اخبار

کمیسر عالی حقوق بشر: گسترش سرسام آور شهرک‌سازی در کرانه باختری جنایت جنگی است

 کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارش جدیدی از رشد تکان‌دهنده شهرک‌سازی در کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی خبر داد و آن را «جنایت جنگی» خواند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از رویترز، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد دیروز جمعه اعلام کرد که شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی به میزان بی‌سابقه‌ای گسترش یافته است؛ موضوعی که خطر از بین بردن هرگونه احتمال ایجاد یک کشور فلسطینی را به‌دنبال دارد.

فلکر ترک کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این خصوص گفت که گسترش شهرک‌های اسرائیلی به منزله انتقال جمعیت توسط اسرائیل است و آن را یک «جنایت جنگی» خواند.

دولت جو بایدن نیز ماه گذشته میلادی و پس از اعلام طرح جدید شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری، این اقدام را مغایر با قوانین بین‌المللی دانست.

ترک در بیانیه‌ای در همین زمینه که قرار است همراه با یک گزارش در اواخر ماه مارس (فروردین) به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شود، گفت: خشونت شهرک نشینان و موارد نقض‌ قوانین مربوط به شهرک سازی به سطح تکان دهنده‌ای رسیده و تهدیدی برای هرگونه امکان عملی ایجاد یک کشور فلسطینی است.

از سوی دیگر هیات منصوب رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در همین زمینه اعلام کرده است که این گزارش باید شامل مرگ ۳۶ اسرائیلی در سال ۲۰۲۳ نیز باشد. این هیات مدعی است که حقوق بشر جهانی است، اما قربانیان اسرائیلی تروریسم فلسطینی بارها و بارها از سوی کمیساریای عالی حقوق بشر نادیده گرفته شده اند.

براساس گزارش ۱۶ صفحه‌ای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در طول یک سال تا پایان اکتبر ۲۰۲۳ (مهر ۱۴۰۲) ۲۴ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی جدید در کرانه باختری ثبت شده که گفته می شود بالاترین رقم از سال ۲۰۱۷ به این سو است.

 

براساس گزارش سازمان ملل، شدت و میزان خشونت نیز در میان شهرک نشینان صهیونیست علیه فلسطینیان در کرانه باختری اشغالی، به ویژه پس از حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر، افزایش یافته است.

 

بنابر اعلام این سازمان، از زمان حمله غافلگیرکننده حماس در ۷ اکتبر تاکنون بیش از ۴۰۰ فلسطینی در کرانه باختری توسط نیروهای امنیتی اسرائیل یا شهرک نشینان کشته شده اند.

اسرائیل که کرانه باختری را در جنگ خاورمیانه در سال ۱۹۶۷ به تصرف خود درآورد، مدعی است که براساس کتاب مقدس، حق حاکمیت بر این سرزمین را دارد. نیروهای نظامی آن نیز در توجیه افزایش خشونت علیه فلسطینیان در این منطقه می گویند که در حال انجام عملیات ضد تروریستی در کرانه باختری هستند و شبه نظامیان مظنون را هدف قرار می دهند.

جنگ پنج ماهه غزه باعث شده تا بار دیگر راه حل ایجاد دو کشور برای مناقشه اسرائیل و فلسطین که در توافقنامه اسلو از اوایل دهه ۱۹۹۰ پیش بینی شده بود، پیش رو قرار گیرد. اما به دلیل گسترش شهرک نشینی تاکنون پیشرفت چندانی در این امر صورت نگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج − = 3