اخبار

«پرسشی که در هر پیمان صلح بین اعراب و اسرائیل مخفی می ماند»: روزنامه عکاظ

«پرسشی که در هر پیمان صلح بین اعراب و اسرائیل مخفی می ماند»: روزنامه عکاظ

روزنامه عکاظ عربستان با اشاره به حادثه کشته و زخمی شدن چهار سرباز اسرائیلی به دست یک سرباز بیست ساله مصری در مرزهای میان طرفین نوشت: «با وجود اینکه چهل سال از پیمان صلح مصر و اسرائیل گذشته اما شبکه های اجتماعی، این جوان را از اقیانوس تا خلیج(فارس) به عنوان یک قهرمان ملی معرفی کردند.»

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، «عبدالله بن بخیت» تحلیلگر عربستانی با اشاره به این موضوع آورده است: «این حادثه همه سوالات و پیچیدگی هایی که هنگام امضای پیمان صلح بین اسرائیل و یک کشور عربی مخفی می ماند را مطرح می کند.هیچ یک از مقامات دو طرف دلیل اصلی کشتن اسرائیلی ها به دست این سرباز مصری را اعلام نکردند در حالی که کسی در محافل عربی و اسرائیلی وجود ندارد که دلیل آن را نداند.»

سوالی که هیچ کس نمی خواهد در هر پیمان صلح بین اعراب و اسرائیل بپرسد

نویسنده ادامه داد: «سوالی که هیچ کس نمی خواهد در هر پیمان صلح بین اعراب و اسرائیل بپرسد، این است که صلح با اسرائیل چیست؟ آیا صلح با اسرائیل همان صلح با ایران یا زیمبابوه یا کره یا هر کشور دیگری در جهان است؟ اسرائیل هر نشانه ای از صلح همه جانبه با ملت های عرب در مقدمه آنها فلسطین را نادیده می گیرد و ایده صلح با فلسطینی ها را علی رغم اینکه آنها هسته اصلی این قضیه هستند، رد می کند و یک طرح صلح هم در طول تاریخ خود ارائه نکرده و حتی بحث در مورد پروژه های صلح پیشنهادی اعراب را هم نپذیرفته است در حالی که به صورت یکجانبه دنبال هر گونه صلح با یک کشور عربی می دود.»

وی یادآور شد: «آیا اسرائیل فقط صلح با دولت ها را می خواهد؟ این موضوع یک سوال را ایجاد می کند و آن هم اینکه آیا اسرائیل خواهان صلحی است که ملت ها در آن شریک نباشند؟ روشن است که اسرائیل با حمایت آمریکا از اعرابی که برای صلح با آن پیش قدم می شوند، نمی خواهد که مردم فلسطین را وارد هیچ گونه صلحی با آن کنند تا مردم فلسطین هم همانند بومیان استرالیا، به یک مسئله داخلی تبدیل شوند.»

نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه آیا اسرائیل می تواند در منطقه به یک رژیم عادی تبدیل شود، آورده است: منطقه عربی علی رغم نهادهای مختلف سیاسی، یک بلوک فرهنگی یکپارچه است. درست است که این موضوع یک امر بدیهی است و همه آن را می دانند اما این سوال را ایجاد می کند که اگر حمایت های بی قید و شرط آمریکا را کنار بگذاریم، اسرائیل با چه عنوان و صفتی در این منطقه ادغام شود؟»

اسرائیل می داند که صلح با ملت های عربی عادی سازی است نه طبیعی

بن بخیت در ادامه مطلب خود عنوان کرده است: «اسرائیل می داند که صلح با ملت های عربی عادی سازی است نه طبیعی. این با سرنوشت و ماهیت هستی در تناقض خواهد بود. آریل شارون روزی این موضوع را به صراحت اعلام کرد جایی که گفت: «اعراب قدرت ما را به رسمیت شناخته اند اما حق موجودیت ما را به رسمیت نشناخته اند»اسرائیل صلحی را می خواهد که نفوذ آمریکا بر دولت های عربی تحمیل می کند تا بتواند در دنیایی حرکت کند که هیچ ارتباطی با آن ندارد.»

شما می توانید گله ای از شتر را در قطب شمال اسکان دهید به شرط اینکه در منطقه حفاظت شده ای زندگی کنند که رابطه اش با خارج از این منطقه قطع باشد. این شترها تا زمانی که این حفاظ ادامه داشته باشد، زندگی خواهند کرد اما همواره باید داخل همین منطقه باقی بمانند و از ان خارج نشوند مگر اینکه به وطنشان بازگردند یا به پنگوئن تبدیل شوند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× پنج = 10