اخبار

کنعانی: با همکاری عربستان شاهد مراسم خوبی در حج امسال هستیم/ رویکرد سیاسی در حمایت از سازمان تروریستی منافقین مردود است

کنعانی: با همکاری عربستان شاهد مراسم خوبی در حج امسال هستیم/ رویکرد سیاسی در حمایت از سازمان تروریستی منافقین مردود است

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز دوشنبه 5 تیرماه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد.

کنعانی در ابتدا درباره مناسک حج گفت: امیدواریم که کنگره حج امسال با شکوه هرچه‌تمام‌تر و با فضایی مناسب برای تقویت همدلی بین آحاد امت اسلامی برگزار بشود و ما شاهد بازگشت سلامت همه حج‌گزاران به کشورشان باشیم. خدا را شکر امسال حج‌گزاران ایران اسلامی هم در جمع بزرگ حج‌گزاران حضور دارند و دستگاه دیپلماسی هم تلاش‌های مجدّانه خودش را انجام داده است تا حجاج در زمان مقرر حضور پیدا کنند، خوشبختانه با همکاری خوب مقامات عربستان شاهد مراسم خوبی بودیم. وزیر امور خارجه هم تلاش‌هایی را در این زمینه انجام دادند، گفتگوهای ایشان و مقامات ذی‌ربط برقرار است تا هم تسهیل کنیم و هم اگر مشکلات خاصی وجود دارد بتوان برطرف کنیم.

انتشار گزارش سالانه نقض حقوق بشر آمریکا توسط وزارت خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت که گزارش سالانه نقض حقوق بشر توسط آمریکا در کشورهای مختلف به‌زودی منتشر خواهد شد.

گمانه‌زنی‌ها درباره توافق موقت بین ایران و آمریکا

وی درباره ادعاهای رسانه‌ها در خصوص توافق موقت بین ایران و آمریکا گفت: این‌که برخی رسانه‌ها این موضوع را مطرح می‌کنند باید دلیلش را از آنها پرسید. موضع ایران در قبال آمریکا کاملاً روشن است و ما در آستانه بازخوانی حقوق بشر آمریکایی هستیم. نمونه‌هایی از رفتار جنایت‌آمیز آمریکا در قبال ایران تنها سرفصل‌های معدودی از اقدامات خصمانه دولت آمریکا نسبت به ملت و دولت ایران بوده است.

نگاه ایران به آمریکا برآمده از همین رفتارهای دشمنانه است و تا زمانی که رفتار آمریکا در قبال ایران تغییر نکرده باشد طبیعی است که نگاه ملت و دولت ایران هم تغییر نخواهد کرد. ایران روابط خود را به موضوع خاصی گره نزده و نخواهد زد. ما در روابط خارجی بر اساس مصالح ملی عمل خواهیم کرد. تغییر رفتار آمریکا مقدمه تغییر هر نوع نگرشی است. در فرمایشات مقام معظم رهبری هم گویای نوع نگاه دقیقی است که ایشان نسبت به آمریکا دارند و این نگاه مورد توجه دولت و ملت ایران است. آمریکا باید پاسخگوی جنایت‌هایش باشد و رفتار خودش را در قبال ایران اصلاح کند.
در طول ماه‌های اخیر ما نتایج سیاست نگاه به همسایگان را دیدیم و این رویکرد مفید با نتایج مثبت همراه شد.

دولت آمریکا آمادگی تصمیم‌گیری درباره تبادل زندانیان را نشان دهد

کنعانی در پاسخ به تسنیم درباره تبادل زندانیان با آمریکا گفت: حمایت از حقوق ایرانیان در سرتاسر جهان از اولویت‌های دستگاه دیپلماسی است. ما موارد زیادی را از نتیجه‌بخش بودن تلاش‌های دیپلماتیک را شاهد بودیم. در ارتباط با زندانیان بی‌گناهی که در آمریکا بازداشت شده‌اند اصل تحریم‌های ظالمانه و بازداشت افراد به‌بهانه ایفای نقش در دور زدن تحریم‌ها هم مردود است. تفاهماتی با طرف مقابل از طرف واسطه‌ها قبلاً انجام شد اما طرف آمریکایی متأسفانه آماده تصمیم‌گیری نبود و پیگیری کار توسط ایران در دستورکار قرار دارد، در عین حال باید دید دولت آمریکا برای تصمیم‌گیری نهایی آمادگی دارد یا خیر، امیدواریم که شاهد این تصمیم‌گیری دولت آمریکا باشیم.

