اخبار

کاخ سفید: سالیوان و ولیعهد عربستان درباره تلاش‌های صلح در یمن گفت‌وگو کردند

کاخ سفید: سالیوان و ولیعهد عربستان درباره تلاش‌های صلح در یمن گفت‌وگو کردند

کاخ سفید اعلام کرد که مشاور امنیت ملی آمریکا، روز یکشنبه در جریان سفر به عربستان با محمد بن سلمان دیدار کرد و آنچه کاخ سفید آن را “پیشرفت قابل توجه” در تلاش‌های صلح در یمن توصیف کرده، مورد ارزیابی قرار داد.

به نقل از القدس العربی، در سفری که با هدف تقویت روابط غالبا تیره‌ با ریاض انجام شد، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین با طحنون بن زاید آل نهیان، ولیعهد و مشاور امنیت ملی امارات، آجیت دوال، مشاور امنیت ملی هند گفت‌وگوهای مشترکی انجام داد تا دیدگاه مشترک خود را در مورد امنیت بیشتر و خاورمیانه مرفه‌تر و مرتبط با هند و جهان پیش ببرند».

نشست سالیوان پس از دوره‌ای برگزار شده که روابط ایالات متحده و عربستان به دلیل کاهش تولید نفت توسط گروه اوپک + به رهبری عربستان سعودی و اختلافات بر سر قتل جمال خاشقجی، ستون‌نویس واشنگتن پست در سال ۲۰۱۸ ضربه خورد.

کاخ سفید طی بیانیه‌ای گفت: «او (سالیوان) پیشرفت قابل توجه در مذاکرات با هدف تقویت آتش بس ۱۵ ماهه در یمن را بررسی و از تلاش‌های جاری سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ استقبال کرد و نیز به بررسی طیفی از موضوعات دیگر پرداخت.»

این بیانیه می‌افزاید که سالیوان، دستیار ارشد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی همچنین از ولیعهد سعودی به دلیل حمایت عربستان از شهروندان آمریکایی در جریان تخلیه از سودان تشکر کرد.

خبرگزاری عربستان سعودی نیز اعلام کرد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان عصر یکشنبه با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا دیدار کرد و آن دو در جریان این دیدار تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد نگرانی مشترک را بررسی کردند.

همچنین وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن، اوایل ماه جاری به عمان و عربستان سعودی سفر کرد تا به دنبال پیشبرد تلاش‌های صلح در یمن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + 5 =