگ اوکراین تمام خواهد شد.

قیمت نفت در بازارهای جهانی در هفته گذشته به دنبال اعلام کاهش تولید نفت از سوی اوپک پلاس 10 درصد افزایش پیدا کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری مشترک با همتای پرویی خود گفت: «به رغم تقاضای زیاد آمریکا برای خرید نفت، عربستان و شرکایش در اوپک پلاس میزان تولید خود را کاهش داده‌اند و در مورد روابط با عربستان، ما گزینه‌های گوناگون را در پاسخ به اقدام این کشور بررسی می‌کنیم».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− یک = 4