کنفرانس ها

چهارمین کنفرانس منطقه ای صلح عادلانه گفتمان مشترک جهانی در ترکیه

در ابتدای سال 1391 مجمع جهانی صلح اسلامی در راستای توسعه گفتمان عدالت­خواهی و پیام انقلاب اسلامی در سطح بین­ المللی چهارمین کنفرانس منطقه ­ای «صلح عادلانه گفتمان مشترک جهانی» را در کشورترکیه (استانبول) برگزار نمود.

این کنفرانس بعد از کنفرانس منطقه ای در کشورهای اتریش، هند و کانادا در شهر استانبول با همکاری انجمن «مظلوم در» ترکیه برگزار گردید. شایان ذکر است ‘انجمن مظلوم ‌در” یا انجمن دفاع از مظلومان”، بیش از بیست سال است به عنوان یك نهاد مردمی طرفدار صلح در تركیه فعالیت می‌كند و دارای شعبه های مختلفی در شهرهای مختلف از جمله استانبول می باشد.

برگزاری این کنفرانس، نتیجه رایزنی و تعامل موثر و مستمر این مجمع و انجمن مذکور بود که بر اساس همسوئی مواضع این دو نهاد و تلاش مشترک برای استقرار و تعمیم ایده «صلح عادلانه»، به بار نشست. در این گزارش، مراحل و دستاوردهای کنفرانس به صورت مختصر ارائه می­ گردد:

سخنرانی ها و پانل های کنفرانس

در صبح روز اول کنفرانس، نشست افتتاحیه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم، خوشامدگوئی نمایندگان دو انجمن و توضیحات دبیر مجمع و انجمن مظلوم در، برگزار شد. پس از اقامه نماز ظهر و صرف ناهار، دو نشست تخصصی (پانل) کنفرانس برگزار گردید.

در این نشست ها موضوعات زیر مورد بحث و بررسی قرار گرفت:

 •     گفت‌وگوی بین فرهنگی برای تحقق صلح عادلانه،
 •     تأثیر ائتلاف نخبگان بر صلح عادلانه،
 •     صلح جهانی و آسیب­ شناسی سازمان ملل متحد، نظام بین الملل و صلح عادلانه،
 •     عدالت اسلامی و صلح عادلانه جهانی،
 •     صلح عادلانه و مردم سالاری دینی،
 •     نقش رسانه‌ها در تحقق صلح عادلانه،
 •     نقش سازمان‌های مردم نهاد در تحقق صلح عادلانه،
 •     تهدیدات فراروی صلح عادلانه در جهان،
 •     صلح عادلانه و محاصره غزه،
 •     صلح عادلانه با محوریت الهیات،
 •     صلح عادلانه و حقوق بشر،
 •     صلح عادلانه و  برادری اسلامی،
 •     آرایش صلح عادلانه و جامعه شناسی خاورمیانه

در روز دوم نیز چهار پانل تخصصی برگزار و در هر مورد، چهار سخنرانی توسط مدعوین و طبق برنامه ارائه گردید. متعاقب هر سخنرانی (30-20 دقیقه)، مدت 10-5 دقیقه نیز برای بحث و بررسی و تبادل نظر یا پرسش و پاسخ درنظر گرفته شد. در خاتمه هر پانل، لوح یادبود انجمن مظلوم در و لوح مخصوص مجمع به اعضای هیات علمی پانل، تقدیم گردید.

از مهمترین نکاتی که توسط سخنرانان در این کنفرانس مطرح گردید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •     عدالت، مفهومی است كه خداوند در قرآن كریم بارها بر استقرار آن در جامعه بشری امر و تأكید كرده است
 •     اگر در جامعه‌ای صلح عادلانه جاری نباشد، ظلم و جنایت حاكم خواهد شد
 •     ایدئولوژی غربی ها در خصوص تحقق صلح پایدار در جهان با شكست روبه رو شده است و كشورهای اسلامی باید برای تحقق این امر به گذشته خود بازگردند. برای رسیدن به جامعه آرمانی و صلح پایدار در جهان ، مدل های غربی ناكارآمد است
 •     غربی ها در طول یكصد سال گذشته تلاش كردند كه كشورهای اسلامی را از یكدیگر جدا كنند ولی با توجه به بیداری اسلامی در منطقه ، زمینه اینكه امت اسلامی یكدل و یك زبان شوند ، مهیا شده است
 •     برای تحقق صلح پایدار باید به قوانین اسلامی رجوع كرد
 •     بیداری اسلامی در منطقه باعث پیروزی اسلامگرایان در مصر شد
 •     ایجاد زبان و حساسیت مشترك برای برقراری صلح عادلانه در جهان، ضروری است

در مراسم اختتامیه، دبیر انجمن مظلوم در به عنوان میزبان کنفرانس، بیانیه را قرائت نمود و سپس، دبیر مجمع نیز در خصوص این بیانیه توضیحاتی را ارائه کرد. در خاتمه، لوح یابود و هدایای دو انجمن، مبادله شد.

