اخبار

واکنش کشورهای عربی به جنایات صهیونیست‌ها در کرانه باختری

واکنش کشورهای عربی به جنایات صهیونیست‌ها در کرانه باختری

به دنبال یورش وحشیانه شهرک‌نشینان صهیونیست به برخی از روستاهای کرانه باختری که با حمایت کامل ارتش رژیم صهیونیستی صورت گرفت، برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس این جنایت را محکوم کردند.

در همین راستا وزارت امور خارجه عربستان سعودی حملات شهرک نشینان صهیونیستی به تعدادی از روستاهای فلسطینی در کرانه باختری که به مجروح شدن شماری از فلسطینیان بی‌گناه منجر شد را محکوم کرد.

این وزارت‌خانه ضمن رد قاطعانه ارعاب غیرنظامیان فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی، حمایت خود را از تمامی تلاش‌های بین‌المللی با هدف دستیابی به راه‌حلی عادلانه و جامع برای مسئله فلسطین، مطابق با قطعنامه‌های مشروعیت بین المللی و ابتکار صلح عربی، تکرار کرد.

وزارت‌خارجه عربستان سعودی همچنین به خانواده قربانیان تسلیت و برای مجروحان شفای عاجل آرزو کرد.

وزارت خارجه بحرین نیز با صدور بیانیه‌ای به حملات شهرک‌نشینان صهیونیست علیه فلسطینیان در کرانه باختری واکنش نشان داد.

این وزارت‌خانه بر موضع ثابت بحرین مبنی بر درخواست آرام‌ کردن اوضاع در سرزمین‌های فلسطین، توقف خشونت و تشدید حملات و همچنین حمایت از غیرنظامیان تاکید کرد.

وزارت خارجه بحرین همچنین خواستار گشایش افق‌های جدی برای ازسرگیری روند صلح عادلانه و فراگیر، تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی مطابق با راه‌حل دو دولتی و اصول قانون بین‌المللی و طرح صلح عربی شد.

وزارت‌خارجه لبنان نیز با صدور بیانیه‌ای یورش وحشیانه شهرک‌نشینان صهیونیستی به روستاهای کرانه باختری را محکوم کرد و گفت: رژیم اشغالگر اسرائیل به تجاوزات خود علیه مردم فلسطین در کرانه باختری و شهرک سازی ادامه می‌دهد و تجاوزات نظامی خود را افزایش داده است.

در این بیانیه آمده است: این تشدید مستمر تنش، منجر به تخریب سیستماتیک و عمدی امکان تشکیل کشور مستقل فلسطین، مطابق با قطعنامه‌های بین‌المللی و ابتکار عمل صلح عربی صادر شده در اجلاس سران بیروت در سال 2002 می‌شود.

این وزارت‌خانه از پایبندی ملت فلسطین به حقوق مشروع خود و دفاع قهرمانانه از این حقوق تمجید کرد و به جامعه بین‌المللی نسبت به عواقب غفلت از روند صلح خاورمیانه و عدم پاسخگویی مسئولان صهیونیستی هشدار داد.

دولت قطر نیز حملات وحشیانه شهرک نشینان اسرائیلی به تعدادی از روستاها در اراضی اشغالی فلسطین را به شدت محکوم کرد.

وزارت امور خارجه قطر در بیانیه‌ای هشدار داد که جنایات مستمر رژیم صهیونیستی علیه ملت برادر فلسطین و تخریب اموال آنها، دایره خشونت را گسترده‌تر می‌کند و مانع از سرگیری روند صلح بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی و ابتکار صلح عربی می‌شود و تلاش‌های بین‌المللی برای دستیابی به راه‌حل دو دولتی را تضعیف می‌کند.

این وزارت‌خانه همچنین بر ضرورت اقدام فوری جامعه بین‌المللی برای وادار کردن رژیم اشغالگر اسرائیل به توقف جنایات وحشتناک خود در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و محاکمه عاملان آن تاکید کرد.

وزارت‌خارجه قطر بار دیگر بر موضع محکم خود در حمایت از حقوق مشروع مردم برادر فلسطین که مهمترین آن ایجاد کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی است، تاکید کرد.

عمان نیز به نوبه خود حملات مستمر شهرک نشینان صهیونیستی به تعدادی از روستاهای فلسطینیان در کرانه باختری را محکوم کرد.

وزارت‌خارجه عمان با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی صمیمانه با خانواده‌های قربانیان، همبستگی خود را با ملت فلسطین برای احقاق حقوق مشروع خود اعلام کرد.

این وزارت‌خانه از جامعه جهانی خواست تا اقدام موثری برای پایان دادن به تجاوزات رژیم صهیونیستی و اشغال غیرقانونی سرزمین‌های فلسطینی توسط این رژیم و دستیابی به صلح عادلانه و همه‌جانبه انجام دهند.

سازمان همکاری اسلامی نیز به نوبه خود تشدید یورش‌های شهرک نشینان صهیونیستی به روستاهای فلسطینیان که منجر به مجروح شدن ده‌ها نفر و تخریب منازل آن‌ها شده است را به شدت محکوم کرد و گفت این امر جنایت جنگی مستمری است که مستلزم اتخاذ تدابیری برای پاسخگویی عاملان و تحقق عدالت است.

این سازمان، رژیم اسرائیل را مسئول کامل ادامه این جنایت‌ها دانست و تاکید کرد مصونیت این رژیم از مجازات و ناتوانی جامعه بین‌المللی در انجام مسئولیت‌های خود در قبال تروریسم سازمان‌یافته توسط اسرائیل، آن را به انجام جنایت بیشتر و اشغال غیر قانونی سرزمین فلسطین ترغیب کرده است.

ده‌ها شهرک‌نشین صهیونیست، ظهر شنبه به روستای «ام صفا» در شمال غرب رام‌الله یورش بردند.

شهرک‌نشینان صهیونیست با حمایت نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی پس از ورود به روستای ام صفا به سمت فلسطینیان تیراندازی کردند و منازل آن‌ها را به آتش کشیدند. در جریان این یورش 10 فلسطینی مجروح شدند.

شهرک‌نشینان صهیونیست همچنین به منطقه‌ای در نزدیکی روستای« التوانه» واقع در منطقه «مسافر یطا» در جنوب الخلیل یورش بردند و محصولات کشاورزی فلسطینیان را به آتش کشیدند.

این شهرک‌نشینان چهارشنبه هفته گذشته نیز به روستاهایی در کرانه باختری یورش بردند و منازل فلسطینیان را در چند روستا از جمله «ترمسعیا» به آتش کشیدند.

عربستان سعودی روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای حملات شهرک نشینان صهیونیستی به تعدادی از روستاهای فلسطینی در کرانه باختری را محکوم کرد.

وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که عربستان حملات شهرک نشینان اسرائیلی به تعدادی از روستاهای فلسطینی در کرانه باختری که منجر به شهادت و مجروح شدن غیرنظامیان بی ‌گناه فلسطین شد را محکوم می‌کند.

ریاض روز سه شنبه نیز تشدید تنش‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین به ویژه جنین را محکوم کرد.

وزارت‌ امور خارجه عربستان سعودی ضمن رد کامل اقدامات خطرناک نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی، با خانواده قربانیان و دولت و مردم فلسطین ابراز همدردی و برای مجروحین آرزوی شفای عاجل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− یک = 6