اخبار

چین سند جاسوسی آمریکا از مقامات پکن را افشا کرد

چین سند جاسوسی آمریکا از مقامات پکن را افشا کرد

وزارت امنیت کشور چین در بیانیه ای که یک نسخه آن در تارنمای روزنامه گلوبال تایمز منتشر شد آمده است: مقامات امنیتی دولت چین اخیرا پرونده دیگری پیرامون جاسوسی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) علیه مقامات دولتی چین را فاش کردند.

این بیانیه افزود: یکی از مقامات وزارت کشور چین به اسم مستعار «هاو» در طول تحصیل خود در ژاپن برای مهاجرت به آمریکا با «تد» افسر سیا در سفارت این کشور در توکیو ارتباط برقرار کرد. و پس از اتمام تحصیلش به چین بازگشت.

هاو پس از برگشت به محل کار خود، حجم زیادی از اطلاعات فوق محرمانه را در اختیار سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) قرار می داد.

وزارت امنیت کشور چین تاکید کرد: این وزارت خانه فعالیت های جاسوسی این فرد را کشف نموده و پرونده آن در دست بررسی قرار گرفته است.

وزارت امنیت کشور چین اعلام کرد که پکن باید شهروندان خود را به پیوستن به کار ضد جاسوسی از جمله ایجاد کانال‌هایی برای افراد به منظور گزارش فعالیت‌های مشکوک، ترغیب کرده و در ازایش به آنها پاداش دهد.

این وزارتخانه افزود که یک سامانه باید ایجاد کرد تا مشارکت مردم عادی در مقابله با جاسوسی یک امر “معمولی” شود.

روزنامه یوم یوری ژاپن اخیرا در گزارشی نوشت: توکیو و واشنگتن نیز همکاری های خود را در افزایش قابلیت های جمع آوری اطلاعات تقویت کنند.

به گزارش ایرنا، شبکه سی. سی. تی. وی این فرد را «زنگ» و تبعه چین معرفی و اعلام کرد که وی برای یک گروه صنعتی نظامی کار می‌کرد و در ازای ارائه اطلاعات حساس، به وی وعده پول و مهاجرت به آمریکا داده شده بود.

این گزارش افزود که زنگ به ایتالیا فرستاده شده بود تا تحصیل کند و در این کشور اروپایی با یک مقام سفارت آمریکا آشنا شده بود.

این اقدام در حالی انجام می‌شود که قوانین ضد جاسوسی چین در ماه ژوئیه گسترش یافت و این کشور انتقال اطلاعاتی که مرتبط با امنیت ملی است را ممنوع کرد. این امر یک زنگ خطر در آمریکا بود و این کشور مدعی شد که شرکت‌های خارجی در چین می‌توانند به علت فعالیت‌های عادی تجاری تنبیه شوند.

متیو میلر در یک کنفرانس خبری گفت: ما نگرانی‌هایی در این مورد داریم، قطعا ترغیب شهروندان به جاسوسی کردن علیه همدیگر نگرانی بزرگی است. آمریکا به دقت اجرای قانون ضد جاسوسی جدید چین را رصد می‌کند.

چین در سال‌های اخیر ده‌ها شهروند چینی و تبعه خارجی از جمله یک مدیر اجرایی در شرکت داروسازی «آستلاس فارما»، را به ظن جاسوسی دستگیر کرده است. چنگ لی یک خبرنگار استرالیایی هم به اتهام ارائه اطلاعات محرمانه دولتی به یک کشور دیگر از سپتامبر ۲۰۲۰ بازداشت شده است.

نگرانی چین در مورد تهدید از سوی جاسوس‌ها در حالی است که کشورهای غربی به ویژه آمریکا چین را متهم به جاسوسی و حمله‌های سایبری کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + = شانزده