اخبار

پایان اجلاس گروه 20 در هند بدون اعلامیه نهایی

نشست وزرا و مقامهای ارشد دارایی گروه بیست در هند روز شنبه بدون توافق اعضای این گروه بر سر متن اعلامیه پایانی درباره اوکراین پایان یافت.

اجلاس وزرا و مقامات ارشد دارایی گروه اقتصادی بیست روز شنبه در حالی در شهر «بنگلور» هند بدون صدور یک اعلامیه نهایی پایان یافت که چین و روسیه با مواردی از متن اعلامیه پایانی اجلاس درباره مساله اوکراین مخالفت کردند.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، این اجلاس در پایان تنها به صدور سند جمع‌بندی و نتایج بسنده و اعلام کرد، توافقی بین اعضا بر سر ادبیات سند نهایی درباره جنگ در اوکراین حاصل نشد.

روز اول این اجلاس در 24 فوریه (پنجم اسفند) مصادف با اولین سالگرد اجرای عملیات ویژه ارتش روسیه در اوکراین برگزار شد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز جمعه گروه هفت به اعلام تحریم‌های جدیدی علیه روسیه پرداخت در حالی که مذاکرات وزرای دارایی گروه 20 در شهر بنگلور با سردرگمی پایان یافت.

در جلسه‌ای که با حضور مقام‌های روسیه برگزار شد، «جنت یلن»، وزیر خزانه‌داری آمریکایی گفت  آنچه که «جنگ غیرقانونی و غیرموجه علیه اوکراین» خواند را محکوم کرده و خواستار حمایت‌های بیشتر اعضای گروه 20 از اوکراین است.

گروه هفت شامل روسیه و کشورهایی همچون چین و هند که با مسکو روابط تجاری چشمگیر دارند، است. دیگر اعضای این گروه عبارتند از: آرژانتین، استرالیا، کانادا، برزیل ،‌ فرانسه، آلمان، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، عربستان، آفریقای جنوبی، کره جنوبی،‌ ترکیه، آمریکا و انگلیس.

«نیرمالا سیتارامان»، وزیر دارایی هند به خبرنگاران گفت، اعلامیه آماده شده برای اجلاس بنگلور دو پاراگراف از اعلامیه مربوط به اجلاس قبلی گروه 20 در شهر «بالی» اندونزی را داشت اما روسیه و چین تقاضای حذف آنها را کرده و گفتند که این بار این پاراگرافها نباید در سند نهایی باشند.

به گفته وزیر دارایی هند، دلیل مخالفت آنها این بود که اعلامیه بالی تحت شرایط آن زمان صادر شد و حالا آنها خواستار درج این بخشها در اعلامیه پایانی نیستند.

به گفته سیتارامان در نهایت به سبب مخالفت‌ چین و روسیه با این متن، گروه 20 صرفا به انتشار سند جمع‌بندی و نتایج بسنده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج + = 6