اخبار

چاووش اوغلو: ایران علاوه بر یک دوست و همسایه خوب، برادر خوب ترکیه است

وزیر خارجه ترکیه در دیدار امیرعبداللهیان ضمن قدردانی از کمک‌ها و ابراز همدردی ایران در پی زلزله اخیر در این کشور گفت: این ابراز همبستگی و کمک‌ها نشان داد ایران علاوه بر یک دوست و همسایه خوب، برادر خوب ترکیه است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور دیدار با مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای و ابراز همدردی و همبستگی با دولت و مردم ترکیه در پی وقوع زلزله به این کشور سفر کرده، صبح امروز (چهارشنبه) با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه جمهوری ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

حسین امیرعبداللهیان در این ملاقات ضمن ابلاغ مجدد همدردی و تسلیت جمهوری اسلامی ایران به دولت و ملت ترکیه به خاطر جان باختگان زمین لرزه اخیر این کشور، اظهار داشت: از ساعات اولیه انتشار خبر زلزله در ترکیه و سوریه، مقام معظم رهبری و آقای رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران تأکید جدی بر کمک رسانی و ارائه امداد به مردم مصیبت دیده در این حادثه داشتند و دولت و تمامی ملت ایران برای کمک به مردم دوست و برادر ترکیه متحد شدند.

وزیر امور خارجه ایران افزود: با توجه به قرار گرفتن دو کشور در منطقه زلزله خیز، همکاری و تبادل دانش و تجربه بین مراکز ذیربط علمی دو کشور مفید خواهد بود و نهادهای تخصصی در زمینه زلزله شناسی و سازه شناسی و مهندسی دو کشور می‌توانند تبادل بازدید داشته باشند.

در این دیدار وزیر امور خارجه ترکیه ضمن ابراز خرسندی از سفر وزیر امور خارجه و ابراز همدردی وی و دولت و ملت ایران، از ارسال سریع کمک‌ها و اقلام امدادی جمهوری اسلامی ایران به مردم زلزله‌زده ترکیه در همان ساعات اولیه وقوع زمین لرزه تقدیر و تشکر کرد و گفت: این ابراز همبستگی و کمک‌ها نشان داد که ایران علاوه بر یک دوست و همسایه خوب، برادر خوب ترکیه است.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در این دیدار همچنین در خصوص گسترش هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه گفت‌وگو کرده و همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی را مهم و موثر ارزیابی کردند.

دو وزیر خارجه همچنین در خصوص روابط دوجانبه تبادل نظر کرده و فعال شدن کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، تسهیل در ترانزیت و حمل و نقل، انرژی ، بازارچه‌های مرزی و تسهیل در تجارت مرزی را از موضوعات مهم برای گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی ارزیابی کردند. فعال شدن کمیته مشترک همکاری‌های آب و محیط زیست بخشی از مذاکرات دو وزیر را تشکیل داد.

همچنین تأکید بر همکاری‌های پارلمانی نیز از جمله دیگر زمینه‌های مورد گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ایران و ترکیه بود.

در این دیدار تحولات منطقه‌ای از جمله سوریه، افغانستان و قفقاز و موضوعات بین‌المللی نیز مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − = سه