روند آستانه متوقف نخواهد شد

کنعانی در خصوص تغییر محل نشست روند آستانه گفت: قزاقستان نقش مثبت در روند آستانه داشته است و در چند روز گذشته هم نقش میزبانی روند آستانه را داشته است، این در اختیار دولتی است که برای عدم آمادگی برای میزبانی صحبت کند اما روند آستانه متوقف نخواهد شد، طبیعتاً اعضا درباره مکان نشست آتی تصمیم خواهند گرفت.

ایران پایبند روند مذاکره و میز مذاکره است

وی درباره گمانه‌زنی در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع ما به‌طور مکرر و روزانه شاهد انتشار اخباری هستیم که بسیاری از آنان ناشی از اطلاعات نیست. ما در ارتباط با گمانه‌زنی رسانه‌ای اظهارنظر نمی‌کنیم. ایران پایبند روند مذاکره و میز مذاکره است برای اینکه بتواند حقوق حقه ملت ایران را ایفا کند.

برای دستیابی به نتایج مثبت در مذاکرات از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک استفاده می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مذاکرات باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران با مقامات اروپایی گفت: ما در ارتباط با موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها رویکردهای دیپلماتیک را در روش‌های مختلف ادامه می‌دهیم، این نشست مذاکره‌کننده ارشد ایران با مقامات ارشد سه کشور اروپایی بوده است و نشست جدیدی در ابوظبی و نشستی با آقای مورا در دوحه انجام شد. در نشست‌ها موضوعات مختلفی را برای گفتگو داریم و مذاکرات برای رفع تحریم‌ها هم یکی از موضوعات است، دیدگاه‌های ایران به‌صراحت بیان شده است.

ما برای دستیابی به نتایج مثبت از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک استفاده می‌کنیم کما اینکه از رغبت‌های مثبت طرف‌های منطقه‌ای از جمله عمان هم استفاده کرده و استفاده خواهیم کرد و تبادل پیام‌هایی را داشتیم. این‌که واقعاً ما نسبت به روند این مذاکرات الآن بخواهیم پیش‌بینی داشته باشیم، باید دید طرف‌های مقابل هم ازجمله آمریکا اراده لازم را برای ترک سیاست‌های غلط گذشته دارد یا خیر.

رویکرد سیاسی در حمایت از سازمان تروریستی منافقین را مردود می‌دانیم

وی درباره اقدام دولت آلبانی علیه سازمان تروریستی منافقین گفت: سازمان منافقین یک سازمان تروریستی است و ماهیت این سازمان در نتیجه عملکرد جنایت‌آمیزی که در حق ملت ایران و عراق داشت کاملاً روشن است، این سازمان تروریستی کارنامه سیاه و ثابت‌شده‌ای دارد. طبیعی است این سازمان با این ماهیت در هر کجا که قرار بگیرد می‌تواند برای میزبانان نیز محل خطر باشد. سابقه این سازمان تروریستی علیه ملت ایران سابقه طولانی است، می‌بایست در هر کجا که هستند مورد بازخواست کشورهایی که اعضای این سازمان تروریستی حضور دارند، قرار گیرند.

مذاکراتی را ما همواره با کشورهای مختلف انجام دادیم و پیگیری‌های حقوقی ما ادامه خواهد داشت. رویکرد سیاسی در حمایت از این سازمان را مردود می‌دانیم. در ارتباط با آلبانی هم قبلاً ما اقدامات حقوقی لازم را انجام دادیم و انتظار داریم هم دولت آلبانی و دیگر دولت‌ها اقدام مسئولانه را که مبارزه با تروریسم است، در این ارتباط انجام دهند.