جنبه­ های رسانه ­ای کنفرانس

حضور رسانه های داخلی و خارجی در خلال برنامه های کنفرانس قبل و حین برگزاری آن، بسیار محسوس و جدی بود. در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1.     برگزاری نشست خبری دبیر مجمع و دبیرکل انجمن در روز پنج شنبه. در این نشست، 45 خبرگزاری و خبرنگار حضور داشتند.
 2.     پخش زنده گوشه ­هائی از کنفرانس توسط خبرگزاریها و شبکه های بین المللی از جمله MTTV، الکوثر، 24، و …
 3.     انجام مصاحبه با سخنرانان کنفرانس از ابتدای افتتاحیه تا جلسه اختتامیه؛
 4.     انجام 6 گفتگوی زنده تلویزیونی توسط دبیر مجمع با شبکه های MMTV، الهلال، قدس و 7. که دو مورد آن با حضور آقای جنید، و دو مورد با حضور دکتر اونسال و دو مورد نیز به تنهائی انجام گردید.

بیانیه پایانی کنفرانس

در بیانیه پایانی کنفرانس که حاصل همفکری و اشتراکات اعتقادی نهادهای برگزار کننده کنفرانس است، بر محورهای زیر توافق و تاکید گردید:

 1.   نخبگان و اندیشمندان شركت كننده در این كنفرانس با اعلام این كه برون رفت از تهدیدهای موجود و احتمالی آینده منوط به استقرار عدالت به عنوان ارزش مطلق و مشترك در همه انسانها و بستر جامعه امن و مطلوب بوده و صلح نیز باید بر اساس عدالت استوار باشد تا بشریت و جامعه بشری را به سمت خیر و كمال هدایت كند، با تصمیم به ایفای مسئولیت اخلاقی، انسانی و اجتماعی خود در قبال سرنوشت همنوعان و رهائی بشریت از جنگ، سلطه و بی­ عدالتی، و با عزم راسخ به اتخاذ تدابیر مبتنی بر خرد و عدالت برای دستیابی به آینده­ای متعالی برای همه ابنای بشر، تصمیم و موافقت خود را نسبت به موارد زیر اعلام داشتند:
 2.     از ایده «صلح عادلانه» به عنوان «گفتمان مشترك جهانی» بر پایه ارزش های الهی و فطری و كرامت انسانی حمایت می‏ كنیم و تاكید داریم كه صلح تنها در صورتی ماندگار و به نفع بشریت است كه بر اساس عدالت و كرامت انسانی استوار باشد.
 3.     «فرهنگ صلح عادلانه» باید در دستور كار نهادهای بین‏ المللی مربوط به ویژه یونسكو و مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گیرد و در این راستا، از سازمان همكاری اسلامی و جنبش عدم تعهد می‏ خواهیم پیشرو در پیشنهاد اصلاح قطعنامه 13/52 مورخ 15 ژانویه 1998 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد فرهنگ صلح باشند.
 4.     مصمم هستیم تلاش برای ایجاد درك مشترك در روند پیگیری تحقق صلح عادلانه را با همه توان پیگیری كنیم و با به كارگیری ظرفیت ­های فكری، حرفه­ای و هنجارهای دینی، اخلاقی و میراث تمدن جهانی، در تحقق آن بكوشیم.
 5.     نگرانی عمیق خود را از توهین به ارزش های الهی و شخصیت پیامبر اكرم (ص) در برخی رسانه ‏های غربی ابراز می‏ داریم و اقدامات برخی كشورها برای اطلاق تروریسم و خشونت به دین مبین اسلام و مسلمانان را محكوم می ‏كنیم.
 6.     اقدامات تجاوزكارانه رژیم صهیونیستی در گسترش تروریسم و نقض جدی حقوق انسانی در سرزمین­ های اشغالی و علیه ملت مظلوم فلسطین و اقدامات استكبار جهانی علیه استقلال دیگر ملتها را محكوم می ‏كنیم و همه مراجع قضایی ملی و بین‏ المللی صالح را به تعقیب، محاكمه و مجازات جنایتكاران صهیونیست و نظام سلطه فرا می‏ خوانیم. در این رابطه، ضمن تقدیر از جنبش بین ­المللی آزادی و شكست حصر غزه به ویژه اقدامات ملت های منطقه و فعالیت ­های انجمن «مظلوم در» و «مجمع جهانی صلح اسلامی»، از تلاش های مراجع قضایی تركیه و ایران در این خصوص تقدیر می ­كنیم.
 7.     ضمن تاكید مجدد بر اسلام به عنوان دین صلح و صفا، از بیداری اسلامی در جهان كه تاثیری مهم در راستای نوسازی ساختارهای نظام بین ‏المللی بر جا گذاشته، خرسندیم و آن را بستری مناسب برای تضمین استقلال جهان اسلام در برابر نظام سلطه می­ دانیم.
 8.     تقویت همكاری های علمی و فرهنگی تشكل­ های مردم نهاد به ویژه برگزار كنندگان این سمپوزیوم را خواستاریم و از تشكیل «ائتلاف نخبگان صلح عادلانه» به منظور هم ­فكری، تعامل و گفت و گو میان فرهنگ ­ها، ادیان، نخبگان و سازمان­ های مردم نهاد حمایت می‏ كنیم.
 9.     موافقت خود را برای ارسال بیانیه حاضر برای مقامات ارشد كشورها و سازمانهای بین‏ المللی و منطقه­ای از جمله دبیران كل سازمان ملل متحد، سازمان همكاری اسلامی، یونسكو، و مراجع بین­ المللی غیر دولتی مرتبط با صلح جهانی و درخواست پیگیری مفاد آن، اعلام می ‏داریم.

