اخبار

کمک نظامی جبهه تروریستی النصره به مزدوران «قسد» مورد حمایت آمریکا

قسد و شورای نظامی دیرالزور دو گروه مسلح مزدور ارتش آمریکا در شرق سوریه هستند. شورای نظامی دیرالزور پیشتر زیر مجموعه قسد بود و آمریکا اخیرا برای گردهم آوردن قسد و دیگر گروههای مسلح خود در منطقه التنف و گروههای تروریستی تحت حمایت ترکیه (بویژه جبهه النصره) با یکدیگر تلاش می کند. نظامیان آمریکایی چند روز پیش با سران این گروهها در آنکارا نشست هایی را برگزار کرده بودند.

در همین راستا، برخی منابع محلی سوری در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کردند که در پی تشدید درگیری‌ها میان شورای نظامی عرب دیرالزور و عشایر حامی آنها و شبه نظامیان قسد در دیرالزور واقع در شرق سوریه، «ابو محمد الجولانی» سرکرده جبهه تروریستی النصره در استان ادلب در شمال غرب سوریه ، نشستی اضطراری با فرماندهان این گروه برگزار کرده است.

این منابع اعلام کردند که الجولانی به فرماندهان خود دستور داده که به شبه نظامیان قسد که هم پیمان آمریکا هستند، کمک کرده و تجهیزات نظامی بفرستند.

وی گفته است که تک‌تیراندازان و عناصر مسلح که از تجربه درگیری خیابانی برخوردار هستند، به کمک شبه نظامیان قسد بروند.

الجولانی همچنین خواسته که راکت‌های ضدزره برای نبرد شبه نظامیان قسد ارسال شود.

سرکرده جبهه النصره با فرماندهان شبه نظامیان قسد هماهنگ بوده و فورا ارسال کمک های نظامی را آغاز کرده است.

برخی کاروان های نظامی النصره به‌طور شبانه از طریق راه‌های فرعی در ادلب وارد «ریف حلب» شده و از آن‌جا وارد یکی از پایگاه‌های عناصر قسد در استان الحسکه شده‌اند تا بعد از آن به «ریف دیرالزور» بروند و در درگیری‌های قسد علیه شورای نظامی دیرالزور و عشایر حامی آن در منطقه شرکت کنند.

اخیرا درگیری‌های شدیدی بین شبه نظامیان «قسد» با افراد مسلح شورای نظامی دیرالزور در مناطق «ذیبان»، «العزبه»، «البصیره»، «الطیانه» و «جدید بکاره» روی داده که در جریان آن، چندین نفر از طرف های درگیری کشته یا زخمی شدند.

گزارش ها در شبکه‌های اجتماعی نشان می دهد که ده‌ها خودروی زرهی ساخت آمریکا در جریان درگیری بین شبه‌نظامیان گروه مسلح قسد و شورای نظامی عرب دیرالزور در حومه این شهر دیرالزور سوختند.

پس از دستگیری روز یکشنبه «احمد الخبیل»معروف به «ابو خوله» فرمانده گروه مسلح «شورای نظامی دیرالزور» توسط قسد، درگیری‌ها میان شبه نظامیان قسد و عناصر شورای نظامی دیرالزور و عشایر حامی آن در حومه دیرالزور شدت گرفت.

ابو خوله ریاست «شورای نظامی دیرالزور» را بر عهده داشت.

در پی درگیری‌های چند روزه بین «قسد» و «شورای نظامی دیرالزور» به عنوان دو گروه شبه نظامی رقیب تحت حمایت واشنگتن در شرق سوریه، ارتش ایالات متحده آمریکا خواستار توقف این درگیری ها شد و هشدار داد که این درگیریها می تواند به احیای مجدد گروه تروریستی داعش کمک کند.

گروه تروریستی موسوم به “هیات تحریر الشام” (جبهه النصره سابق) از جمله گروه‌های اصلی است که در شمال و شمال غرب سوریه فعال و مورد حمایت ترکیه است.

در حال حاضر بخش‌های عمده‌ای از سرزمین‌های استان‌های «الحسکه»، «دیرالزور» و «الرقه» (در شرق و شمال شرق سوریه) که دارای منابع نفت و انرژی هستند، تحت اشغال تروریست‌های آمریکایی و عناصر قسد (مزدوران کُرد سوریه مورد حمایت آمریکا) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ دو = 11