اخبار

وزیر خارجه ونزوئلا: پیام ائتلاف کاراکاس و تهران برای جهان/ به موضع آمریکا اهمیت نمی‌دهیم

وزیر خارجه ونزوئلا: پیام ائتلاف کاراکاس و تهران برای جهان/ به موضع آمریکا اهمیت نمی‌دهیم

«ایوان جیل پینتو» وزیر خارجه ونزوئلا در گفتگو با شبکه المیادین با بیان این مطلب «ائتلافی که میان ایران و ونزوئلا شکل می‌گیرد، ائتلافی طولانی‌مدت و به‌نفع ایجاد موازنه جهانی و به‌معنای تضمین ثبات و صادرات انرژی است» گفت: ایران در منطقه اوراسیا یک قدرت است و ونزوئلا هم قدرت رو به پیشرفت در آمریکای لاتین است، دو کشور دو پایه اساسی برای نظم جدید جهانی هستند.

وی خاطر‌نشان کرد بیست و پنج توافقی که رئیسان جمهوری ایران و ونزوئلا امضا کردند، شامل زمینه‌های نفت، کشاورزی، قضایی، معدن، حمل‌ونقل و… می‌شود.

پینتو در ادامه تأکید کرد ونزوئلا و ایران ذخایر عظیمی از انرژی در اختیار دارند و بخشی از جغرافیای سیاسی جدید جهان به‌شمار می‌روند.

وی افزود ونزوئلا و ایران در سازوکارهای اوپک‌پلاس و اوپک دو شریک هستند و دیدگاه مشترکی در خصوص جهان دارند.

پینتو گفت دو کشور مسئول حمایت از پول‌ها و کالاها و قدرت تولید خود برای حفظ موازنه جهانی هستند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد رئیسان جمهور مادرو و رئیسی در برابر جهانیان بر مسئولیت خود برای تضمین ثبات تولید انرژی در رویارویی با تغییرات ژئوی سیاسی تأکید کردند.

به‌گفته پینتو، ائتلاف ایران و ونزوئلا برای جهان به‌معنای تضمین ثبات و صادرات انرژی است.

وی تصریح کرد ایران و ونزوئلا دو کشور مستقلی هستند که روابط خود را به‌گونه‌ای تقویت می‌کنند که اجازه پایه‌ریزی ساختار جدیدی برای همکاری میان کشورهای جنوب را می‌دهد.

پینتو خاطرنشان کرد: ایران و ونزوئلا الگویی را به همه جهانیان ارائه خواهند کرد که تحقق آن به‌لطف مقاومت ممکن است و در نتیجه آن را با سرعت هرچه بیشتری ارائه خواهیم کرد.

وزیر خارجه ونزوئلا گفت: ایالات متحده آمریکا بیش از 900 تحریم علیه کشور ما تحمیل کرد که تمام بخشها و حتی بهداشت ملت ما را در بر گرفت.

وزیر خارجه ونزوئلا افزود: به موضع ایالات متحده آمریکا درباره روابط خود با کشورهای دیگر اعتنایی نمی‌کنیم.

پینتو گفت این‌که ایالات متحده آمریکا از روابط ونزوئلا که در چارچوب منشور سازمان ملل قرار دارد، انتقاد می‌کند، جنون و دیوانگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ نُه = 11