اخبار

پاسخ صریح ریاض به درخواست‌های واشنگتن: در روابط با ایران بازنگری نمی‌کنیم

پاسخ صریح ریاض به درخواست‌های واشنگتن: در روابط با ایران بازنگری نمی‌کنیم

یک رسانه عربی اعلام کرد، رهبران عربستان در پاسخ به درخواست هیئت‌های مختلف اعزامی آمریکا به این کشور برای بازنگری در تجدید روابط با ایران، این تصمیم را برگشت‌ناپذیر اعلام کردند.

پایگاه خبری اساس میدیا در مقاله‌ای به‌نقل از منابع آگاه خبر داد، مسئولین سعودی به تمام هیئت‌های آمریکایی که طی هفته‌های اخیر به این کشور سفر کردند، گفتند که هرگز از تصمیم خود در برقراری روابط جدیدش عقب‌نشینی نمی‌کنند و خود را در برقراری روابط با هر قدرت اقتصادی یا سیاسی در جهان در چارچوب منافع خود و منطقه آزاد می‌بینند.

در بخش دیگری از این مقاله آمده است طی هفته‌های اخیر، ایالات متحده شمار زیادی از فرستادگان خود را به‌شکلی که حتی می‌توان آن را خجالت‌آور توصیف کرد، به عربستان سعودی گسیل داشت،
به‌اعتقاد نویسنده مقاله، کار به جایی رسید که حتی افرادی همچون سناتور جمهوری‌خواه لیندسی گراهام را که طی برهه اخیر یکی از منتقدان افراطی عربستان به‌شمار می‌فت، هم در آوریل گذشته به ریاض اعزام کرد تا به‌نحوی از عربستانی‌ها دلجویی و آنها را از تصمیم‌شان منصرف کند، که در این کار موفق نبود.

این رسانه به‌نقل از منابع آگاه تأکید کرد، در عین حال مسئولین سعودی به هیئت‌های آمریکایی اطمینان دادند که از هم‌پیمانی تاریخی و دوستی با ایالات متحده دست نخواهند کشید و با وجود تمامی رفتارهای نگران‌کننده و بی‌احترامی‌‌هایی که نسبت به دغدغه‌هایشان صورت گرفته است و نیز عدم پایبندی واشنگتن به تعهداتش در قبال آنها این روابط باقی خواهد ماند.

به‌اعتقاد نویسنده، واشنگتن از این پس باید به اراده ژئواستراتژیک جدیدی که توافق عربستان و ایران در منطقه به وجود آورده است احترام بگزارد، زیرا منطقه به‌سوی تنش‌زدایی و صفر کردن مشکلات فی‌مابین پیش می‌رود و از این پس دیگر نمی‌تواند از این شکاف برای دخالت‌های بی‌پایان خود در منطقه استفاده کند.

او افزود: واشنگتن همچنین باید بپذیرد که جهان تغییر کرده است و منطقه هم در حال تغییر است و در تصمیماتی که در ریاض گرفته می‌شود توجهی به تأثیرگذاری‌ها (فشارها) و خواست، برنامه‌ها و تمایلات قدرت‌های بزرگ، نخواهد شد.

تاریخ روزی خواهد نوشت که اشتباهات بایدن، منطقه را به سطحی از هوشیاری و آگاهی و برنامه‌ریزی رساند که ایالات متحده آمریکا از دهه چهل قرن گذشته آن را به‌چشم ندیده است.

این نویسنده در پایان افزود: امروز دیپلماسی آمریکایی توانایی بازگرداندن عقربه‌های ساعت را به آن دوره‌ها ندارد، منطقه به‌شدت از واشنگتن فاصله گرفته است و این سیاست‌های اشتباه ساکنان کاخ سفید بود که نقش اساسی و زیادی را در شکل‌گیری چنین رویکردی ایفا کرده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× سه = 3