اخبار

پشت‌پرده واکنش نتانیاهو به سخنان سید حسن نصرالله/ بوی جنگ داخلی در خیابان‌های فلسطین اشغالی

تلاش نتانیاهو برای آرام‌کردن افکار عمومی صهیونیست‌ها بعد از سخنان اخیر سید حسن نصرالله درباره بحران داخلی این رژیم درحالی است که هشدارها درباره جنگ داخلی اسرائیل بعد از روی کار آمدن کابینه راست افراطی به‌شکل قابل‌توجهی افزایش یافته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، تأثیر مواضع قاطع سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله و معادله‌ای که ایشان در سخنرانی اخیر خود خطاب به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها ترسیم کرد و همچنین سخنانی که درباره اوضاع ملتهب و شرایط متشنج جبهه داخلی رژیم صهیونیستی بیان نمود، به‌اندازه‌ای بود که صهیونیست‌ها نتوانستند در برابر آن سکوت کنند و واکنش «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اشغالگر را برانگیخت.

نتانیاهو در خلال آغاز جلسه کابینه که هر هفته برای ثبت نظرات و مواضع مقامات صهیونیست درباره مسائل داخلی و خارجیِ حائز اهمیت برای اسرائیل برگزار می‌شود، به سخنان اخیر دبیرکل حزب‌الله لبنان واکنش نشان داده با اذعان به میزان تأثیر پیام‌های سید حسن نصرالله بر اسرائیلی‌ها گفت که «این اظهارات نصرالله در چارچوب تلاش برای ضربه به روحیه ملی و تضعیف انسجام اسرائیلی‌هاست».

قابل توجه است که نتانیاهو تلاش کرد معادله خطرناکی را که توسط سید حسن نصرالله خطاب به آمریکایی‌ها و درواقع علیه اسرائیل ترسیم شده بود نادیده بگیرد و به‌گونه‌ای وانمود کند که این معادله در چارچوب تنش‌های واشنگتن و حزب‌الله در لبنان است تا به این ترتیب افکار عمومی اسرائیل را آرام کند، اما روشن است که مواضع دبیرکل حزب‌الله علاوه بر ایجاد هراس و نگرانی میان صهیونیست‌ها به ابزاری برای مخالفان نتانیاهو و کابینه وی تبدیل شده است و آنها با استفاده از این ابزار، نتانیاهو را در برابر افکار عمومی اسرائیلی‌ها تحت فشار قرار می‌دهند.

از طرف دیگر نتانیاهو تلاش داشت با گفتن عبارت‌هایی چون «هیچ جنگی در اسرائیل رخ نخواهد داد و اسرائیلی‌ها با هم برادرند و برادرها با هم نمی‌جنگند» تأثیر پیام‌های دبیرکل حزب‌الله بر افکار عمومی اسرائیلی‌ها را کاهش دهد. سید حسن نصرالله گفته بود که اسرائیل در یک بحران داخلی بزرگ قرار دارد و صهیونیست‌ها برای نخستین بار از جنگ داخلی حرف می‌زنند.

نشانه‌های درگیری داخلی بین گروه‌های مختلف اسرائیلی و هشدارها درباره آن بعد از روی کار آمدن کابینه راست‌افراطی بنیامین نتانیاهو به‌شکل قابل‌توجهی افزایش یافته است و درحالی که انتقادات از عملکرد این کابینه به حد اعتراضات مکرر ده‌ها هزار نفری در مناطق مختلف فلسطین اشغالی رسیده است، اردوگاه مخالف نتانیاهو و متحدانش از این فرصت برای ضربه زدن به او و کابینه‌اش استفاده می‌کنند. این شکاف‌ها و تنش‌های داخلی بین صهیونیست‌ها همان چیزی بود که سید حسن نصرالله به آن اشاره کرد.

واکنش نتانیاهو به سخنان دبیرکل حزب‌الله نیز به نگرانیِ معمول همه سران اسرائیلی از فاش شدن تصویر ازهم‌پاشیده جامعه اسرائیل در مقابل گروه‌های مقاومت و در رأس آن مقاومت فلسطین و حزب‌الله لبنان برمی‌گردد؛ چرا که این یک مسئله راهبردی برای صهیونیست‌ها است و امنیت داخلی این رژیم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به مواضع سید حسن نصرالله گفت که «روی جنگ برادران در اسرائیل حساب باز نکنید و این اتفاق هرگز نخواهد افتاد.»، این درحالی است که خود محافل اسرائیلی نیز این سخنان نتانیاهو را رؤیا و توهم می‌دانند و معتقدند جرقه‌های جنگ داخلی اسرائیل با روی کار آمدن کابینه نتانیاهو و دوستانش زده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 6 = سیزده