گفتگو

کمیسیون حقوق بشر اسلامی: اسلام‌هراسی در دولت جانسون تشدید می‌شود

 رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس معتقد است که اسلام‌ستیزی و اسلام‌هراسی در سایه دولت «بوریس جانسون» تشدید خواهد شد و ضروری است مسلمانان در برابر این روند مقاومت کنند.

«مسعود شجره» به بیان دیدگاه های خود در مورد پیروزی حزب محافظه کار در انتخابات پارلمانی اخیر و تاثیر آن بر وضعیت مسلمانان پرداخت.

وی گفت: “به نظر من سوال اصلی این است که چرا بوریس جانسون در این انتخابات پیروز شد؟ جواب این سوال باید فراتر از برگزیت باشد.” شجره با بیان اینکه تمایل مردم به خروج از اتحادیه اروپا همه داستان نیست اظهار داشت واقعیت این است که در اروپا و انگلیس جنبش نژادپرستانه ای زیر سایه برگزیت شکل گرفته است.

به گفته وی حاکمیت انگلیس و به ویژه حزب پیروز محافظه کار، مسلمانان را به عنوان یک معضل می بیند. این گروه از افراد از جمله جانسون مشتاق بازگشت به دوران عظمت امپراطوری انگلیس هستند و پیروزی آنها بدون بکارگیری مفهوم نژادپرستی ممکن نمی بود. به گفته رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس مشکل حاکمیت با جرمی کوربین رهبر حزب کارگر این بود که او چند فرهنگ گرا و ضد نژادپرستی بود.

جانسون تصور می‌کند با اخراج و به حاشیه راندن مسلمانان جامعه بهتری خواهد داشت، در صورتی که این نژادپرستی جدید به شدت اسلام‌هراسانه است.

شجره در ادامه افزود؛ باید واقعیت را به این ترتیب پذیرفت که نژادپرستی فقط محدود به مسلمان‌ها نیست و به تمام جامعه، مشابه آنچه در خلال جنگ

وی اظهار داشت؛ جانسون یک اسلام‌هراس واقعی و نزدیک به راست افراطی است. به گفته این فعال مدنی نخست وزیر انگلیس فکر می کند با اخراج و به حاشیه راندن مسلمانان جامعه بهتری خواهد داشت، در صورتی که این نژادپرستی جدید به شدت اسلام‌هراسانه است.

شجره در ادامه افزود؛ باید واقعیت را به این ترتیب پذیرفت که نژادپرستی فقط محدود به مسلمان‌ها نیست و به تمام جامعه، مشابه آنچه در خلال جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد، سرایت خواهد کرد.

وی در پاسخ به خبرنگار ایرنا که آیا با انتخاب جانسون، وضعیت اسلام‌هراسی تشدید خواهد شد خاطرنشان کرد که در این زمینه دو نظریه وجود دارد. نظریه اول می گوید جانسون با کسب اکثریت قوی در پارلمان دیگر نیازی به بازی کردن با کارت اسلام‌هراسی نداشته و از شدت آن خواهد کاست. اما نظریه دوم مخالف چنین دیدگاهی بوده و از جمله خود او معتقد است که بر شدت رفتارهای نژادپرستانه با هدف قرار دادن مسلمانان، افزوده خواهد شد.

رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی افزود جانسون به عنوان یک فرد مهم نیست، بلکه او نماینده کل نهاد اسلام‌هراسی است که در جامعه در حال گسترش است.

وی در پایان بر اهمیت به چالش کشیدن این نوع از نژادپرستی تاکید کرد و مقاومت در برابر آن را ضروری دانست.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی دیروز (شنبه) هم میزبان ششمین کنفرانس با موضوع «اسلام‌هراسی و محدود فضای جامعه مدنی» در لندن بود. در این کنفرانس سخنرانان نسبت به تاثیر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و به قدرت رسیدن حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون بر تشدید فضای اسلام ستیزی ابراز نگرانی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + 3 =