بیانیه

کنفرانس بین‏المللی «چالشهای در حال ظهور و مسئولیت­های امت مسلمان»

پیام مجمع جهانی صلح اسلامی به

کنفرانس بین‏المللی «چالشهای در حال ظهور و مسئولیت­های امت مسلمان»

پاکستان؛ 22-17 سپتامبر 2012

 

بسم الله الرحمن الرحیم

موسسه محترم مطالعات صلح پاک، اندیشمندان، همکاران محترم، خانم ها و آقایان

مجمع جهانی صلح اسلامی، درود و احترام خود را به شما که در این کنفرانس وزین و علمی گردهم آمده­اید و به برگزارکنندگان آن اعلام می­دارد و توفیق روزافزون همه نخبگان و مجامع مدنی را در ایفای مسئولیت اخلاقی و دینی خود در قبال سرنوشت بشریت به ویژه سرنوشت امت اسلام خواستار است.

بدون شک، در دوران معاصر که زندگی بشر با جدی­ترین چالشهای مادی و معنوی روبروست، توجه به این مسئولیت الهی و انسانی، از نکات مهم و ظریفی است، و جای بسی خوشحالی است که این امر در کنفرانس شما به خوبی مورد توجه قرار گرفته است. به عقیده ما در این فرصت مهم لازم است همه نهادهای مدنی ابعاد مختلف چالشهای موجود و همچنین در حال ایجادِ  فراروی سعادت انسانها و پیروان ادیان الهی به ویژه مسلمانان را مورد واکاوی و موشکافی دقیق، عالمانه و آینده­پژوهانه قراردهند. به نظر می‏رسد که مسئولیت امت اسلامی در قبال وضعیت­های در حال شکل­گیری در محیط منطقه­ای و جهانی، هم بر پایه تعهدات دینی و هم در پرتو الزامات اخلاقی و انسانی، دارای اهمیت حیاتی است. امت اسلامی و برخی دیگر از ملل جهان امروزه بیش از پیش بار سنگین سلطه خارجی و اقدامات نظام بین‏المللی سلطه را تحمل نموده، از آسیب­های این روند متاثر و رنجور شده اند. بیداری امت اسلامی که به شکل­گیری نهضتی از بیداری برای اعاده حاکمیت حق و برافکنی بنیان سلطه در جهان انجامیده است، بارقه­های امید را در دل انسانهای خداجو و مسئول تشدید نموده است.

نخبگان محترم

مسئولیت و انتظار همنوعان از شما، تفکر و پایه ریزی نظامی عقلانی و پایدار در راستای استقرار صلح و عدالت در جهان است. زیرا در پرتو صلح عادلانه همه بندگان از جمله مسلمانان می‏توانند از زندگی سعادتمندانه و متعالی که موهبت و وعده الهی برای مومنان است، بهره­مند شوند. ما ضمن حمایت از همت شما برای پرداختن عالمانه به آسیب­های امت اسلامی در افق آینده، تقاضا داریم به اهمیت عدالت و گفتمان صلح عادلانه به عنوان راهکاری منطقی، مورد تاکید در ادیان الهی و دارای بنیان­های فرهنگی در ملل مختلف، در برون رفت از آسیب­ها و چالشهای امت اسلام و دیگر ملل توجه کافی مبذئل فرمائید. به عقیده ما، صلح عادلانه که الگوئی بر پایه فرهنگ و میراث مشترک جهانی است، می‏تواند انسانها را از وضعیت ناگوار موجود و وضعیت­های ناگوارتر آینده، رهائی بخشد.

بار دیگر توجه و اهتمام شما را در برگزاری این نشست تحسین می‏کنیم و خود را همراه و حامی شما در استقرار صلح بر پایه حق و عدالت می‏دانیم. ضمن تقدیر از این فرصت به دست آمده، موسسه مطالعات صلح پاک و همه اندیشمندان شرکت کننده در این کنفرانس وزین را به همکاری با مجمع جهانی صلح اسلامی و عضویت در «کمیته نخبگان دبیرخانه دائمی ائتلاف جهانی برای صلح عادلانه» (2011) دعوت می نمائیم.

تهران- ایران

17 سپتامبر 2012

www.iwpeace.com

www.peacetribune.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 4 = سه