اخبار

پولیانسکی: گمانه زنی ها درباره اخراج روسیه از شورای امنیت غیر واقع‌بینانه است

دمیتری پولیانسکی معاون نماینده روسیه در سازمان ملل گمانه‌زنی‌ها درباره اخراج روسیه از شورای امنیت را محکوم کرد و گفت که چنین انتظاری «غیرواقع‌بینانه» است.

به گزارش ایرنا به نقل از تاس، پولیانسکی جمعه در واکنش به این گمانه‌زنی‌ها اظهار کرد: این پوپولیسم محض است. زیرا هرگونه دستکاری در حوزه اساسی شورای امنیت، اقدامی غیرواقعی است.

وی که با رادیو «وستی» مصاحبه می‌کرد، افزود: اگر قرار باشد تغییر بنیادینی در سازمان ملل ایجاد شود، مستلزم تغییرات گسترده در این سازمان، تغییر اساسنامه و غیره خواهد بود. در واقع، یعنی باید یک سازمان متفاوت ایجاد شود.

پولیانسکی تاکید کرد: طبیعتا افرادی هستند که نمی‌خواهند روسیه را در شورای امنیت ببینند. همه خوب می‌دانند که این نهاد، ساختار محوری سازمان ملل است. اگر نابود شود، کل سازمان نابود می‌شود. البته هیچ کسی خواستار آن نیست.

به گفته این دیپلمات روس، اصلاحات در سازمان ملل «نیازمند وضعیتی نزدیک به اجماع، یا در حالت ایده‌آل، یک اجماع است».

پولیانسکی تاکید کرد: کاملا واضح است که حقوق اعضای شورای امنیت، از جمله روسیه، دست نخورده باقی خواهد ماند. ما با هر سناریوی اصلاحی دیگر مخالفت خواهیم کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال گذشته عضویت روسیه در شورای حقوق بشر را با ۹۳ رای موافق به حالت تعلیق درآورد.

در قطعنامه مصوب مجمع عمومی درباره تعلیق روسیه از شورای حقوق بشر مستقر در ژنو آمده است که مجمع عمومی می‌تواند حق عضویت در شورای حقوق بشر یکی از اعضای شورا را که مرتکب اقدامات فاحش و سیستماتیک در نقض حقوق بشر شده است، به حالت تعلیق درآورد.

در این قطعنامه آمده است که شورا درباره گزارش‌های مربوط به «نقض‌ فاحش و سیستماتیک حقوق بشر» و «نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی» که از سوی روسیه در جریان تهاجم آن به اوکراین اتفاق افتاده، به شدت نگران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت − = 7