مذاکرات با آذربایجان را ادامه خواهیم داد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تماس‌ها با دولت آذربایجان گفت: در استمرار یک روند دیپلماتیک قرار داریم، مذاکره‌ای هم که عصر دیروز انجام شد در استمرار گفتگوهای قبلی دو وزیر خارجه انجام شد. ما این مذاکرات را همچنان ادامه خواهیم داد، هیئت‌هایی تبادل شدند و شب گذشته هم مروری بر اقدامات انجام‌شده، انجام شد. ما عموماً نسبت به روند این تلاش‌های دیپلماتیک خوشبین هستیم، الآن نمی‌توانم بگویم که عملاً در چه مرحله از پیشرفت هستیم اما روند خوشبینانه است. در گفتگوهای دیروز همچنین تبادل نظر درباره مسائل منطقه‌ای، کریدور ترانزیتی شمال به جنوب و موضوعات کنسولی مورد اشاره قرار گرفت، همچنین در خصوص برخی رخدادهای بین‌المللی که به‌زودی شاهد آن خواهیم بود گفتگو صورت گرفت.

افغانستان باید به‌طور عملی اقداماتی در جهت پایبندی نسبت به حق‌آبه ایران انجام دهد

وی درباره حق‌آبه ایران اظهار کرد: مذاکرات ما با مقامات سرپرستی افغانستان در سطوح مختلف ادامه دارد و ما گفتگوهای تخصصی هم انجام دادیم. مقامات دولت سرپرستی افغانستان دلایلی را از جمله خشکسالی مطرح می‌کنند که ایران بر اساس مفاد عهدنامه باید بازدید فنی ایران مورد توجه قرار گیرد. نماینده ویژه رئیس جمهور هم در استمرار رایزنی‌های گذشته گفتگوهای جدیدی را با مقامات افغانستان داشتند. انتظار داریم دولت افغانستان باید علاوه بر پایبندی نسبت به حق‌آبه ایران، به‌طور عملی هم در این زمینه اقداماتی را انجام دهد.

راهکار بحران اوکراین سیاسی است

کنعانی در خصوص پیشنهاد ایران برای پایان یافتن جنگ اوکراین توضیح داد: ما بارها اعلام کردیم، راهکار بحران اوکراین سیاسی است و طرفین را به گفت‌وگوی سیاسی دعوت کردیم، این‌که آیا استقبال شده یا خیر به طرف‌های درگیر مرتبط است، آنچه مربوط به ایران است تشویق فرایند سیاسی برای ایجاد شرایط مناسب به‌منظور یافتن راهکار مناسب در این زمینه است.

وی افزود: ما تحولات داخلی روسیه را موضوع داخلی این کشور می‌دانیم، در ارتباط با روسیه هم ما پایبند به همین نگاه هستیم.

ایران همواره بر ضرورت حفظ امنیت منطقه تأکید دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه نسبت به روابط با کشورهای منطقه و همچنین ائتلاف با کشورهای منطقه برای تأمین امنیت خلیج فارس گفت: در ارتباط با همکاری ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس، طبیعتاً ما این منطقه را حائز اهمیت می‌دانیم، به‌ویژه در چارچوب سیاست همسایگی کشورهای حاشیه خلیج فارس اهمیت دارند، در همین چارچوب ما شاهد سفر رئیس دستگاه دیپلماسی به چهار کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس بودیم، گفتگوهای خوبی صورت گرفت، ابتکار تشکیل مجمع گفتگوی رؤسای هشت کشور حاشیه خلیج فارس یکی از موضوعات بود.

حضور بیگانگان در منطقه هیچ‌گاه کمک‌کننده نبوده است و این‌که کشورها می‌توانند در همکاری مشترک، امنیت مشترک را فراهم کنند، هدف اصلی این ابتکار هم ایجاد صلح و امنیت پایدار در منطقه است که برای رفاه ملت منطقه ضروری می‌دانیم، خوشبختانه در فضای مثبتی که در منطقه است شاهد استقبال کشورها بودیم. ابتکار سازمان ملل برای نشست وزرای خارجه هشت کشور در ماه سپتامبر در نیویورک مطرح شد که ایران از آن استقبال کرد. همان‌طور که وزیر امور خارجه اعلام کردند جزئیات این ایده در اختیار هشت کشور قرار خواهد گرفت.
ایران همواره بر ضرورت حفظ امنیت منطقه تأکید دارد.

