گزارش ها

چهارمین همایش مجازی حقوق بشر آمریکایی برگزار شد

چهارمین همایش مجازی حقوق بشر آمریکایی برگزار شد

چهارمین همایش مجازی حقوق بشر آمریکایی روز شنبه   14تیر ماه 1399ساعت 18 به وقت تهران به همت مجمع جهانی صلح اسلامی برگزار شد.
در این همایش مجازی نخبگان خارجی از جمله: آقایان امیرعبداللهیان ( مدیرکل امور بین الملل مجلس)،شیخ عطار(  معاون قائم مقام  اسبق وزیر امور خارجه) خانم لاله افتخاری (استاد دانشگاه و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی ) حسین دیرانی) نویسنده،پژوهشگر وتحلیگرمسلمان سیاسی) محی الدین عبدالقادر (حقوق دان برجسته مالزی ) و شیخ عبئالرحمن می هالفی (استاد دانشگاه و پژوهشگر جهان اسلام) به بحث وبررسی پرداختند.
دراین وبینار نخبگان و کارشناسان به ارایه نظرات خود پرداختند.
امسال در حالی به 12 تیرماه و روز افشای حقوق بشر آمریکایی نزدیک می شویم که جهان شاهد یکی از بزرگترین اعتراضات داخلی آمریکا در نقض حقوق شهروندان این کشور است.
در وبینار کارشناسان تاکید داشتند با توجه به وقایع و حوادثی که از آمریکا و در اعتراض به نقض حقوق اولیۀ انسانها شروع شد و دامنۀ آن بسیاری از کشورهای غربی و مدعی حقوق بشر را فراگرفته است. امروز دیگر جهان به خوبی شاهد موارد مهم نقض حقوق بشر توسط زورگویان و مدعیان حقوق بشر در اقصی نقاط جهان و بیزاری از آن است. یكی از آشكارترین موارد نقض حقوق بشر از سوی دولت آمریكا، حملۀ موشكی ناو جنگی این كشور در خلیج فارس به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران در 12 تیر‌ماه سال 1367 بود که منجر به شهادت 290 مسافر و خدمه این پرواز شد و در دنيا همانند يك لکه، روي سردمداران آمريكايي را تا ابد سياه كرده است.
همچنین در این وبینار بر این موضوع  تاکید شد حمایت های این کشور از گروه های تروریستی همانند داعش و القاعده که غیرنظامیان و زنان و کودکان بسیاری را در سرزمین های اسلامی به قتل رسانده اند، حمایت از رژیم غاصب صهیونیستی که با محاصرۀ نوار غزه زنان، کودکان و غیرنظامیان بسیاری را در تأمین ضروریات زندگی با مشکل مواجه ساخته است، تحریم های غذایی و دارویی به ویژه در شرایطی که بیماری خطرناک کرونا جان هزاران انسان را در ایران و سایر کشورهای جهان تهدید می کند، همگی مواردی از نقض حقوق اولیۀ انسانها هستند که توسط مدعیان حقوق بشر صورت می گیرد.
همچنین صاحبنظران بر این امر اذعان داشتند هر چند اینگونه نقض و تهدیدات حقوق بشر در جهان سابقه ای دیرینه دارد اما ضروری است که سازمان های مدافع حقوق بشر و سازمان های مردم نهاد فعال در این زمینه، به سرعت دست به کار شده و با اقدامات قانونی و متعدد مانع از تهدید و نقض حقوق و کرامت انسانی در جهان شوند.
کارشناسان تاکید داشتند که صحنه های دلخراشی که امروزه در 50  ایالات های آمریکا دیده می شود  نشانه آشکار نقض حقوق بشر آمریکا است. در سایر پرونده های امریکایی ها  رفتار های ضد حقوق بشری در دهه های متوالی دیده شده است. در حوزه فلسطین می توان به طرح معامله قرن اشاره داشت که رسما  فلسطین را در تاریخ این کشور محو می سازد .از عجایب این طرح این است که سیاستمدران امریکایی هیچ مشورتی با رهبران فلسطینی نداشته اند.
همچنین در  6 ماه گذشته شاهد یکی از اقدامات ضد حقوق بشری امریکا در سطح نظام بین الملل بودیم و ان ترور سپهبد قاسم سلیمانی  فرمانده بین المللی مبارزه با تروریسم  به دستور ترامپ مورد حمله و به شهادت رسید این مصادیق ها همگی گواه  رفتارهای ضد حقوق بشر آمریکا در جهان می باشد.
در این گفتگو اشاره شد وقایع امروز که در داخل آمریکا در حال وقوع است به وضوح نشان داد که دولتمردان آمریکا هنوز کمترین اعتنایی به حقوق شهروندان خود نیز ندارند و در راستای اهداف سطله طلبانه و زورگویانه خود حاضرند حیاتی ترین و اساسی ترین حقوق انسانها را با عناوین مختلف از جمله سیاه پوست بودن و … زیر پا گذارند.
سابقه رفتاری ضد حقوق بشر از جمله حمایت از تروریست و نقض حقوق کودکانه و مقابله با رنگین پوستان در کارنامه آمریکا موجود می باشد. امریکا که مدعی ترویج دموکراسی در جهان است خود سردمدارنقض حقوق بشر در جهان است و امریکا میلیاردها دلار  ازحمایت و پشتیبانی از نژاد پرستی حمایت کرده است.
کارشناسان تاکید کردند ،تمدن بشریت در طول تاریخ به دنبال حمایت  از حقوق بشر بوده است  و این مولفه  در دل تمامی تمدن ها جا داشته و تمدن های مختلف به اجرا و حمایت حقوق بشر افتخار می کردند.در تاریخ امریکا ما شاهد هستیم و فقط به حمایت از منافع خود بوده است. و امروزه گروهای ترویستی با حمایت آمریکا درحوزه مجازی علیه انسان ها کار میکنند.حادثه 11 سپتامبر اقدامی بود که امریکا به بهانه مقابله با تروریست از ان استفاده کرد.
صاحبنظران در این وبینار اذعان داشتند که حقوق بشر امریکایی مصداق  بارز دعایه شریفه 203و 204 سوره بقره است .یعنی اینکه افرادی هستند که صحبتهای دلفریب و جذاب دارند و لی پشت سر آن واقعیتی وجود ندارد.حقوق بشر امریکایی را می توان  درمورد نقض حقوق زتان، جوانان ،کودکان، و … مشاهد نمود.امریکا که به دنبال حقوق بشری  و ترویج دموکراسی در جهان بوده امروز دامن خود را گرفته و در جامعه امریکایی و ما شاهد اعتراضات مردمی به دلیل نقض حقوق بشری و انسانی  در سراسر کشورها می باشیم.
در این وبینار افزوده شد ،نظام سلطه و به ویژه دولتمردان آمریکا، در حالی شعار دفاع از حقوق بشر و دموکراسی و آزادی را می‌دهند که اقدامات متعدد ضد حقوق بشری این کشور در گوشه و کنار جهان ثابت می کند که دولتمردان این کشور به هیچ یک از تعهدات بین المللی در قبال حقوق پایبند نیستند.
در فرجام گفتگو بر این امر تاکید شد ضرورت دارد که همه انسان های آزاده و نخبگان و آزادی خواهان جهان در راستای افشا کردن موارد نقض حقوق بشر توسط دولتمردان آمریکا و دعیان دروغین حقوق بشر، به پا خیزند و تا احقاق حقوق حقۀ همه انسان ها فارغ از نژاد، قومیت و مذهب با هر چه در توان دارند، تلاش نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − = سه