اخبار, اسلاید شو

کمیته اضطراری اجلاس جهانی اتحادیه بین‌المجالس در ژنو برگزار شد

کمیته اضطراری اجلاس جهانی اتحادیه بین‌المجالس با رقابت ۶ محور با موضوعات منطقه‌ای در ژنو برگزار شد.

به گزارش گروه سیاست خارجی ایرنا، آفریقای جنوبی، رژیم اسرائیل، اندونزی، آرژانتین، کنگو و دانمارک به مدت سه دقیقه فرصت داشتند در خصوص ضرورت قرار گرفتن درخواست خود در دستور کار کمیته اضطراری، صحبت کنند.

سخنان نماینده آفریقای جنوبی که با تشویق ممتد حضار همراه بود، با طرح موضوع شرایط وخیم انسانی در غزه که در نتیجه جنایات وحشیانه رژیم اسرائیل رخ داده و ضرورت توجه به قرار موقت دیوان بین الملل دادگستری آغاز شد.

در جریان سخنرانی نماینده رژیم صهیونیستی که با اعتراض حضار همراه بود، نمایندگان بسیاری از کشورها از جمله ایران، اندونزی، مالزی، اردن و الجزایر سالن را ترک کردند.

در پایان با وجود آنکه آیتم آفریقای جنوبی با کسب ۹۰۴ رای بیشترین آرا را تصاحب کرد ولی به دلیل عدم کسب دو سوم آرا هیچ یک از آیتم ها موفق به احراز آیتم کمیته ضروری نشدند.

به گزارش ایرنا، یکصد و چهل و هشتمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی ، شنبه چهار فروردین ۱۴۰۳ در ژنو آغاز به کارکرد.

اتحادیه بین المجالس جهانی، به عنوان بزرگترین نهاد پارلمانی با بیش از ۱۸۰ عضو از پارلمان های جهان از سال ۱۸۸۹ میلادی تأسیس شد. این دوره از نشست مجمع با شعار «دیپلماسی پارلمانی، ایجاد پلی برای صلح و تفاهم» از تاریخ ۴ تا ۸ فرورین ۱۴۰۲ در ژنو برگزار می شود.

مقرر شده است که مجمع قطعنامه هایی را در مورد موضوعات اضطراری و موضوعی که کمیته صلح و امنیت بین الملل با عنوان «توجه به آثار اجتماعی و انسانی سامانه های تسلیحاتی خودکار و هوش مصنوعی » و موضوع دیگر در کمیته توسعه پایدار با عنوان «مشارکت در زمینه اقدام اقلیمی : توسعه دسترسی به انرژی پاک و مقرون به صرفه و تضمین نوآوری، مسئولیت پذیری و برابری» بررسی و تصویب کند.

هیأتی به نمایندگی کشورمان از مجلس شورای اسلامی به ریاست مجتبی رضا خواه و با حضور عباس گلرو، الهام آزاد، احمد نادری، مجتبی یوسفی و رحیم زارع در این اجلاس شرکت کرده و در کمیته های تخصصی چهارگانه اعم از مجمع نمایندگان، سمینار نمایندگان زن، صلح و امنیت بین المللی، دموکراسی، حقوق بشر، توسعه پایدار و امور سازمان ملل مشارکت خواهند کرد.

در روز آغازین این اجلاس، نشست های پارلمان های کشورهای اسلامی و مجمع مجالس آسیایی برگزار شد و هیأت ایرانی در این نشست ها بر ضرورت همصدایی مجالس کشورهای اسلامی و آسیایی علیه جنایات رژیم صهیونیستی تأکید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه × = 27