مقدمات گشایش سفارت عربستان در تهران و کنسولگری مشهد فراهم شده است

وی درباره بازگشایی نمایندگی‌های عربستان در ایران توضیح داد: مقدمات گشایش سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد فراهم شده است و در این زمینه امیدواریم به‌زودی شاهد بازگشایی باشیم.

استفاده از سیاست‌های تحریم علیه ایران هیچ‌گاه به نتیجه نخواهد رسید

کنعانی در خصوص تحرکات آمریکا در اقلیم کردستان گفت: ما بر اساس روابط خوب همسایگی دولت ایران و عراق و همچنین مبتنی بر توافقنامه امنیتی میان دو کشور به امضا رسید، طبیعتاً انتظار داریم که دولت عراق در همان چارچوب عمل کند و هم مقامات اقلیم کردستان دراین‌باره مسئولانه عمل کنند، ما هیچ‌وقت به دولت آمریکا اعتماد نداشتیم و اعتماد نخواهیم کرد، در ارتباط با رویکرد دولت آمریکا توضیح نمی‌دهیم اما در زمینه مسئولیت مقامات عراق ما پیگیر هستیم.

وی درباره رفتار دوگانه آمریکا در قبال ایران گفت: ما اصراری بر انجام مذاکره برای حل‌وفصل موضوع برجام را نمی‌توانیم با سیاست تلاش برای ایجاد یک چارچوب قانونی جدید برای تشدید تحریم‌ها با همدیگر تحلیل کنیم، این یک دوگانگی آشکار است؛ از یک سو درخواست مذاکره کنند از سوی دیگر تحریم کنند، این یک تناقض آشکار است و دولت آمریکا نشان داد که به سیاست تحریم‌ها اعتیاد پیدا کرده است و تحریم تبدیل به یک ابزار در سیاست خارجی دولت آمریکا شده است، این یک رفتار مردود است.

استفاده از سیاست‌های تحریم علیه ایران هیچ‌گاه به نتیجه نخواهد رسید، دولت آمریکا باید پاسخگوی اقدامات خود علیه ملت ایران باشد و ایران از حساب مطالبات خودش از دولت آمریکا خارج نخواهد کرد، ما در بحث رفع انسداد دارایی‌های ایران هم که متأسفانه دولت آمریکا با اقدامات غیرقانونی زمینه ساز آن شده است، تلاش‌های خودمان را ادامه خواهیم داد.

سیاست حمایت از ایرانیان مقیم خارج جزو اولویت‌های دولت است

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حمایت از ایرانیان مقیم خارج گفت: وزارت امور خارجه در این رابطه وظایف خودش را انجام داد، سیاست حمایت از ایرانیان جزو اولویت‌های دولت و دستگاه دیپلماسی است، معاونت کنسولی وزارت امور خارجه و دبیرخانه امور ایرانیان با جدیت کار را دنبال می‌کند، تاکنون هم در حد شرایط موجود تسهیلات خوبی ارائه شد.

دولت سوئد شهروند ما را آزاد کند

وی در خصوص مذاکرات برای آزادی حمید نوری گفت: در ارتباط با آقای حمید نوری جزو مطالبات ماست که این شهروند بدون هیچ قیدوشرطی آزاد شود، همواره ما این را تأکید کردیم که اصل این است دولت سوئد شهروند ما را آزاد کند، در گفتگوهای ما با مقامات سوئدی همین موضوع مورد توجه دستگاه دیپلماسی بود، روندی که دولت سوئد در پیش گرفته در مرحله تشکیل دادگاه تجدیدنظر است که متأسفانه طولانی شده است، تاکنون 12 جلسه تجدیدنظر تشکیل شده است، ما هم از طریق سیاسی و هم از مجرای حقوقی پیگیر هستیم.

