گزارش ها

وبینار صلح عادلانه گفتمان مشترک جهانی برگزار شد

وبینار صلح عادلانه گفتمان مشترک جهانی برگزار شد

در یک اقدام ابتکاری وبینار «صلح عادلانه، گفتمان مشترک جهانی» روز22 مهرماه با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تونس و مجمع جهانی صلح اسلامی برگزار شد.
این وبیناربرای گسترش همکاری های دوجانبه میان مراکز و مؤسسات غیر دولتی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تونس با حضورداود عامری، دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی، محسن پاک آیین، عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی از ایران و دکترعابد الزریعی، رئیس مرکز مطالعات توسعه سرزمین فلسطین و خانم سامیه الخلفی، عضو مرکز مطالعات توسعه سرزمین فلسطین برپا و سخنرانان به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.
در این وبینار، نخست آقای دکتر داود عامری دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی اهداف و فعالیت های این مجمع را تشریح و برضرورت جهانی شدن گفتمان صلح عادلانه تاکید کرد. وی با تاکید براینکه در چند دهۀ اخیر، «صلح» بیش از هر مسئله دیگری در معرض خطر، تهدید و نقض قرار دارد افزود«مجمع جهانی صلح اسلامی قاعده و گفتمان «صلح عادلانه» را یک اصل جهان شمول و قابل پذیرش از سوی همه فرهنگ ها و انسان‌ها می داند که توانایی به توافق رساندن نخبگان در درجه اول و قاطبه جوامع انسانی را حول محور خود برای رسیدن به صلح پایدار ایجاد می کند.» دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در ادامه افزود: «این مجمع، ضمن تأکید بر حفظ صلح، عدالت و کرامت انسانی در همه نقاط جهان، اعلام می دارد در تاریخ مبارزات ملت ها از جمله در فلسطین همواره نمونه های بی شماری از مبارزه حق علیه تجاوز و بی عدالتی وجود داشته است که نکات عبرت آموزی را فراروی آزادی خواهان جهان قرار می دهد که باید از آنها برای پیشبرد اهداف صلح طلبانه بر محور عدالت بهره برداری شود. وی ضمن اعلام آمادگی برای همکاری مستمر با مرکز مطالعات توسعه سرزمین فلسطین در تونس، گفت: «ائتلاف های متعدد جهانی و منطقه ای در قالب نشست ها و بزرگداشت های مختلف و با مشارکت نخبگان در جهان، می توانند بر بسیاری از مشکلات و چالش های پیش روی بشریت مقابله نموده و با استفاده از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی با ارایه راهکارهای دقیق و منطقی گره گشای بسیاری از موضوعات و پدیده ها در جهان باشند.»
آقای عابد الزریعی رئیس مرکز توسعه سرزمین فلسطین نیز با تاکید بر اینکه صلحی که مبتنی بر عدالت نباشد پایدار نخواهد بود گفت: عدالت زمانی در فلسطین محقق خواهد شد که رژیم صهیونیستی دست از اشغال بردارد و این سرزمین به صاحبان اصلی آن برگردد. وی صلح عادلانه را گفتمان روز جهان ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که گفتمان صلح عادلانه تبدیل به راهکاری جهت ارائه به مجامع بین المللی و کشورهای مختلف و راهبردی برای حل مناقشات و منازعات بین‌المللی بخصوص حل مسئله فلسطین شود. وی گفت مادست دردست شما می گذاریم وبه ائتلاف سازمانهای مردم نهاد می پیوندیم و برای همکاری مستمر با مجمع جهانی صلح اسلامی برای تبدیل گفتمان صلح عادلانه به یک گفتمان مشترک جهانی اعلام آمادگی می کنیم.
خانم سامیه الخلفی حقوق دان تونسی نیز عدالت را مبنا و زيربناي اصلي صلح در جهان دانست و گفت هرگز بدون نگاه عادلانه به مسئله فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی، صلح واقعي و نهادينه شده در این کشور محقق نخواهد شد.وی با تاکید بر ضرورت آگاه سازی کودکان فلسطین نسبت با تاریخ این سرزمین و دسایس اشغالگران، باید همه نهادهای صلح طلب بین المللی از جمله در ایران فعال شوند. وی گفت مرکز مطالعات توسعه فلسطین، براي جهت پيگيري برقراری صلح عادلانه در فلسطین، ديدگاه نخبگان خود را به جامعه بين الملل ارايه مي دهد.
محسن پاک آیین نیز در این وبینار با اشاره به مفهوم صلح و عدالت درر آموزه‌های‌اسلامی و آثار اندیشمندانی چون ابوالعلی مودودی، سید قطب و امام خمینی(ره) با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر این که امروز دنیا مثل همیشه به آرامش و صلح و امنیّت احتیاج دارد افزود:«رهبر معظم انقلاب با طرح گفتمان صلح عادلانه، ضمن اعلام مخالفت اسلام با جنگ و آتش افروزی، کشورهای جهان را به صلح و آرامش و رفتارهاى عاقلانه دعوت کرده اند. پاک آیین با تصریح بر اینکه امروز جهان بیش از پیش به تحقق صلح عادلانه‌ و به عبارت دیگر صلحی که مبتنی بر عدالت باشد، نیازمند است گفت:« بر اساس نظرات آیت الله خامنه ای، براى یک ملت، صلحِ تحمیلى و غیرعادلانه، از جنگ هم بدتر است وهرکس صلح را تهدید کند، بشریّت را تهدید کرده است.» وی گفت: صلح و عدالت، اگر بتواند موجب ایجاد یک گفتمان جدید در سطح نخبگی شود و چالش‌های جدی در مقابل استقرار صلح عادلانه را شناسائی و برای حل آن‌ها،راه حل ارائه کند، می تواند یک اقدام ارزنده برای دستیابی به صلح و عدالت باشد. پاک آیین با تاکید بر اینکه مشکل فلسطین بدون عدالت حل نمی‌شود گفت: راه حل مشکل فلسطین اجرای طرح ایران مبتنی بر برگزاری همه پرسی در سرزمین های اشغالی و تعیین نظام اینده این سرزمین بر اساس آرای مردم است.
در پایان این وبینارضمن توافق برای نشست های مشترک میان سازمان های مردم نهاد ایران وتونس واعضای ائتلاف بامحوریت دوسازمان بصورت مستمرآقای میثم فراهانی رایزن فرهنگی سفارت ایران در تونس آمادگی این نهاد را به عنوان حلقه اتصال برای تداوم گفتگوهای نهادهای غیردولتی ایران و تونس واین دوسازمان اعلام کرد و تعاملات مجمع جهانی صلح اسلامی و مرکز مطالعات توسعه فلسطین را گام ارزنده ای در این روند دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هفت = 21