اخبار

کارشناسان صهیونیست: بازگشت سوریه به اتحادیه عرب راهبرد ژنرال سلیمانی را محقق کرد

کارشناسان صهیونیست: بازگشت سوریه به اتحادیه عرب راهبرد ژنرال سلیمانی را محقق کرد

در حالی که یک مستشرق صهیونیست از پایان کار آمریکا در منطقه سخن می‌گوید، یک تحلیل‌گر صهیونیست نیز حضور بشار اسد در جده را حضور ایران در این نشست توصیف کرد.

موتی کیدار مستشرق صهیونیست در گفتگویی با شبکه 7 تلویزیون رژیم صهیونیستی به تحلیل برخی از رخدادهای اخیر در صحنه منطقه به ویژه رزمایش حزب الله در جنوب لبنان پرداخت و گفت: این رزمایش ارتباط مستقیمی به جنگ اخیر در غزه دارد و نه تنها پیامی برای اسرائیل بلکه برای آمریکایی‌ها هم دارد.

این کارشناس برجسته صهیونیستی با ابراز ناخرسندی از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: آنچه شاهد آن بودیم، تسلیم شدن جهان عرب در مقابل قدرت ایران بود، قبل از این هم عربستان روابط خود را با ایران از سر گرفته بود، ایران نفوذ خود را در امارات داشته و روابط آرامی با این کشور دارد، چون خاورمیانه به طور بالفعل دریافته است که اسرائیل ضعیف است، این مسئله به وضوح در عمل به اثبات رسیده و در تظاهرات گسترده علیه کابینه و در اعتراض به اصلاحات قضائی هم نمود پیدا کرده است.

کیدار افزود: کشورهای عربی به این نتیجه رسیدند که برای آنها بهتر آن است که به کشورهایی همچون ایران، روسیه و چین بپیوندند، آنها با این کار خود اعلام کردند که ما ائتلافی را تشکیل می‌دهیم که در مقابل ایالات متحده و غرب قدر علم می‌کند، این در حالی است که آمریکا و غرب حتی در واکنش به روسیه در اوکراین هم با مشکل مواجه شده و قادر به اقدام علیه چینی‌ها در تایوان نیستند و از آن مهم متر در مقابل افزایش نفوذ ایران و تبدیل شدن به یک قدرت منطقه‌ای تهدید کننده اسرائیل، کاری انجام نمی‌دهد.

او در پایان اظهاراتش به شبکه 7 تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: جهان امروز دو قطبی است، هر قطب برنامه ها، پیمان‌ها و اهداف خاص به خود را دارد، اما در این بین هیچ کس هیچ حسابی برای آمریکا باز نمی‌کند، زیرا بازیگران اصلی طرف‌های دیگری هستند.

یونی بن مناخیم تحلیل‌گر نشریه زمان اسرائیل هم در یادداشتی که شامگاه یکشنبه در وبسایت آن منتشر شد، حضور بشار اسد در نشست سران اتحادیه عرب در جده را به مثابه حضور ایران در آن دانست.

او اعتراف کرد، ادامه بقای بشار اسد منافع اسرائیل را به خطر می‌اندازد چون سوریه نمادی از تحقق منافع ایران است، ایرانی که خود یک قدرت در آستانه هسته‌ای محسوب شده و چتر حمایتی خود را بر سر تمامی محور مقاومت گسترانده است.

این تحلیل‌گر صهیونیست هم نتوانست عصبانیت خود را از این حضور پنهان کرده و در بخشی از یادداشت خود ادعا کرد: رئیس جمهور بشار اسد در واقع نماینده ایران در اتحادیه عرب بوده و مجری برنامه‌های ایران در خاورمیانه است… مشارکت وی در نشست سران اتحادیه عرب در جده بیانگر سطح نفاق عربی است… اسرائیل با نگرانی روند بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را دنبال می کند و این هم گام دیگری برای ضعف سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه است که در مقابل تقویت محور روسی ـ چینی در این منطقه به نمایش در می آید.

یونی بن مناخیم سپس به صراحت اعتراف می‌کند: این روند می‌تواند توازن بازدارندگی جدیدی را در خاورمیانه ایجاد کند که ایران آن را به اسرائیل تحمیل کرده و اسرائیلی‌ها قادر به تغییر آن نخواهند بود.

به گفته وی، محور مقاومت که تحت رهبری ایران هدایت می‌شود، از این پس تحت چتر یک قدرت در آستانه هسته‌ای یعنی ایران حمایت شده و با آزادی عمل بیشتری برای از بین بردن اسرائیل به فعالیت خواهد پرداخت و راهبرد (شهید حاج) قاسم سلیمانی را از طریق تنگ تر کردن حلقه محاصره اطراف اسرائیل با صدها هزار موشک و راکت و هواپیماهای بدون سرنشین به اجرا درآورند.

این تحلیل‌گر صهیونیست در ادامه اعتراف می‌کند: بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به تلاش‌های اسرائیل برای برپایی ائتلاف نظامی عربی ـ اسرائیلی علیه ایران ضربه وارد می‌کند، به هر شکل عربستان و کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس پیش از هر چیز به منافع خود توجه دارند و در همین راستا حقایق و واقعیت‌های جدیدی که در خاورمیانه شکل گرفته است را می‌پذیرند.

این تحلیل‌گر افزود: رئیس جمهور بشار اسد در حالی مشروعیت خود را در اتحادیه عرب باز یافت که پیمان راهبردی خود را با ایران کنار نگذاشت، همین امر می‌تواند منجر به افزایش جایگاه و تحقق منافع ایران به شکل بهتری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 × یک =