بیانیه

پیشنهاد جایزه جهانی صلح عادلانه به جای صلح نوبل

مجمع جهانی صلح اسلامی پیشنهاد کرد:

پیشنهاد جایزه جهانی صلح عادلانه به جای صلح نوبل

 

مجمع جهانی صلح اسلامی با صدور بیانیه ای، ضمن تاکید بر سابقه اعطای جایزه صلح نوبل ، نوبل 2012 صلح را جایزه ای برای جنگ شمرد. این مجمع، اعطای جایزه صلح نوبل سال 2012 به اتحادیه اروپا را جفا به ملتها و اقدامی در راستای پنهان­سازی سیاست­های نادرست اقتصادی و سیاسی این اتحادیه برشمرد.

 

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی صلح اسلامی، متن کامل بیانیه این مجمع در مورد جازه صلح نوبل 2012 بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برای سازمان های مدنی طرفدار صلح، جایزه صلح نوبل بارها در فضائی غیرواقعی، تصنعی، سیاسی و برای تائید سیاست ها یا عملکردهائی اختصاص یافته است که نه تنها کمکی به صلح جهانی و استیفای حقوق حقه ملتها ننموده اند بلکه در خدمت به نظام سلطه گام برداشته اند. در نگاهی ژرف نگر و تحقیقی، مواردی که این کمیته به عناصر مشکوک، دارای پرونده سیاه ارتکاب جنایات بین المللی یا پیگیری سیاست ها و خط مشی های مطلوب استعمارگران جایزه صلح اعطا کرده، کم نیست. پیش بینی جایزه نوبل برای افرادی همانند باراک اوباما که به شعارهای صلح طلبانه خود عمل نکرده و به ادامه سیاست های جنگ طلبانه دولت این کشور و تحریم و اعمال فشار بر دیگر ملل پرداخته است، ماهیت غیرکارشناسی و غیرمستقل جایزه صلح نوبل را برای ملل جویای صلح واقعی جهانی، آشکار نموده است.

امروزه، با وجود همه ظاهرفریبی ها و ادعاهائی که کمیته صلح نوبل داشته و دارد، جنبش های مدنی صلح خواهی در جهان راه خود را به صورت مستقل و برای ایفای رسالت خود پی گرفته و اعتباری برای این جایزه و معیارهای آن قائل نیستند. در جهان امروز، صلح و عدالت به عنوان نیاز واقعی ملل است که در مسیر استقلال از نظام سلطه و خدمت به بشریت و منافع همگانی معنا می شود و نه گام برداشتن در جهت تحقق منافع باشگاه قدرت در جهان.

مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن دعوت از سازمان­های مردم نهاد برای ایجاد جایزه صلح عادلانه جهانی به عنوان جایگزین صلح نوبل، پیشنهاد می­نماید کمیته­ای جهانی در این راستا تاسیس گردد. دبیرخانه دائمی ائتلاف جهانی نخبگان برای صلح عادلانه که در سال 2011 در تهران ایجاد شده است، می­تواند گزینه­ای مناسب برای فراهم کردن مقدمات تاسیس این کمیته باشد. ضمن درخواست از دبیرخانه مذکور برای پیگیری این پیشنهاد، تقاضا دارد سازمان­های مردم نهاد و نخبگان جهانی نسبت به مشارکت در این روند و تقویت امکان تدوین معیارها و دستورالعمل­های ارزشیابی اقدامات و خدمات مرتبط با استقرار صلح و عدالت در جهان، اقدام نمایند.

صیانت از کرامت انسانی، خدمت صادقانه و مستقل به منافع همگانی بشری، حفظ استقلال و عدم وابستگی به نظام بین­المللی قدرت و سلطه، می­تواند از جمله معیارهای قابل توجه در این راستا باشد. امید است جهان با تکیه بر ظرفیت­های نخبگی و مدنی، بتواند مسیر واقعی سعادت ابنای بشر را در پرتو نوعدوستی، ایفای مسئولیت اخلاقی، احترام متقابل و توجه به ارزشها فطری و الهی، بازیابد.

 

23 مهر 1391- تهران

مجمع جهانی صلح اسلامی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 − یک =