دستاوردهای کنفرانس

در این کنفرانس، علاوه بر فراهم شدن امکان توسعه ادبیات صلح عادلانه در محافل ترکیه و گسترش مناسبات با یک انجمن همسو و با نفوذ در آن کشور، برگزاری موفق و رضایت بخش این کنفرانس از نظر دستیابی به سطح قبال توجهی از انتظارات مجمع، به لطف خداوند متعال میسر گردید.

در خصوص بعضی از دستاوردهای این کنفرانس، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1.     ساماندهی یک گروه نخبه و متفکر ایرانی همراه با پیام مناسب برای سفر به ترکیه برای دفاع از مرز های فرهنگی و فکری جمهوری اسلامی ایران.
 2.    برگزاري يك کنفرانس  علمي و فرهنگی مورد قبول و تأثیر گذار.
 3.     همراه سازی تعداد قابل ملاحظه ای از   نخبگان و مراکز علمی، فرهنگی و ا ندیشمندان با ایده مجمع جهانی صلح اسلامی و برگزاری این نشست.
 4.     توليد و ارائه چندین مقاله علمی و کاربردی توسط هيئت ايراني و نخبگان خارجی.
 5.     تاثير گذاري نرم در باور افكار و انديشه هاي نخبگان و اندیشمندان.
 6.     بپایه ریزی حركتی علمی ،فرهنگی و روزآمد با طراحی الگو  براي يك گفتمان علمي در حوزه عدالت و صلح در جهان با تکیه بر آموزه های اسلامی.
 7.     شناسايي چند نفر از نخبگان مرتبط با حوزه فعالیت مجمع برای فعالیت های آینده.
 8.     معرفي مجمع جهاني صلح اسلامي و نقش اثرگذار آن بعنوان سازمان مردم نهاد و فعال در دیپلماسی مردمی.
 9.     آشنا كردن نخبگان و اندیشمندان شرکت کننده  با بعضی از مباني تفكر اسلامي و ايراني  در مورد مسايلي مانند جنگ، صلح، تروريسم، حقوق بشر وراهبرد های نظام سلطه.
 10.     انعکاس برجسته چهره صلح طلبانه ، خردمندانه و عدالت خواهانه ايران اسلامي.
 11.     ایجاد یک نگرش جدید از ایران نزد مسئولین فرهنگی،  علمی و سیاسی ترکیه برای همگرایی بیشتر با ایران.
 12.     تولید و ترویج ادبیات صلح عادلانه مبتنی بر  گفتمان اسلامی در یک قاعده مستقل.

استانبول؛ 12-11 اردیبهشت 1391

زمان:

12-11 اردیبهشت 1391

مکان:

ترکیه-استانبول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه − = 0