اخبار

پکن: آمریکا از تعهدات خود ذیل ان‌پی‌تی فرار می‌کند

پکن: آمریکا از تعهدات خود ذیل ان‌پی‌تی فرار می‌کند

معاون نماینده چین طی نشست شورای امنیت ضمن اشاره به استاندارد دوگانه آمریکا و برخی کشورها نسبت به کره شمالی، گفت رفتار آنها بود که باعث اشاعه مواد اتمی با غنای تسلیحاتی در جهان شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دای بینگ» معاون نماینده چین در سازمان ملل متحد شامگاه دوشنبه از رویکرد دوگانه آمریکا و برخی کشورها نسبت به کره شمالی انتقاد کرد.

دای طی نشست اضطراری شورای امنیت درباره فعالیت‌های تنش‌زای اخیر کره شمالی گفت که آمریکا و تعدادی از کشورها اصرار دارند تا ضمن فرار از تعهدات خود، در همکاری‌های اتمی در منطقه آسیا-اقیانوسیه مشارکت داشته باشند که بر خلاف اهداف معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی در این‌باره توضیح داد: «همه طرف‌ها باید از استانداردهای دوگانه پرهیز کنند. ایالات متحده و کشورهای همراه آن اصرار دارند که در مورد موضوع اتمی کره شمالی گفتگو کنند و در عین حال از تعهدات خود با مشارکت آشکار در همکاری‌های هسته‌ای در منطقه آسیا-اقیانوسیه که مغایر با اهداف و مقاصد ان‌پی‌تی است، می‌گریزند».

این دیپلمات چینی تاکید کرد که همین رفتار آمریکا و تعدادی از کشورها منجر به اشاعه مواد هسته‌ای با غنای تسلیحاتی در جهان می‌شود.

دای همچنین افزود: «چنین رویکرد انتخابی درخصوص عدم اشاعه تسلیحات اتمی نه تنها تاثیر جدی و منفی بر خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره خواهد داشت، بلکه خطر درگیری مسلحانه در منطقه را نیز به شدت تشدید خواهد کرد».

در همین نشست، «دیمیتری پولیانسکی» معاون نماینده روسیه در نشست شورای امنیت گفت که همه طرف‌ها در شبه‌جزیره کره باید خویشتن‌داری کرده و با اقدامات عملی، آمادگی خود برای بازگشت به گفتگو را نشان دهند.

کره شمالی در یک ماه و بیست روزی که از سال جاری میلادی می‌گذرد ۳ بار آزمایش موشکی انجام داده است. این رقم برای سال ۲۰۲۲ میلادی ۳۷ آزمایش موشکی بود که نگرانی شدید کره جنوبی، ژاپن و آمریکا را درپی داشت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دیمیتری پولیانسکی» معاون نماینده فدراسیون روسیه در سازمان ملل متحد شامگاه دوشنبه گفت که مسکو با هر فعالیت نظامی که شبه‌جزیره کره را تهدید کند، مخالف است.

پولیانسکی طی نشست اضطراری شورای امنیت درباره فعالیت‌های تنش‌زای کره شمالی در روزهای اخیر، توضیح داد: «روسیه با هرگونه فعالیت نظامی که امنیت شبه‌جزیره کره و کشورهای شمال شرق آسیا را به خطر بیاندازد، مخالف است».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی با بیان اینکه روسیه بارها از همه طرف‌ها خواسته که خویشتن‌داری کنند، اظهار داشت: «همه باید با اقدامات عملی نشان دهند که آماده از سرگیری گفتگو هستند. با این حال، شاهد افزایش شدید فعالیت‌های نظامی در شمال شرق آسیا هستیم که فقط اوضاع را بدتر می‌کند و راهکار سیاسی و دیپلماتیک مشکلات شبه‌جزیره کره را به تاخیر می‌اندازد».

این دیپلمات روس ادامه داد: «امروز در مورد پرتاب موشک زیاد شنیدیم، اما توجه نکردیم که مثلاً در آستانه اعلامیه مقامات کره جنوبی و آمریکا درباره رزمایش نظامی یا بازدید آنها از بندری با زیردریایی‌های اتمی آمریکا یا پرواز بمب‌افکن‌های راهبردی این کشور در شرق آسیا انجام شدند».

پولیانسکی با مقصر دانستن آمریکا و کره جنوبی در اقدامات واکنشی پیونگ‌یانگ، افزود: «هفته گذشته، وزارت دفاع کره جنوبی در ویرایش جدید دکترین دفاعی خود، کره شمالی را با اشاره به تعریف مشابه کمیته مرکزی حزب کارگر کره شمالی در دسامبر ۲۰۲۲، به عنوان دشمن معرفی کرد».

کره شمالی در یک ماه و بیست روزی که از سال جاری میلادی می‌گذرد ۳ بار آزمایش موشکی انجام داده است. این رقم برای سال ۲۰۲۲ میلادی ۳۷ آزمایش موشکی بود که نگرانی شدید کره جنوبی، ژاپن و آمریکا را درپی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 − چهار =