اروپا باید رفتار خودش را اصلاح کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تحریم‌های جدید اروپا علیه ایران گفت: در ارتباط با تحریم‌ها یک حرکت در مسیر باطل است، حرکت در مسیری است که سال‌ها انجام شده است و نتیجه نگرفتند، این یک اقدام غیرسازنده و متضاد با درخواست مذاکره است، اروپا باید رفتار خودش را اصلاح کند و قطعاً نتایج ناشی از استفاده از تحریم‌ها صرفاً به‌ضرر ایران نیست و دولت‌های اروپایی هم قطعاً ضرر خواهند کرد.

عراق اقدامات مسئولانه در قبال گروهک‌های مسلح در اقلیم کردستان انجام دهد

کنعانی درباره درگیری گروهک‌ها با یکدیگر در اقلیم کردستان گفت: از جزئیات جابه‌جایی نظامی اطلاع ندارم، ایران اقدام غیرعادی در مرزهای خودش انجام نداده است، این‌که گفتید “دو گروهی با یکدیگر درگیر شدند”، گروه‌هایی که در آنجا حضور دارند و درگیر شدن با یکدیگر نشان‌دهنده این است که اینان پناهجو نیستند و دارای ماهیت تروریستی هستند، استمرار وجود این نیروها با داشتن اسلحه و تجهیزات باعث خلل در امنیت است، انتظار داریم که مقامات عراق در این زمینه اقدامات مسئولانه خودشان را انجام دهند.

رابطه ایران و روسیه مبتنی بر مصالح دوجانبه است

وی در خصوص ادعاهای ارسال پهپادها به روسیه برای جنگ در اوکراین اظهار کرد: ما این اتهامات را رد می‌کنیم و نمی‌پذیریم، رابطه ایران و روسیه مبتنی بر مصالح دوجانبه در چارچوب نُرم‌های پذیرفته‌شده بین‌المللی است و علیه هیچ طرفی نبوده و نیست، هرگونه ارتباط دادن همکاری‌های ایران و روسیه به موضوع اوکراین یک نگاه توأم با انگیزه‌های سیاسی است.

ایران بارها اعلام کرده است که هیچ‌گونه تجهیزاتی را در اختیار هیچ یک از طرفین جنگ قرار نداده است، طرف‌هایی که چنین ادعاهایی دارند، هیچ مستندات و ادله‌ای را برای اثبات در اختیار هیچ طرفی از جمله ایران قرار ندادند، در مذاکرات ایران و اوکراین هم طرف مقابل هیچ مستنداتی را ارائه نکرد، درخواست ما از همه طرف‌ها این است که از رویکردهای سیاسی خودداری کنند، جنگ اوکراین را ما تأیید نمی‌کنیم و خسارت بشری که متأسفانه وارد شده برای ما هم تأسفبار است.

ایران و عربستان برای تقویت همکاری اقتصادی آمادگی لازم دارند

کنعانی در خصوص روابط ایران و عربستان و همچنین موضوع یمن گفت: رابطه ایران و عربستان بر اساس نگاه مثبت دو کشور برقرار شده است، طرفین در چارچوب نشست‌های مشترک توافق کردند روند همکاری‌ها را علاوه بر موضوعات سیاسی به موضوعات اقتصادی و تجاری تسرّی دهند، ما چارچوب‌های خوبی داریم،
خوشبختانه طرفین اعلام کردند برای تقویت همکاری اقتصادی آمادگی لازم دارند، ما در گام‌های آغازین قرار داریم، ارزیابی ما این است که در چارچوب ظرفیت‌های تجاری افق‌های دستیابی به یک شرایط مطلوب برای شکل‌دهی به همکاری اقتصادی هم روشن و امیدوارکننده است و ما هم در سطوح مختلف مذاکراتی داشتیم در این خصوص، در گفتگوهای دو وزیر هم بر وجود اراده‌های مشترک تأکید شد. در موضوع یمن، ایران از ابتدا تلاش کرد مانع جنگ بشود، همواره در این زمینه ایران تلاش کرد. ما موضوع یمن را یک موضوع یمنی می‌دانیم و معتقدیم که شهروندان یمن باید برای وضعیت خودشان تصمیم بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش − = 1